Ekonomik Krizde Neye Yatırım Yapmalı

Ekonomik Krizde Neye Yatırım YapmalıEkonomik Krizde Neye Yatırım Yapmalı
Ekonomik Kriz Dönemlerinde Yatırım Nasıl Yapılır?

Ekonomik kriz zfakatnlarında yalnızca akça kaybedileceğini düşünüyorsanız büyük yanılgı içerisinde olduğunuzu söylemeliyiz. Bu yazı yazıyı ekonomik krizde yatırım yaakçak, akçasına değer kazandırmış bazı yatırımcıların örneklerini verebilmek adına hazırladık.

Son zfakatnlarda ve geçmişten bu yana hepimiz finansal krizlerle boğuşmak durumunda kalmışızdır. Bu krizler esnasında birçok insan varını yoğunu kaybedebiliyor ve belki bilmiyoruz fakat birçoğu hala durumunu iyileştirmek için mücadele ediyor. Ekonomik kriz sırasında büyük kayıplar yaşfakatdan hayatta kalanlar şanslı. Sizce, bu şans ile yetinmeli miyiz?

Sorunun cevabı elbette kişiden kişiye göre ayrımlılık gösterecektir fakat bu sorunun cevabını “HAYIR, YETİNMEMELİYİZ” olarak verenlerde mevcut Ne de olsa finansal kriz zfakatnında onlar hayatta kalmakla yetinmeyip, zenginleştiler. Çoğunu bilmiyoruz fakat dünya, kriz esnasında akçasına akça katan 2 kişiyi çok iyi biliyor. Yazının devamında sizler de onları tanıyacaksınız.

Bir kriz çıktığında siz ne yapıyorsunuz?

A) Oturup karaları bağlfakatk

B) Elde kalanı kurtarmaya çalışmak

C) Arkanıza yaslanıp, akçanızın buharlaşmasını izlemek

D) Fırsat yaratmaya çalışmak

Eğer yukarıdaki soruyu “fırsat yaratmaya çalışmak” şeklinde seçtiyseniz, kilit noktayı biliyorsunuz demektedir. Bilmeyenlere söyleyelim, kilit nokta: fırsatları ayrım edip, ortaya çıktıklarında nasıl davranacağınızı bilmektedir.

Kriz Zfakatnında Doğru Yatırımla Kazananlar

1992 yılında 62 yaşında hayatı ilk kere yaver gitmeye başlayan George Soros, İngiltere’nin, İngiliz sterlinini Döviz Kuru Mekanizması’nın (ERM) şart koşmuş olduğu sıkı döviz kuşağı içinde tutmak için gereken yüksek ürem oranlarını idame ettiremeyeceği spekülasyonunu yapmıştır. George Soros aklınca artmaya devam eden yüksek işsizlik oranı ve zayıf ekonomiyle İngiltere’yi, Avrupa Döviz Kuru Mekanizması’nı terk etmeye ve oranları düşürmeye zorlayacağına inanıyordu.

Ekonomik Krizde Neye Yatırım YapmalıEkonomik Krizde Neye Yatırım Yapmalı
George Soros – Görsel: albiontribune.com

Soros, edinebildiği kadar çok bono, repo, döviz, pay senedi gibi menkul kıymet kullanarak, İngiliz sterlininde 10 miyar dolarlık büyük bir miktarda açık pozisyon alarak, bu spekülasyonunu uygulfakatya başlamıştır. Soros’un bu eylemlerinin ardından İngiltere’nin Avrupa Döviz Kuru Mekanizması’nı terk edeceğini düşünen çoğu insan sterlin satarak riskleri artırırken Soros, karına kar ekliyordu. İngiliz Merkere Bankası pes edene kadar sterline hücum eden Soros, sonuç olarak bir ay sonra 2 milyar sterlin kar elde etti.

Şimdi 2nci fırsatçıyı tanıyalım. Belki duymuşsunuzdur, dünyanın en büyük sermaye fonlarından birisisi olan Templeton Growth Fund’un sahibi, adı Sir John Templeton.

Ekonomik Krizde Neye Yatırım YapmalıEkonomik Krizde Neye Yatırım Yapmalı
Sir John Templeton – Görsel: crossingwallstreet.com

John Templeton, aklınca dindar ve muhalif bir düşünceye sahipti. ekseriyetle düşen payleri alarak, çıkış yapmayı seven birisisi olarak tanınırdı. sermaye fonu Templeton Growth Fund’un iflas edeceği söylentileri yayılınca bir otomobil üreticisinin üzerine gitti ve sanki abandı! 1980’li yılların sonuna doğru komünistlerden geçilmeyen Peru’ya büyük servet döktü. Her zfakatn alıcı olmasa da 2000’li yıllarda herkes teknoloji şirketlerine ilişkin payleri alırken Templeton, binlerce teknoloji firmasından açık pozisyon almıştır. Yakalayabildiği fırsatlar her zfakatn karşımıza çıkfakatsa da inanılmaz fırsatlar olduğu ve bir yerlerde bekledikleri kuşkusuz bir gerçek.

konu başlığımıza dönecek olursak, ekonomik krizde neye yatırım yapmalı sorusunun cevabı çok açık. Doğru kullanım, doğru yöntem ve yakalanan fırsatlarla yapılan her yatırım mübahtır. Yukarıdaki 2 örnekte hâlihazırda bize bunu gösteriyor. Dilerseniz, birbirisisinden ayrımlı yatırım tavsiyelerine kategorilerimizden göz atabilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın