Emlak Vergisi Ödemeleri 7 Maddede Her Şey

Emlak Vergisi Ödemeleri 7 Maddede Her ŞeyEmlak Vergisi Ödemeleri 7 Maddede Her Şey
Emlak Vergisi Ödemeleri

Her taşınmaz sahibini ilgilendiren emlak vergisi ödemeleri nasıl yapılır, nasıl sorgulanır, kimler ödeme yapmalı gibi pek çok bilgiyi kısaca derledim.

İki taksit şeklinde yapılan emlak vergisi ödemeleri herhangi bir süre değişikliği olmazsa Aralık 2015 tarihinde sona erecek. Zamanında yapılmayan ödemeler için her ay yüzde 1.4 rötar zammı alınacağını da belirtmeden geçmemek gerekiyor.

Emlak vergisi ödemeleri hakkında aklınızda soru işareti oluşturabilecek her şeyin chaneabını aşağıdan görebilirsiniz.

Emlak Vergisi Ödemelerinde Son Tarih Ne Zaman?

Her yıl 2 taksit şeklinde ödenen vergilerde, ilk taksit ödemeleri bu yıl Haziran ayında yapılmıştı. Herhangi bir değişiklik olmaması başka bir deyişle sürenin uzatılmaması durumunda son tarih 2015 Aralık sonu.

Emlak Vergisini Kimler Ödemeli?

Emlak Vergisi Kanununa göre, yalnızca bir hanei olup, geliri olmayan şahıslar, belirli şartları taşıyorlar ise emlak vergisi ödemek zorunda değillerdir. Şöyle ki, 200 metrekareyi geçmeyen yegâne mesken taşınmaza sahip olan şahıslar, hane hanımları, gaziler, işsizler, dullar, yetimler ve emekliler emlak vergisi ödemek zorunda değiller.

Emlak Vergisi Borcu Nasıl Sorgulanır?

Sahip olduğunuz taşınmaza ilişkin ödemeniz gereken vergi tutarını Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesinden T.C. kimlik ve diğer nüfus bilgilerinizle “borç bilgilendirme servisi” üzerinden öğrenebilirsiniz. Sorgulama yapmak için şu sayfaya gidebilirsiniz.

Emlak Vergisi Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi ödemeleri bankaların web şubelerinden ve e-belediye sistemleri üzerinden web aracılığıyla ödenebileceği gibi aynı vakitte PTT şubelerinden de ödenebilmektedir. Sahip olduğunuz taşınmaza ilişkin belediye, web üzerinden ödeme kabul ediyorsa alakalı belediyenin web sitesi üzerinden ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Emlak Vergisi Ödemesi Yapılıyor Mu?

Evet. Kredi kartı ile emlak vergisi ödemesi yapmak mümkün. Bu şekilde ödeme yapabilmeniz için söz konusu taşınmaza ilişkin belediye, web üzerinden ödeme alabilmeli yahut vergi ödemesi yapabileceğiniz bir bankanın web şubesini kullanabilmeniz gerekir. Aynı şekilde PTT şubeleri üzerinden de ödeme yapmanız mümkündür.

Emlak Vergisi Ödemeleri için Kredi Kartı Taksit Kampanyaları var Mı?

İlk taksit ödemeleri için İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank gibi birçok banka taksit kampanyası düzenlemişti. Bu mevzuda detaylarını yazdığımız emlak vergisi ödemeleri kredi kartı kampanyaları adlı yayını okuyarak f2r alabilirsiniz.

Emlak Vergisi Ödenmez ise Ne Olur?

Muafiyet şartlarını taşımıyorsanız, emlak vergisi ödemesi yapmanız zorunludur. Ödemeleriniz gec2rse her ay yüzde 1.4 ürem oranıyla rötar zammı ödemek zorunda kalırsınız.


loading...

Yorumunuzu Bırakın