EFT ve Bankaların EFT Saatleri

EFT ve Bankaların EFT SaatleriEFT ve Bankaların EFT Saatleri
EFT Saatleri

Yazımızda EFT, açık adıyla Elektronik Fon Transferi ve EFT saatleri hakkında bir takım önemli verilere yer vereceğim. Özellikle çok sık akça gönderimi ve akça alımı gerçekleştiriyorsanız, EFT hakkında bilmeniz gereken detaylar vardır. Tümünü aşağıda anlatıyorum.

EFT Nedir?

esas bir giriş yapalım. Elektronik Fon Transferi umumiyetle bankacılık sektöründe, bireyler ve işletmeler arasında kısaltılmış haliyle “EFT” şeklinde kullanılır.

Farklı bankalar arasında gerçekleştirilen akça gönderimleri bu adı alır. Görünürde fiziki bir işlem olmadığı için dijital ortamda belirli gün ve saatler aralığında yapılır. Ülkemizde ilk olarak 1992 yılında Merkez Bankası tarafından başlatılmıştır ve günümüzde en sık kullanılan akça transfer yöntemidir.

ekseriyetle EFT ve Havale birbirine karıştırılır. Buna da açıklık getireyim. Havale aynı bankada bulunan hesaplar arasında 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilir. fakat EFT, ayrımlı bankalar arasında yapılan akça transferi işlemleridir ve yalnızca hafta içi, belirli saatler arasında yapılabilir. İki akça gönderim sistemi arasındaki ayrım budur.

EFT Saatleri

Yapılan Elektronik Fon Transferi her vakit hafta içi ve belirli vakit aralıklarında gerçekleştirilir. Örneğin, Pazartesi günü 8:30 – 17:30 saatleri aralığında bir bankadan başka bir bankaya gönderdiğiniz akça nın aynı gün 8:30 – 17:30 arasında akça yı gönderdiğiniz banka hesabına geçmesi beklenir. umumi olarak hafta içi akça transfer süreleri böyle olsa da EFT Saatleri bazı bankalarda değişiklik gösterebilmektedir.

mesela bazı bankaların EFT işlem saatleri aşağıdaki gibidir;

  • Akbank 8:30 – 17:30
  • Finansbank 09:00 – 17:15
  • ziraat Bankası 08:30 – 17:00
  • Vakıfbank 8:30 – 17:30

Hafta sonu, formel tatil günleri ve yukarıdaki saatler aralığında göndermediğiniz akça transferleri bir sonraki iş günü yeniden belirtilen saatler aralığında alıcı hesabına geçmektedir.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT yapmak için bankaların fiziki şubelerini, web şubesini, ATM’leri ya da telefon bankacılığını kullanabilirsiniz. En kolay ve hızlı EFT yapma yöntemi web bankacılığıdır.

EFT yapmak istediğiniz yukarıdaki araçlardan birini seçip, “Para Transferleri” bölümünden akça transfer etmek istediğiniz bankayı seçin; ardından alıcının hesap numarası ya da IBAN bilgilerini girerek işlemlerinizi tamamlayın. EFT yapmak bu kadar kolay

Bazı bankalar EFT işlemleri için ücret alabilmektedirler. EFT ücretleri hesap özellikleriniz ya da bankanıza göre değişiklik gösterebilir. gene transfer etmek istediğiniz akça miktarı da EFT işlem ücretinizin yükselmesine sebep olabilir. Elektronik Fon Transfer ücretleri umumiyetle 1 – 5 YTL arasında değişiklik gösterir.


loading...

Yorumunuzu Bırakın