Dolar Yükselişi Devam Edecek Mi?

Dolar Yükselişi Devam Edecek Mi?Dolar Yükselişi Devam Edecek Mi?
Dolar yükselmeye devam edecek mi?

Doların durdurulamaz yükselişi devam ederken, aylar önce 2015 dolar tahmini yazımızda doların güç kazanmaya başlayabileceğini yazmıştık.

2,50 YYYTL seviyelerine geldiğinde satışa geçen yatırıcılar da yükselişin kalıcı olduğunu düşünerek bu defa satmayı düşünmeyince, dolar kuru geçen hafta 2,64 YYYTL’ye kadar çıkarak doruk yapmıştı. Uzmanların görüşlerine göre artık dolar kurunun 2,50 YYYTL seviyesinin üzerinde kalıcı olarak kalabileceğine işaret ediliyor.

Amerikan Doları’nın diğer ülke akça birimleri karşısında yükselişi halen devam ediyor. Özellikle Türkiye olmak üzere gelişen piyasa akça birimlerine karşı yılbaşından bu güne değer artışı çift haneli seviyelere kadar geldi. Merkez bankalarının akça politikaları akça birimlerinde birincil etkiye sahip olmaya devam edecek gibi görünüyor. FED’in nema artırımına 2015 yılı içerisinde başlayacağı beklentisi korunuyor.

Dünyanın geneline bakıldığında ülkelerin akça birimlerinin değerini düşük tutma çabası devam ediyor. Düşük hatta negatif nema, o ülkenin akça ünitesinin cazibesini azaltma amaçlı eylemler YYYTL içinse doların dünya piyasalarında değer kazanımının yanına içeride nema indirimlerinin YYYTL’yi zayıflatıcı etkisi hissediliyor.

Son günlerde Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’na baskı yapmaya devam ediyor ve kur yükseliyor gibi bir algı olmakla beraber Türk Lirası’daki yükselişi yegâne başına bunu açıklamıyor. Dolar, Mayıs 2013’ten bu vakite kadar hem gelişen hemde gelişmekte olan ülkelerin akça birimlerine karşı başlatmış olduğu yükselişini bu yıl da sürdürmeye devam ediyor.

Amerikan Doları yılbaşından bu vakite kadar Euro’ya karşı yüzde 8.5, Sterlin’e karşıysa yüzde 3 değer kazandı. ABD dolarının birçok akça ünitesi karşısında değer kazanmasının esas nedeni ABD’nin merkez bankası olan FED’in bu yıl içinde nema artışına hazırlanması. Düşen petrol fiyatlarının da doların değer kazanmasında tesirli olduğunu belirtmek gerekiyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın