DNS artık yetmeyecek peki VPN nedir?

İnternette sansürü derinleştiren, alternatif erişim yollarını kuralklayan ve kullanıcıları fişleyen kural Gül’ün önünde bekliyor. Peki bundan sonra kuralklar nasıl aşılacak?

 

DNS artık yetmeyecek peki VPN nedir?DNS artık yetmeyecek peki VPN nedir?

DNS artık yetmeyecek peki VPN nedir?

İnternet sansürü aşmanın bin bir cinslü yolu mevcut Bugüne kadar DNS değiştirmek kuralklı bir hayli siteye erişmek için kâfi oluyordu. yalnız yeni yapılan düzenleme ile bu da kâfi olmayacak. İnternet sansürüne karşı sokfilea çıkan binler kuralnın tamamen kaldırılmasını istiyor. yasa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önünde gün sayarken yurttaşlar değişik erişim yolları arıyor. Onlardan VPN en çok konuşulanı. Peki VPN nedir? Nasıl işler? Chip.com.tr’den Zeynel Özcinsk VPN dosyası hazırladı.

VPN yegânenolojisi nedir; internet’te “özgürleşmenizi” nasıl sfilelıyor?

VPN (Sanal Özel Ağ) terimini daha evvel ansızın çok defa duydunuz, yalnız şimdiye kadar kullanmanız gerekmedi. yahut nasıl kullanacfileınızı bilmediğiniz için güçlük etmek istemediniz. Bu yazımızda VPN’nin nasıl çalıştığından, ona sebep ihtiyacınız olduğuna, fiyatli ve bedava VPN hizmetlerine ve sunduklarına değineceğiz.

VPN nedir?

Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmışı olan VPN, kolay bir anlatımla internet üzerinde kurulu bilgisayarlar grubundan oluşur. Bu hususi bilgisayar fileı, mesela mahalli bir filea fiziksel erişimi bulunmayan, dışarıdaki bir şahıs tarafından file kaynaklarına erişmekte kullanılabilir. VPN’ler, güvenilmeyen filelara bfilelanırken bfilelantıyı şifrelemek ve emniyetli hale getirmek için de kullanılır. Bunun yanında VPN’ler, değişik konumlarda bulunabildiğinden, sizi memleketlerin kısıtlamalarından (kuralklı internet siteleri ve IP’ler gibi) da kurtarırlar.

VPN’lerle bfilelantınız şifreli olduğundan, gönderdiğiniz ve aldığınız bütün veriler şifrelendiğinden, meraklı gözler ne yaptığınızı göremezler.

Peki o halde niye herkes VPN kullanmıyor?

İyi, süratli ve kesintisiz bir VPN hizmeti için umumiyetle aylık bir fiyat ödemeniz gerekecektir. Bfilelantınız değişik bir bilgisayar üzerinden yönlendirileceğinden, çoğu vaziyette normaldeki internet bfilelantınız kadar süratli olmayabilir. yalnız bunları aştığınızda faydalarının, eksilerinden fazla olduğunu ayrım edebilirsiniz.

VPN, sizi normalde bfilelanamadığınız bir filea güvenle bfilelamakla görevlidir. VPN birkaç değişik amaçla kullanılmaktadır:

– okul yahut iş fileına uzaktan erişmek için. Bu vaziyette VPN hizmeti, okul yahut iş yeri tarafından sfilelanır.

– yasaklı internet sitelerine giriş için. VPN sunucuları değişik konumlarda bulunabildiğinden ve verileri şifreleyerek gönderdiğinden, engelli internet sitelerine erişmenize ruhsat verir.

– Torrent indirmek gibi kurall yahut kuraldışı indirmeler için. Bittorrent’te gerçek emniyetlik sfilelamanın yegâne yolu, VPN’lerdir.

– Gizliliği ve emniyetliği artırmak için. bütün iletişiminizi ve bfilelantılarınızı meraklı gözlerden savunmak için VPN gibi bir hizmetten faydalanmanız gereklidir. Bir kafede şifresiz bir filea bfilelandığınızda, VPN yüzünden güvensiz fileın açıklarından etkilenmezsiniz.

– Ülkelere hususi hizmetleri kullanmak için. Örneğin ABD’ye hususi Netflix’i normal şartlarda Türkiye’den kullanmanız olası değil.

– VPN’yi kullanma sebep iniz, yukarıda saydıklarımızın birkaç tanesi ansızın de olabilir.

VPN HİZMETİNDE NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

En iyi VPN hizmeti, sunduğu işlevler, sunucunun konumu, bfilelantı protokolü ve fiyat hakkında iyi bir denge kuran hizmettir. yegâne bir VPN hizmetinin adını verip, en iyisi olduğunu söyleyemeyiz, zira bu onunla ne yapacfileınıza bfilelı. Çok sık dosya indirecekseniz, daha fazla fiyat ödemeniz gerekebilir; bunun yanında gayeniz konum kısıtlamalarından kurtulmak, kuralklı siteleri açmaksa daha uygun fiyatlı seçenekleriniz mevcut

İşte VPN hizmetlerinde bakmanız gereken hususi likler

Protokol: VPN hizmetlerini araştırırken SSL/TLS (bazen OpenVPN olarak da adlandırılır), PPTP, IPSec, L2TP gibi değişik VPN cinslerine rastlayacaksınız. Protokollerin kendilerine özgü avantaj ve dezavantajları mevcut yalnız emniyetlik araştırmacıları, bütün bu protokollerin kâfi emniyetliği sfileladığını, normal bir kullanıcıya pek yansımadıklarını söylüyorlar.

Çıkış konumları: VPN hizmetinin bulunduğu konum, onu sebep kullandığınıza bfilelı olarak sruhsat için ehemmiyet kazanabilir. Örneğin İngiltere’deki bir TV kanalını izlemek istiyorsanız ve bu kanalın internet sitesi, yalnızca İngiltere’ye hizmet veriyorsa, VPN hizmetinruhsat sunucularının İngiltere’de bulunmasına dikkat edin. ABD’deki sunucular, ABD kanunlarına tabi olduklarından yetkililer istediğinde kullanım verilerini onlara aktarabilirler. Ücret ödeyeceğiniz bir VPN hizmetinin değişik konumlarda hizmet verdiğine dikkat edin.

Günlük kaydı: VPN’ye bfilelandığınızda, aktarılan veriler konusuna VPN sfilelayıcınıza güveniyorsunuz demektir. Bfilelantınız, onu gözetlemek isteyenlere karşı savunmada olsa da, aynı VPN’yi kullanan sistemler, hususi likle VPN yöneticisi, verilerinizi günlük dosyalarına kaydedebilir. Bu herhangi bir VPN’ye aza olmadan evvel sfilelayıcının günlük kaydetme politikalarına göz fırlatın Bazı sfilelayıcılar günlük kaydetmeyebiliyor. ABD’deki VPN hizmetlerinin günlük kaydetmek zorunda olduğuna değin bazı söylentiler mevcut Bu doğru olmasa da memleket idaresi günlük tutanlardan bu bilgileri her vakit isteyebiliyor.

VPN hizmetinin etkinliklerinizi kaydetmemesi konusu sruhsat için ehemmiyetliyse, TorrentFreak’in bu makalesinde bu cins hizmetlerin bir listesini bulabileceksiniz.

Zararlılardan savunma işlevleri: VPN kullanmak, tam manasıyla güvende olduğunuz, her şeyden korunduğunuz manasına gelmez. HTTPS’yi olası olduğunca kullanmaya devam etmeli, indirdiğiniz dosyalara dikkat etmelisiniz. Bazı VPN hizmetleri (hususi likle mobil hizmetler), sizi virüs ve trojan’lara karşı koruyabiliyorlar.

Mobil uygulama: VPN için akça harcayacaksanız, onun her yerde, tutarlı bir biçimde çalışmasını isteyeceksinizdir. Önde gelen hizmetler, hem masaüstü hem de mobil cihazlar için çözümler sunuyorlar. Hem telefonunuzda, hem de laptop’unuzda VPN kullanmak için 2 ayrı hizmete akça ödememeye dikkat edin.

Ücretsiz VPN sfilelayıcılarının etkinliğinizi kaydetmesi ve size tanıtım göstermesi muhtemeldir. Size gösterilen tanıtımlarda gezinti alışkanlıklarınızın kullanılma olasılığı da yüksektir. Bunun yanında bedava hizmetler, daha az çıkış noktası sunarlar. Gizlilik konusuna verdikleri ehemmiyet de fiyatliler kadar yüksek değildir. yalnız arada sırada kullanacaksanız, akça harcamadan da işinizi görecek bir VPN bulabilirsiniz.

Ücretli VPN’ler gizliliğinizi daha çok ciddiye alırlar. genellikle tanıtım göstermezler. Etkinliğinizi kaydedip kaydetmemeleri ise hizmetten hizmete değişmektedir. Bir çoğu, satın almadan evvel deneme niz için bedava deneme hizmeti sunarlar. yalnız fiyatli bir VPN kullanmanın kuralları çiğnemek gibi davranışları haklı kılmadığını da unutmamak gerekiyor.
Kaynak:GerçekGündem

loading...

Yorumunuzu Bırakın