DMCA ile İçeriklerinizi Lisanslayın

DMCA ile İçeriklerinizi LisanslayınDMCA ile İçeriklerinizi Lisanslayın

Büyük yayıncılar için çok fazla problem oluşturmayan telif hakkı ihlalleri, küçük yayıncılar için büyük problemlar oluşturabiliyor. Yanlış anlaşılmalara meyil vermeden sebep büyük yayıncılar için problem oluşturmadığını anlatım etmeye çalışayım: büyük yayıncılar genelde şirket oluyorlar ya da herhangi bir şirketin altında yayın etkinliklerini sürdürüyorlar, dolayısıyla böyle yayıncıların anlaşmalı oldukları hukuk büroları ya da avukatları her vakit hazır bir şekilde bekliyorlar, başka bir deyişle bahsettiğimizi yayıncı kuruluşları rahatsız eden herhangi bir içerik olduğu andan itibaren bir şekilde yasaların onlara verdiği hakları en iyi şekilde kullanabiliyorlar.

Peki ya küçük yayıncılar? Olan en çok küçük yayıncılara oluyor. Yaptığım benzetmeye bakmayın, bu yayıncılardan kastım blog yayıncıları. Elbette bir şirket sahibi değiliz, az çok bir miktar akça kazanıyor da olabiliriz fakat herhangi bir telif hakkı ihlalini normal şartlarda engelleyebilecek yayıncı gücümüz bulunmuyor-du.

Artık böyle bir gücümüz mevcut Ekonomist’te, her fırsatta blogların pazarmala dünyası ve markalar için ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyoruz. Türkiye’de blog yayımcılığı gün geçtikçe büyüyor, bu bloglar kendi metin tabanlı içeriklerini geliştiriyor; fotoğraflar, videolar gibi birçok görsel üretiyorlar. İçeriklerinruhsat başka yayıncılar tarafından ruhsatsız alınması hatta kaynak bile gösterilmemesi canınızı oldukça sıkıyor olmalı. Bu yazıda tfakatmen buna ithafen sizlere DMCA Protection kullanmanızı önereceğim. DMCA nedir, nasıl kullanılır ve ne işe fayda bu konudaki tüm cevapları bulmaya hazır olun…

DMCA Protection nedir?
1998 yılından bu yana etkinlik göstren DMCA (Digital Millennium Copyright Act), Dünya Telif Hakları Örgütü tarafından hazırlanmış olan Telif Hakkı yasasıdır. DMCA, Servislerin, web yegânenolojilerinin ya da aygıtların ruhsatsız dağılımını vevya dağıtımını denetim edip, haksız yayılımları ve yayılımcıları suçlu beyan eder.

DMCA Protection ne işe fayda?
Size ilişkin olan yayınlar, başkaları tarafından izniniz dışında kopyalanır ve yayımlanırsa DMCA tarafından size bir bildiri gönderilir. Eğer içeriğinruhsat diğer yayıncılar tarafından kaldırılmasını isterseniz DMCA sruhsat için bu işlemi gerçekleştirir. Youtube ya da Google arfakatlarında bu DMCA uyarılarıyla karşılaşmış olabilirsiz, bu uyarılar telif sahiplerinin isteği üzerine kopya içeriklerin -örneğin, arfakatlardan- kaldırılması talebiyle ortaya çıkmaktadır.

Aşağıdaki arfakat örneğine bakacak olursanız bir yayıncı kuruluşun kopya içerikleri kaldırmaya yönelik talebi Google’a DMCA tarafından iletilmiş ve yayın arfakat sonuçlarından kaldırılmıştır.

DMCA ile İçeriklerinizi LisanslayınDMCA ile İçeriklerinizi Lisanslayın

DMCA Protection nasıl kullanılır?
DMCA hizmetini kullanabilmeniz için bu bağlantıdan üyelik oluşturmanız gerekmektedir. En önemlisi üyeliğinizi oluşturduktan sonra DMCA’nın size vereceği logolardan herhangi bir tanesini blog sayfanıza/websitenize eklemeniz gerekecektir. Bu işlemlerin ardından DMCA, sruhsat içeriklerinruhsat tümünü otomatik olarak veritabanına kaydedecek ve diğer yayıncılar tarafından ruhsatsız bir şekilde yayınlarınızdan kopyalanan içerikleri size bildirecektir. Bunu DMCA panelinizden denetim edebilir ve ‘takedown’ özelliğini kullarak kopya içeriklerin web üzerinden silinmesini sağlayabilirsiniz. Küçük bir hatırlatma daha yapmak istiyorum, ücretsiz olarak yegâne bir ‘takedown’ hakkınız bulunmaktadır, yapacağınız diğer yayından kaldırma işlemleri için $99 ödemeniz gerekecektir.

Son olarak şunu söylemek istiyorum, yayıncılarınızın DMCA tarafından lisanslanmasına ruhsat verin. Eğer içerikleriniz izniniz olmadan başka siteler üzerinde yayımlanıyorsa bu yayıncılara e-posta ya da vb. şekilde bir yazı göndererek içeriğinruhsat DMCA ile lisanslı olduğundan ve bu içeriğin kaldırılmfakatsı kapsamında DMCA ile verilen haklarınızı kullanacağınızı anlatım edin. Böylesi sruhsat için daha iyi olacaktır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın