EFT, Havale Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bu yayında nakit transfer seçeneklerinden EFT ve havale nedir, bu yollarla nakit gönderimi ve alımı nasıl yapılır, aynı vakitte da EFT ve havale arasındaki ayrım nedir gibi esas bilgileri bulabilirsiniz.

EFT, Havale Nedir ve Nasıl Yapılır?EFT, Havale Nedir ve Nasıl Yapılır?
EFT, Havale Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bir banka hesabından başka bir bankaya yapılan nakit gönderimi Elektronik Fon Transferi ya da EFT olarak adlandırılır. Aynı bankadan aynı banka içerisinde yapılan nakit gönderimi ise havale olarak adlandırılır.

Örneğin, nakit gönderimi A bankasından B bankasına yapılıyorsa bu EFT‘dir. ama A bankasından yeniden A bankasında bulunan bir hesaba nakit gönderimi yapılıyorsa bu işlem havale olarak adlandırılır. EFT ve havale arasındaki ayrım özetle bu şekildedir.

Havale ile yapılan nakit gönderimi 7 gün 24 saat ve tatil günleri de olmak üzere karşı hesaba saniyeler içerisinde geçer.

EFT ile yapılan nakit gönderimi ise yalnızca bankaların mesai saatleri içerisinde ve belirlenen EFT saatleri aralığında karşı hesaba geçer. EFT işlemleri için de havale işlemlerinde olduğu gibi 7 gün 24 saat ve tatil günlerinde gönderilebilir ama EFT ile gönderilen nakit yalnıza bankaların EFT saatleri içerisinde karşı hesaba geçer. Örneğin, hafta sonu pazar günü yapılan bir EFT, ilk iş günü bankaların mesai saatlerinin başlamasıyla alıcı hesaba ulaştırılır.

Havale nasıl yapılır?

Hem alıcının hem de sizin hesaplarınız aynı bankada bulunuyorsa havale işlemi yapabilirsiniz. Aynı bankadan aynı banka içinde yapılan havale işlemlerinden bankalara göre değişebilse de genellikle ücret alınmaz.

Havale işlemleri bankanızın; şubelerinden, ATM’lerinden, web ve telefon bankacılığı kanalları yoluyla yapılabilir. Havale ile nakit transferi yapmak için nakit yı göndermek istediğiniz alıcının IBAN yahut Şube ve Hesap Numaralarına ihtiyacınız olacak.

IBAN ile nakit transfer işlemi yapmak için; alıcının IBAN numarası ve Adı Soyadı bilgilerini bilmeniz ehliyetli

Hesap numarası ile nakit transfer işlemi yapmak için; alıcının adı soyadı, banka adı, şube numarası ve hesap numarası bilgilerini bilmeniz ehliyetli

Şubeden havale yapacaksınız, yukarıdaki alıcı bilgilerinden herhangi birini banka yetkilisine vermeniz ehliyetlidir. Bankanızın ATM, web şube, mobil aplikasyon yahut telefon bankacılığından havale yapacaksanız; karşınıza istikbal seçeneklerden nakit aktarma, nakit gönderme yahut nakit transfer opsiyonunu seçmelisiniz. Daha sonra IBAN yahut hesap numarası ile gönderme tercihinizden herhangi birini seçerek istenilen bilgileri girmelisiniz. Bu işlemlerin ardından göndermek istediğiniz tutar alıcı tarafa 1 dakikadan daha kısa sürede ulaşacak ve havale işleminiz de tamamlanacaktır.

EFT nasıl yapılır?

akça göndermek istediğiniz alıcının banka hesabı sizinkinden ayrımlıysa EFT yapabilirsiniz. EFT işlemleri bankalar tarafından çoğu vakit ücretlendirilir. Tüm alıcı bilgilerini girip, tasdik aşamasına geldiğinizde bankanızın sizden ne kadar EFT ücreti aldığını görebilmeniz mümkün olacaktır.

EFT yapmak için alıcının IBAN numarası, IBAN numarasını bilmiyorsanız; banka adı, şube numarası ve hesap numarası bilgilerini bilmeniz gerekiyor. EFT’yi şubeden yapacaksanız, bu bilgileri banka yetkilisine vermeniz ehliyetli olacaktır. Bankanızın ATM, web şube, cep aplikasyon ya da telefon bankacılığı kanallarını yoluyla gönderim yapacaksanız; karşınıza istikbal seçimlerden nakit aktarma, nakit gönderme yahut nakit transfer opsiyonunu seçmeniz gerekir. Ardından IBAN yahut hesap numarası ile gönderme tercihinizden herhangi birini seçerek istenilen bilgileri girmeniz ve tutar girişinden sonra işleme tasdik vermeniz ehliyetlidir. EFT ile yaptığınız nakit gönderimi bankaların mesai saatleri içinde alıcı hesaba ulaştırılacaktır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın