Elma Uzun Süre Nasıl Saklanır ?Elma Uzun Süre Nasıl Saklanır ? 

Elma Uzun Süre Nasıl Saklanır ?Elma Uzun Süre Nasıl Saklanır ?  Elma Uzun Süre Nasıl Saklanır ?Elma Uzun Süre Nasıl Saklanır ? 
Elma nasıl daha uzun süre saklanır

Elma nasıl uzun süre saklanır bu sorunun cevabını oldukça çeşitli yöntemler ile size aktarmaya çalışacağız. Türlü aş ve tatlılar da kullandığımız meyvelerden birisi olan elma, arttığında genelde saklanmak yerine çöpe gidiyor sebep i ise kararması. Öncelikle elma sebep kararır ona bakalım;

Elma, armut, patates gibi yiyeceklerde bulunan belirli enzimler havadaki oksijenle birleşince renginde değişme görülür sebep i ise hücrenin daha çok bölünüp havayla karşılaşmasıdır. Peki elmayı nasıl saklarız?

Kabuğunu soyduğunuz da yahut kestiğinizde elinizde bulunan elmayı kısa bir süre sonra kullanacaksanız suya koyunuz ama sudan çıkarttığınız da kullanmazsanız kararma devam edecektir. Elmayı daha fazla bir süreliğine saklamak istiyorsanız haşlamayı deneyin çünkü fazla ısı gördükleri için içlerinde bulunan enzimler faaliyetlerini sürdüremez ve kararmazlar.

Elma Uzun Süre Nasıl Saklanır ?Elma Uzun Süre Nasıl Saklanır ?  Elma Uzun Süre Nasıl Saklanır ?Elma Uzun Süre Nasıl Saklanır ? 

Elma Nasıl Saklanırelma n

Çokça aldığınız elmaları ne yapacaksınız peki? Bu vaziyette elma nasıl korunur?

Saklayacağınız meydan ın nemli, serin ve karanlık olmasının yanı sıra havmeydan dırılacak türden bir yer olması da önemlidir. Elmaları saklayacağınız meydan geniş olsun çok sıkıştırdığınız takdirde elmalar ezilecek ve çürümesi, kararması daha hızlı olacaktır. Çürüklerin birbirisine bulaşmasını engellemek içinde aralarına ve üstlerine biraz kalın karton koyunuz. Ve elmaların sağlam olduğundan güvenilir olun. Ezilmiş, kararmaya durmuş gibi elmaları sağlam olan elmalarla aynı yerde tutmayınız. 6-7 günde sakladığınız elmaları denetim ediniz çürümeye duracak gibi olan elmaları tüketiniz, eğer hali çok kötüyse çöpe atınız. Bu süre zarfında bulunan meydan ı havmeydan dırmayı unutmayınız.

Bu öneriler işinize yaramıyorsa buzlukta saklamayı deneyin. Peki elmaları nasıl muhafaza edecekseniz?

İstediğiniz kadar elmayı alın ve güzelce yıkayın. İstediğiniz büyüklüklerde keserek içlerinde ki tohumlarını temizleyiniz daha sonra ise buzdolabı poşetine koyarak dolabınızda muhafaza edebilirsiniz. İşinize yarayacağı vakit çıkartıp dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

loading...

Yorumunuzu Bırakın