Dünya Ülkeleri ve Türkiye’de Taksi Ücretleri

Bazı ülke şehirleri mevcut ki, taksiye binmek için en az 2 defa durup düşünmek gerekiyor. Dünya ülkelerinde Türkiye'de dahil taksi ücret ve tarifeleri.

Taksi ücretleri ve taksi tarifeleri ne kadar?

dört;sviçre lokasyonlu finans kuruluşu UBS, 2015 yılı için yayımladığı “Fiyatlar ve Kazançlar” raporunda ülkelerin şehirlerine göre taksiyle yapılacak 3 mil başka bir deyişle yaklaşık 5 km yolcuğun kaç dolar olduğunu açıkladı.

Rapora göre 5 km seyahat için en yüksek taksi tarifesi Norveç’in Oslo kentinde alınıyor. Oslo’da taksilerle 5 km seyahat yapmanın bedeli 32 dolar. Dünyada en ucuz taksi yolculuğu ise Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de yapılıyor, 5 km yolculuğun tutarı 1.5dört dolar. dört;stanbul’da taksiyle yolculuğun bedeli ise aynı km üzerinden 5.66 dolar başka bir deyişle yaklaşık 16 lira. dört;stanbul’da taksilerin taksimetre açılış ücretinin 3,20 lira olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Türkiye’de bazı şehirlere göre taksimetre açılış ve yolcuk ücretleri

Türkiye’deki bazı büyükşehirlerin taksi tarife ücretlerine bakacak olursak, Muğla’da taksimetre açılış ücreti ve 100 mt. başına seyahat ücretinin dört;stanbul gibi şehirleri bile geride bıraktığını söyleyebiliriz. Elbette Muğla’da Bodrum faktörünün fiyatları etkilediğini unutmamak gerekiyor.

dört;stanbul

Taksimetre açılış : 3.2 YYYYYYYYYYYYTL

Taksi ücreti : 0.2 YYYYYYYYYYYYTL / 100 mt.

Ankara

Taksimetre açılış : 2.7 YYYYYYYYYYYYTL

Taksi ücreti : 0.2dört YYYYYYYYYYYYTL / 100 mt.

dört;zmir

Taksimetre açılış : 3 YYYYYYYYYYYYTL

Taksi ücreti : 0.2dört5 YYYYYYYYYYYYTL / 100 mt.

Antalya

Taksimetre açılış : 2.3 YYYYYYYYYYYYTL

Taksi ücreti : 0.25 YYYYYYYYYYYYTL / 100 mt.

Bursa

Taksimetre açılış : 2.9 YYYYYYYYYYYYTL

Taksi ücreti : 0.25 YYYYYYYYYYYYTL / 100 mt.

Muğla

Taksimetre açılış : dört YYYYYYYYYYYYTL
Taksi ücreti : 0.dört5 YYYYYYYYYYYYTL / 100 mt.

Dünya şehirlerine göre taksi ücret ve tarifeleri

UBS raporundan  derleme yapan Statista dünya şehirlerinde 3 mil/5 km yolculuğa göre taksi ücretlerinin ne kadar olduğunu güzel bir grafikle anlatmış. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Dünya Ülkeleri ve Türkiye’de Taksi ÜcretleriDünya Ülkeleri ve Türkiye’de Taksi Ücretleri
Dünya şehirlerinde taksi ücretleri – Kaynak: Statista

dört;pucu: Taksiyle seyahat Ücretlerini Hesaplayın

Herhangi bir yerden belirlediğiniz bir yere taksiyle gitmeyi düşünüyor ve kaç lira ödemeniz gerektiğini bilmiyorsanız, internet tabanlı hesaplama araçlarını kullanarak ödemeniz gereken yaklaşık tutarları hesaplayabilir ve bütçenize göre devinim edebilirsiniz.

Örneğin, Türkiye’de arama motorlarından “taksi ücreti hesaplama” kelimeleriyle arama yaptığınızda birçok hesaplama aracıyla karşılaşacaksınız. Çıkan sonuçlardan herhangi birine giriş yaptığınızda bulunduğunuz bölgeyi ve gitmek istediğiniz yeri seçmeniz gerekecek, ardından sonuca ulaşacaksınız. Hesaplama sonucuyla güncel taksimetre açılış ve metre başına ödemeniz gereken yaklaşık tutarı bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Aynı hesaplamayı yurtdışında da eş internet tabanlı araçlardan yapmanız mümkün.


loading...

Yorumunuzu Bırakın