Dünyanın En Büyük 10 Yayıncılık Piyasası

İş Dünyası Uluslararası Yayıncılar Derneği (IPA), yayıncılık alanında dünya çapında en çok gelir elde edilen piyasaları açıkladı.
Dünyanın En Büyük 10 Yayıncılık PiyasasıDünyanın En Büyük 10 Yayıncılık Piyasası
Yayıncılık Uluslararası Yayıncılar Derneği (IPA) tarafından yayımlanan rapora göre, ABD ve Çin dünyanın en büyük yayıncılık piyasaları oldu. ABD ve Çin’i, Almanya, İngiltere ve Fransa olmak üzere üç büyük Avrupa ülkesi takip etti. Uluslararası Yayıncılar Derneğine göre, ABD’nin yayıncılık gelirleri 24.9 milyar avro, başka bir deyişle yaklaşık 27.8 milyar dolara yükselerek 2015’ten 2016’ya doğru büyük bir sıçrama gerçekleştirdi. En büyük ikinci yayıncılık piyasasına hane sahipliği yapan Çin’de ise yayıncılık gelirleri 10.6 milyar avrodan 10.5 milyar avroya geriledi. Çin’de yayıncılık gelirleri hafif bir düşüş yaşa da listede ikinci sırada yer aldı. Dünyanın en büyük yayıncılık piyasaları:
Dünyanın En Büyük 10 Yayıncılık PiyasasıDünyanın En Büyük 10 Yayıncılık Piyasası
Dünyanın en büyük yayıncılık piyasaları. (2015-2016)Yeniden yapılanma kapsamında Financial Times ve The Economist hisselerini satan ve 4000 kişiyi işten çıkaracağını açıklayan İngiltere lokasyonlu Pearson, geliri 447 milyon dolar civarına düştüğü halde gelir bazında yayıncı şirketler arasında dünya çapındaki listede birinci sırayı aldı. Pearson şirketini Thomson Reuters, ve RELX Group takip etti. Listelerde Türkiye yer almadı ama raporda Türkiye’yle alakalı oldukça ilginç bir yazıya yer verildi. Stockholm, İsveç lokasyonlu Ersatz yayınevi kurucularından Ola Wallin tarafından yazılan bir yazıda Türkiye’de muharrir ve yayıncıların baskı altında olduğu 2015 ve 2016 yıllarında gazetecilerin hapse atıldığı, saldırıya uğradığı ya da işten atıldığı belirtildi. Aynı yazıda 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi ardından KHK ile kapatılan 29 yayınevinden ve Kırşehir’de yakılan Gül Kitabevi’nden de bahsedildi.
loading...

Yorumunuzu Bırakın