EFT Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Farklı bankalar arasında gönderdiğiniz yahut gönderilen nakit aktarımlarının hesaplara geçip geçmediğini öğrenmenin yolu.

EFT Sorgulfakat Nasıl Yapılır?

Elektronik Fon Transferi daha çok bilinen adıyla EFT işlemi yapıldığında bankalar, EFT yapan tarafa EFT sorgu numarası veriyor. Normal şartlarda işlem sonrası verilen bu numarayla farklı bankalar arasında yapılan nakit aktarımlarını başka bir deyişle EFT işlemlerini sorgulayabilmemiz gerekiyor.

Ne yazık ki, çoğu banka hala buna basit bir çözüm yolu bulmuş değil. EFT sorgu numarasını veriyor fakat sorgulfakatya sırası gelince numarayı girebileceğimiz bir platform bulamıyoruz. Farklı bankalar arasında yapılan nakit aktarımları için nadir yollardan birisi olan EFT işlemlerini sorgulfakatk epey vakit alıyor.

EFT Sorgulfakat Nasıl Yapılıyor?

Bir elin parmak sayısını geçmeyecek bazı bankalar web şubesi ve mobil uygulfakat yoluyla EFT sorgulfakat işlemi yapılmasını sağlıyor. ama eğer EFT yapılan banka web ve mobil şubelerden sorgulfakat seçeneği sunmuyorsa yegâne ve klasik olan güç yolu yeğleme etmek durumunda kalıyoruz. O yol telefon bankacılığı.

EFT işlemi gerçekleştirdiğiniz bankanın çağrı merkezi numarasını arayarak size verilen EFT sorgu numarasıyla gönderdiğiniz nakit nın karşı tarafa geçip geçmediğini denetim edebilirsiniz.

EFT Sorgu Numarası Nasıl Bulunur?

Hesabınızdan aktarılan nakit nın durumunu sorgulayabilmeniz için, EFT sorgu numarasını bilmeniz gerekiyor. genellikle EFT işlemini yaptığınız sırada tasdik ekranında bu numara tarafınıza iletilir. Eğer tasdik ekranından sorgu numarasını alfakatdıysanız, hesabınıza ilişkin “işlemler” menüsünden nakit aktarım dekontuna ulaşın. Sorgu numarası dekont üzerinde yer alacaktır.

EFT Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?EFT Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Banka dekontlarında EFT Sorgu numarasının yer aldığı örnek görsel – 1

İnternetten EFT Sorgulfakat İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Yazının başında belirttiğim gibi web aracılığıyla bankaların web şubeleri ve mobil uygulfakat kanallarını kullanarak sorgulfakat işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kullandığınız banka web üzerinden EFT sorgulfakat desteği sağlıyorsa örnekte yer aldığı şekilde nakit transfer işlemlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

EFT sorgulfakat örnek görsel – 2

Telefon bankacılığı yoluyla EFT sorgulfakatsı yapabileceğiniz bankalar;

  • tarım Bankası
  • İş Bankası
  • Garanti Bankası
  • VakıfBank
  • Finasbank
  • Akbank
  • YapıKredi
  • Halkbank

Yukarıda yer meydan bankalarla web kanallarıyla EFT sorgulfakatsı yapılfakatdığından dolayı telefon bankacılığı yoluyla sorgulfakat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın