EFT saatleri kaçta başlar, kaça kadar sürer?

Bir bankadan başka bir bankaya elektronik ortamda akça gönderilmesini sağlayan Elektronik Fon Transferi (EFT) saatleri hakkında bilmeniz gerekenler.

EFT saatleri kaçta başlar, kaça kadar sürer?EFT saatleri kaçta başlar, kaça kadar sürer?
EFT saatleri kaça kadar sürer?

EFT saatleri, bir bankadan farklı bir bankaya Elektronik Fon Transferi yapılmasını sağlayan vakit dilimlerini anlatım eder. EFT saatleri, bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilir. Çoğu vakit EFT, bankaların formel mesai saatleri içinde gerçekleştirilir. EFT saatleri; bankalarının mesai saatleriyle başlar, bankaların mesai saatleri sonuna kadar sürer.

EFT saatleri umumi olarak 08.3017.30 aralığındadır.

EFT ne vakit hesaba geçer?

EFT, bankaların mesai saatleri içinde karşı hesaba geçer. Hafta sonu ve formel tatillerde gönderilen EFT’ler ilk iş günü mesai saatinin başlamasını takiben alıcı hesaba geçer. Hafta sonları ve formel tatil günlerinde yapılan EFT’ler bekleme kuyruğuna alınır ve ilk iş günü mesai saatinin başlamasıyla alıcı hesaba gönderilir.

EFT’nin hesaba geçmesinde gönderen, alıcı, gönderenin bankası ve alıcının bankası bilgileri doğru girildiği takdirde yapılan elektronik fon transferi, gönderilen banka tarafından işleme alınır ve onay süreci başlar. Bu süreç dakikalar içinde tamamlanır, aktarıma mevzu tutar gönderen hesabından karşı hesaba 15 dakikadan kısa bir sürede ulaştırılır.

Bankaların EFT saatleri nasıl öğrenilir?

Çoğu vakit elektronik fon transferleri 08.30 – 17.30 saatleri arasında yapılıyor olsa da bu vakit dilimi bankalardan bankalara göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı bankalarda bu süre bitimi uzarken, bazı bankalarda süre azabiliyor. EFT saatlerini bankaların çağrı merkezlerinden öğrenebilmek mümkün olduğu gibi aynı vakit da formel internet siteleri aracılığıyla da öğrenmek mümkündür.

Bankanızın EFT saatlerini formel internet siteleri üzerinden öğrenmek için bankalar tarafından yayınlanması mecbur olan “İşlem limitleri ve İşlem Saatleri” sayfasına ulaşmanız gerekiyor. Bankaların formel internet sitelerinde yer meydan site içi arama meydan larından bu sayfaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

EFT hesaba geçti mi, geçmedi mi?

İşleme alınan her EFT için sorgu numarası verilir. EFT sorgu numarası yoluyla yapılan işlemin tamamlanıp, tamamlanmadığı yani akça aktarım işleminin karşı hesaba geçip geçmediği denetim edilebilir. EFT sorgulaması yapmanın en kolay yolu telefon bankacılığıdır. Bankanızın çağrı merkezini arayarak daha kısa sürede transfer sorgusu yapabilmeniz mümkündür.

EFT hesaba sebep geçmez?

Gönderilen EFT’nin hesaba geçmemesinin farklı sebep leri olabilir. EFT mesai saatleri dışında, hafta sonlarında ya da formel tatillerde gönderildiyse hesaba o gün değil, ilk iş günü mesai başlangıcında geçer. Bunun dışında yaygın olarak, alıcı bilgilerinin de yanlış girilmesi EFT’nin hesaba geçmemesi sebep leri arasındadır. Alıcı bilgilerinin yanlış girilmesi ve transferin gerçekleşmemesi durumunda gönderici banka tarafından bilgilendirilir.


loading...

Yorumunuzu Bırakın