Ekonomik Krizin 5 Büyük Göstergesi

Ekonomik Krizin 5 Büyük GöstergesiEkonomik Krizin 5 Büyük Göstergesi
Ekonomik Kriz Göstergeleri

Ekonomik kriz mevcut mı, yok mu sürekli tartışılan bir konu Ekonomik krizin mevcut lığını tespit edebilmemiz için bazı ekonomik göstergeleri ve sonuçlarını takip etmemiz gerekir.

Ekonomide kabul edilen kriz göstergelerinin en önemlilerini sıraladım ve hangi kavramın ne anlama geldiğini basitçe anlattım.

Herhangi bir ülkenin ekonomik krizde olup olmadığı sonucuna aşağıda göreceğiniz 5 büyük göstergeyle ulaşabilmemiz mümkündür.

1. Enflasyon

Daha önce enflasyon nedir adlı yazıda detaylarıyla enflasyondan ve etkilerinden bahsetmiştim. Ekonomik krizin en büyük göstergelerinden ilki enflasyondur. Bu kavram ücretler umumi seviyesinin sürekli olarak yükselmesi anlamına gelir. Enflasyonun başladığı bir ülkede istikbal tahmini yapmak güç olduğundan dolayı üreticiler üretimlerini azaltır yahut durdururlar. Aynı şekilde yatırımcılarda yatırımlarını durdururlar. Bunların neticesinde da ekonomik büyüme düşer. Enflasyon herkes tarafından hissedilebilir. fiyatlar umumi seviyesi sürekli olarak yükseliyorsa bunu ayrım edebilirsiniz.

iki Deflasyon

Kriz göstergelerinden bir diğer önemli olanı ise deflasyondur. Basitçe deflasyon, piyasadaki ücretlerın sürekli düşüş yönünde devinim etmesi anlamına gelir. Bu vaziyet üreticilerin üretimlerini, yatırımcılarında yatırımlarını ertelemesine neden olur. Sonuç olarak deflasyon da ülke ekonomisinin büyümesini engeller.

3. Resesyon

Üçüncü ekonomik kriz göstergesi de resesyondur. Bu kavram ekonomideki kısa süreli durgunluğu anlatım eder. Uzun bir resesyon dönemi yaşanan ülkede depresyon olur ve ekonomik kriz baş gösterir.

dört Depresyon

Bir diğer göstergede depresyondur. Ekonomide bahsedilen depresyon, ülke ekonomik faaliyetlerinin uzun süreli aşağı yöne devinim etmesi anlamına gelir. Resesyondan ayrımlı olarak ekonominin daha uzun süreli gerilemesi olarak açıklanabilir ve ekonomik kriz göstergesidir.

5. Stagflasyon

Ülke ekonomilerinde enflasyon ve resesyonun aynı anda yaşandığı vaziyet stagflasyon kavramıyla anlatım edilir. Böyle bir vaziyetda ücretler umumi seviyesi yükselirken aynı anda ekonomi de durgunlaşır.

Toparlayacak olursak, bir ülkede ekonomik krizden bahsedebilmemiz için; enflasyon, deflasyon, resesyon, depresyon ve stagflasyon gibi vaziyetların yaşanması beklenir.


loading...

Yorumunuzu Bırakın