Düşük Sermayeyle İş Kurabileceğiniz 5 Yabancı Ülke

Oldukça düşük sermaye lerle vatan dışında ABD, Kanada, Tayland ve Çin gibi ülkelerde iş kurabilirsiniz.

Düşük Sermayeyle İş Kurabileceğiniz 5 Yabancı ÜlkeDüşük Sermayeyle İş Kurabileceğiniz 5 Yabancı Ülke
Yabancı ülkelerde iş fırsatları.

Eminim belirli zamanlarda ülke değiştirme fikrini birçoğumuz düşünüyoruz. Alışık olmadığımız ülkelere gittiğimizde nerede, nasıl, hangi işi kurmamız gerektiğini de bu düşüncelere muhakkak ekliyoruz.

Yaşadığımız ülkede az çok bir iş kurabilmek için ne kadarlık sermaye ye ihtiyaç duyacağımızı tahmin edebiliyoruz. Yurtdışı, yabancı ülkeler içinse tahmin yürütmek pek de basit değil. Bu nedenle düşünce olması açısından sizinle yabancı ülkelerde ne kadarlık bir sermaye yle, nasıl işler kurabileceğinize yönelik birkaç örnekten bahsetmek istiyorum.

Oldukça düşük sermaye yle ABD’den Tayland’a kadar birçok farklı ülkede iş kurabilir ve hayatınızı sürdürebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD’de yaklaşık 15 bin dolar sermaye yle farklı sektörlerde iş kurabilirsiniz. Rus asıllı Roman Smolevskiy adlı bir girişimci kendi pazarlama şirketini yalnızca 15 bin dolar sermaye yle kurmuş. İşini kısa sürede büyütmeyi başaran Smolevskiy, şimdilerde birkaç diş kliniği ve restoranı da işletiyor.

Mesela, kuzey Dakota eyaletinde küçük bir şehirde 14-15 bin dolara personeli ve ekipmanlarıyla beraber kafe açabilmek mümkün. Bu ülkede eyalet ve eyalete bağlı şehir seçimine de dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin, Kaliforniya’nın Los Angeles, San Diego ya da San Jose şehirleri ya da New York eyaletinin New York şehri ya da daha yakın eyaletlerdeki Massachusetts gibi şehirlerden daha çok Nebraska, Montana, Minnesota gibi nispeten finansal yaşamın daha basit olduğu eyalet ve şehirleri yeğleme etmeniz daha düşük sermaye lerle iş kurabilmenizi mümkün kılıyor.

Kanada

ABD’nin kuzey komşusu Kanada’da vasati 10-13 bin dolar sermaye yle yeniden nispeten küçük eyalet şehirlerinde de iş kurabilmeniz mümkün. Kanada yaşam kalitesinin yüksek olduğu gelişmiş ülkelerden birisisisi Haliyle düşük sermaye yle iş kurulsa bile gelecekte bazı sorunlarla karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Örneğin, Kanada’da personel giderleri bir hayli yüksek, bunun dışında kira hakları gibi farklı mevzularda sizi zorlayabilir. Her ne kadar iş kurabilmek için 10-13 bin dolar arasında bir meblağ gerekse de bu miktarın yalnızca başlangıç için kâfi olabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Tayland

Güneydoğu Asya ülkesi Tayland her yıl yaklaşık 25 milyondan fazla turist tarafından ziyaret ediliyor. Tayland’ı ziyaret eden turistler motosiklet kiralama, bisiklet kiralama ve ülke içi turlara alakalı gösteriyor.

Tayland’da vasati 10 bin dolarlık sermaye yle turistlere yönelik acente faaliyetleri yürüten bir iş kurmak mümkün. Turistlerin yoğun alakalı gösterdiği bir ülke için acente faaliyetleri de gerçekten iyi bir fırsat.

Çin

Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerinden birisisi olan Çin, her açıdan zorlu ve yabancılar için maliyetlerin oldukça yüksek olduğu bir ülke. Kaynaklara göre iş kurabilmek için Şangay’da 150 bin, ülkenin başkenti Pekin’de ise 300 bin dolar vasati sermaye gerekiyor. ama eğer Çinli bir ortağınız varsa işler daha basit yürüdüğü gibi maliyetlerde daha düşük oluyor. Çinli bir ortakla Çin’in daha fukara kesimlerinde 10-15 bin dolar sermaye yle iş kurabilmek mümkün.

Estonya

kuzey Avrupa’da yer alan Baltık devleti Estonya’da şirketler bürokratik sıkıntılarla karşılaşmıyorlar. Estonya vatandaşları ya da Estonya vatandaşlığına başvuru yapan girişimcilerin vasati 1 günde 20-25 euro bedelle şirket açabilmesi mümkün oluyor. Yabancılar için bu tutar 50 euroya, sürede 1 aya kadar çıkıyor olsa da 5 bin euro sermaye yle Estonya’da küçük ya da orta ölçekli işler kurabilmek mümkün. Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında maliyetlerin en düşük olduğu ülkelerden birisisi olan Estonya bu açıdan yeğleme edilebilir bir ülke konumunda yer alıyor


loading...

Yorumunuzu Bırakın