Donald Trump ile “Büyük Düşün”

Donald Trump ile “Büyük Düşün”Donald Trump ile “Büyük Düşün”
Donald Trump

Son zamanlarda okuduğum kitaplardan birisi Donald Trump ve The Learning Annex (Zenginlik Fuarı) kurucularından Bill Zanker‘ın ortak yazmış olduğu “Büyük Düşün” kitabı oldu. ABD’de gayrimenkul sektörünün başarı isimlerinden Donald Trump’ın yazdığı ilk kitap değil bu, yeniden Bill Zanker ile beraber yazmış olduğu birkaç kitap daha mevcut

Trump kitabını büyük düşünebilmek üzerine yazmış, gayrimenkul sektöründe çalıştığı için umumiyetle bu sektörde edindiği başarıla vurgu yaparak, okuyuculara verdiği fikirleri temalar altında örnekliyor. Bill Zanker ise Donald’ın düşüncelerini her bölüm sonu destekleyecek yaşanmış başarı öykülerini anlatıyor. Kısaca Donald Trump’ın istediğini elde eden ve tuttuğunu koparan bir imaj çizdiğini söylemek yanlış olmaz, aslında başarıları da bu imajını destekler nitelikte.

ABD’ yayımlanan Çırak (The Apprentice) programı ve bu program yüzünden onunla özdeşleşmiş “Kovuldun!”, “Yere serin!” sözleri de neredeyse mottolaşmış olarak kitapta sürekli karşımıza çıkıyor. Donald Trump’ın kitabını ilk kere okuduğumdan bir kaç nokta dikkatimi çekti: özellikle Donald kitapta milliyetçi kimliğini kullanarak, ülkesi ABD’nin ekonomisi ve ordusuna övgüler yağdırıyor. zaten onu eğer medyadan takip ediyorsanız bunu bilmemenize olanak yok. Eğer gayrimenkul sektörüyle ilgileniyorsanız mutlaka okumanız gerektiğini düşünüyorum, ilgilenmiyorsanızda okumanızı tavsiye ederim. Bu kitaba kişisel gelişim gözüyle de bakabiliriz.

Donald Trump kitabında menajerleri tarafından dolandırılan NBA oyuncuları ve Lee Iacocca, Condoleezza Rice, Martha Stewart gibi isimlere inanılmaz göndermeler de yapıyor. Kitabı Türkiye’de Optimist yayınevi yayımlamış.


loading...

Yorumunuzu Bırakın