Dijital trendler

Amerikan medya ve sefahat sektöründe 2013 senesinde 75,8 milyar dolarlık satın alma ve birleşme oldu.

Bu rakam 2012 senesine göre yüzde 47′lik bir geriışı anlatım ediyor.

2012 senesinde 596 adet anlaşma (deal) oldu; 2013′te ise 766 anlaşma yapıldı.

Anlayacağınız medya sektörü, geçtiğimiz sene oldukça hareketlendi. Bu hareketliliği profesyoneller iyi kaliteli muhteva arayışlarının gerimasına ve şirketlerin doğru fiyatlandırmalarına bağlıyorlar.

Amerika’da yekûn tanıtım harcfakat ları geri arda dördüncü senesinde da geriışını sürdürdü ve 2013′te yüzde 3,8 geriarak 171,3 milyar dolara ulaştı.

Televizyon dünyası kendine yönelik tanıtım harcfakat larında çok az bir geriış gördü.

Gerçi yüzde 2,8 düzeyinde bir geriış oldu fakat bir evvelki sene geriışın oran ı yüzde 6,4′tü.

Hem unutulmfakat lı ki bu sektör kendine yönelen tanıtım harcfakat larında her zfakatn çift haneli geriışlara alışıktır. başka bir deyişle televizyon tanıtım gelirlerinde trend aşağıya doğru.

Dijital trendlerDijital trendler

Dijital âlemden bazı mühim trendler

2013′te başlayıp bu sene da süreceğine kati bakılan bir başka trend ise ‘cordcutting’ başka bir deyişle ‘kablo kesme’. İnsanlar gittikçe gerian biçimde dijital yayınları almalarını sağlayan kablolu yayınlarını kesiyorlar, başka bir deyişle ödemeli televizyon sisteminden çıkmaya başladılar. Çıkanların yeğlemei web üzerinden televizyon yayınlarını toplu olarak sağlayan sistemler oluyor.

Geçen sene ın ilk çeyreğinde kablo kesenlerin oran ı yüzde 13,4 olmuş, 2nci çeyrekte ise yüzde 14. Üçüncü çeyrekte ise bu oran yüzde 17.

Anlayacağınız televizyon seyretme adet leri radikal biçimde değişiyor. İnsanlar neyi, ne zfakat n, nerede ve hangi yöntemlerle izleyeceklerinin kontrolünün kendilerinde olmasını istiyor.

Ayrıca televizyon dizilerinde de tıkınmalı izleme (binge watch) yöntemi çok geritı. başka bir deyişle izleyiciler bir oturuşta bir dizinin birkaç bölümünü ve hatta bütün sezonun hepsini ansızın izlemek istiyor.

Ben Amerikan piyasasında yerleşmeye başlayan yeni televizyon izleme davranış şeklinin kısa sürede Türkiye’ye de geleceğini ve klasik televizyon istasyonlarını ciddi biçimde değişime zorlayacağını düşünüyorum.

Amerika’da Netflix işte bu yüzden en popüler medya şirketlerinden bir tanesi. Burada tivibu’nun -eğer iyi yönetilirse- geleceğinin çok parlak olduğu görülüyor.

Dahası insanlar, bu yeni seyretme cinsünü uslu telefonlarından yapmayı da yeğleme ediyorlar.

küresel tanıtım sektörü bu yeni duruma ahenk sağlfakat k için yeni stratejiler bulmak peşinde.

Türkiye’de bu küresel trende evvelden hızla adapte meydana gelebilecek medya şirketinin, tanıtım sektörünü de kendi kontrolünde değişime yönlendirmesi olası gözüküyor. Çünkü arayışın olduğu dünyada herkati yeni ve parlak düşüncelere ihtiyacı mevcut Sektör düşünce önderliği arayışı içinde aslında.

Amerikan piyasasında yekûn dijital tanıtım harcfakat ları yüzde 15,7 büyüyerek 42,6 milyar dolara ulaştı. Bu oran ın tutturulmasında en büyük etkenin, neredeyse 2 katı büyümüş olan mobil tanıtım harcfakat larının olduğu belirtiliyor.

Masa ve dizüstü bilgisayarlarda görülebilecek cinsde tanıtım harcfakat ları geçen sene tfakat men durağandı, hiç kıpırdfakat yarak bir evvelki sene düzeyinde kaldı. Bu arada değişim o kadar süratli ki bırakın kağıt baskıyı masaüstü bilgisayarlar bile çağdışı muamelesi görmeye başladı. uslu telefonlar cebimizdeki bilgisayarlar olarak fonksiyon görecek.

Banner tanıtımlar tfakat men gözden düştü, geriık neredeyse kimse banner tanıtım vermek istemiyor. Bunların etkilerinin çok az olduğu ortaya çıktı ve mobil dünyaya da hiç uygun olmadıkları düşünülüyor.

Banner tanıtımlar yerine ‘yerli’ ya da ‘doğal tanıtım’ (native advertising) yöntemi geliyor. 2014 senesinde bu cins tanıtım piyasasının çok büyümesi bekleniyor.

Yorumcular şu anda yerli tanıtımcılığa yönelişin çok dolu düzeyde olduğunu söylüyor.

Kağıt baskı aleminde de çok enteresan bir gelişme mevcut Gerçi kağıt baskı tanıtım gelirlerindeki düşüş sürüyor fakat 2012 senesinde bu düşüş yüzde 8,4 düzeyde gerçekleşirken 2013 senesinde düşüş yüzde 6,1 oldu.

başka bir deyişle kağıt baskı tanıtım gelirlerindeki düşüş hızında bir azalma yaşanmış.

uzmanlar bunu dergicilikte kaliteli tanıtımların düşüşünde hızın tfakat men kesilmesine ve kaliteli muhteva arayışının hâlâ daha sürmesine bağlıyor.

Benim bundan sonraki sene ların en mühim tanıtım şekli olacağını tahmin ettiğim yerli tanıtımcılıkta da, bu kaliteli içeriğin tanıtımcılar tarafından denendiği vurgulanıyor.

Geçen sene içinde fakat zon.com’un sahibi Jeff Bezos’un Washington Post’u satın almasının ve Warren Buffett’in elindeki kağıt baskı gazete sayısını geriırmasının, bu kaliteli muhteva arayışının sonucu olduğu konuşuluyor ve kağıt baskıya gelen tanıtım gelirlerindeki azalış hızının düşmesi de bu kaliteli muhteva arayışına bağlanıyor.

Kaynak: http://www.mediacatonline.com

loading...

Yorumunuzu Bırakın