Daha Güvenli Yatırımlar Yapmak için 6 İpucu

Yatırımlar hakkında bilgi sahibi olmak, gerekiyorsa bir uzmanden destek almak ve bazı durumlarda stratejileri değiştirmek güvenli yatırım yapmanıza yardımcı olur. Daha fazla düşünce almak için yayına göz atın.

Daha Güvenli Yatırımlar Yapmak için 6 İpucuDaha Güvenli Yatırımlar Yapmak için 6 İpucu
Güvenli Yatırım.

Yatırımda güven algısı; risk yeğlemeinize, yatırım tutarınıza ve kazanç beklentinize göre değişiklik gösteriyor olsa da bazı esasler kuralları uygulayarak yatırımlarınızda güveni sağlayabilirsiniz.

Herkes güvenli yatırım yapmak ister. Herkes için geçerli meydana gelebilecek birkaç kuralı aşağıdan öğrenebilir ve güvenli yatırımlar yapmaya başlayabilirsiniz:

Bilgi sahibi olmak esas ön koşuldur

Yatırımınızın güvenli olmasını sağlama k için “altın kural” bilgidir. Dönemsel olarak çeşitli yatırımlarda değişimler meydana gelebilir. Yatırımınızı etkileyecek gelişmelerin yaşanması durumunda kâr beklentiniz değişebileceği gibi aynı vakitte uyguladığınız stratejileri de değiştirmeniz gerekebilir. ama yatırımınız hakkında ne kadar fazla balakalıyseniz, dönemsel dalgalanmalar ve yeni stratejilerinize yönelik adımları fırlatmakta çok da zorlanmazsınız.

Bu nedenle yatırımınızın güvenli olmasını sağmak için yatırım yaptığınız finansal enstrümanları tanıyor olmanız ve bilmeniz önemlidir. Bilmediğiniz yatırım araçlarına yatırım yapmama yı güvenli yatırımın en esas ön koşulu şeklinde değerlendirebilirsiniz. Yatırım yapmaya başlama dan önce, yatırımınız hakkında ne kadar balakalı olduğunuzu mutlaka düşünün.

Asla akça kaybetmeyin

Kimse akçasını kaybetmek için yatırım yapmıyor. Bu sebeple size “asla akça kaybetmeyin” demenin ne kadar tuhaf geldiğini biliyorum ama şunu dinleyin: devlet tahvilleri, mevduat faizi gibi seçenekler dışında nispeten riskli meydana gelebilecek yatırımlar yapıyorsanız bu her zama n kâr elde edeceğiniz anlamına gelmiyor. Yaşanan gelişmelerden dalgalanmaya açık yatırımlarda zama n zama n kayıp yaşayabilirsiniz, bu çok normal. Önemli olan kayıpları telafi edebilmektir.

Yatırımlarınızda işler kötüye gittiğinde doğrudan kayıplarla çıkmak yerine, kayıplarınızı telafi etmeyi düşünün. Çok kötü bir vaziyette kayıpların devam edeceğini öngörüyorsanız doğrudan yatırımınızı terk edip, kalanla ayrılmayı yeğleme edebileceğiniz gibi vade yeğlemeinize göre beklemeyi yahut stratejilerinizi yeniden gözden geçirmek gibi farklı yolları da değerlendirmek isteyebilirsiniz. Yatırımınızın güvenli olmasını sağlama k için muhesas kayıplarınızı önceden hesaplama nız ve olası tersliklerde yedek planlarınızı yatırım öncesinde hazırlama nız işinizi kolaylaştırabilir.

Destek almak ülkü çözüm olabilir

Özellikle yatırım sermayeniz finansal hayatınızı etkileyecek büyüklükte ise ve yatırım hakkında balakalı değilseniz ve yatırım yapmaya başlama k istiyorsanız, uzmanlerden destek almanız daha akıllıca olabilir.

Özel uzman danışmanlardan tavsiye alabileceğiniz gibi akçanızı önceden hareketlerini takip ettiğiniz ve güvendiğiniz finansal kuruluşların yatırım fonlarına da emanet etmeyi yeğleme edebilirsiniz.

Destek almanız yahut finansal kuruluşlarla çalışmanız güvenli bir yatırım için ülkü çözüm olabilir.

Portföy çeşitlendirmesi akçanızı güvende tutar

Doğrudan yatırımlarınızı güvende tutacağı garanti edilemez ama yatırım için ayırdığınız akçanızı portföy çeşitlendirmesi yaakçak güvende tutabilirsiniz. tek ya da birkaç yatırım aracını kullanmak yerine portföyünüzü bilgi sahibi olduğunuz ve beklentinize yönelik fazladan yatırımlarla çeşitlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Portföy çeşitlendirmesi yapmak her zama n avantaj sağlar. Bunun yanında çeşitlendirme sonrası yatırımcıların daha fazla takip ve çözümleme yapacak olması da dezavantaj oluşturur ama  çeşitlendirme yapılan portföylerde yatırım sermayeleri daha güvende olur.

Diyelim ki, akçanızın bir kısmını pay senetlerinde değerlendirmeyi yeğleme ettiniz. Bir kısmını da vade yeğlemeinize göre hazine bonosu ve devlet tahvillerinde yahut emtialarla değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, yalnızca pay senetleri hakkında balakalı olduğunuzu düşünüyorsanız; portföyünüzü şirketler, sektörler yahut diğer alanlara yönelik alımlarla çeşitlendirebilirsiniz. Çeşitlendirme daha fazla takip ve çözümleme gerektirsede yatırım için ayırdığınız akçanın büyük kısmını güvende tutmanızı sağlar. Üstelik seçiminize göre her yatırım da çok fazla takip ve çözümleme gerektirmeyebilir, bunu biliyorsunuz.

Uzun vadeli yatırımlar yapmayı düşünün

Uzun vadeli yatırımlar, kısa vadeli yatırımlara nazaran kısa süreli menfi dalgalanmalardan sıyrılmanızı sağlayabilir. Uzun vadeli yatırımların riskleri daha düşük ve vade nihayetinde daha kârlı olabilir. Yatırımlarınızdan elde edeceğiniz kârı kısa vadede kullanmayı düşünmüyorsanız, uzun vadeli yatırım yeğlemei sizin için daha güvenli olacaktır.

Örneğin, beş yıl süreyle ülkü koyacağınız ve iyi bir çözümleme sonrası yapacağınız yatırım vade nihayetinde önemli miktarlarda kâr elde etmenizi sağlar. Uzun vadeli yatırım araçları hakkında şu sayfadan daha fazla düşünce alabilirsiniz.

Küçük miktarlarla güveni sağlayabilirsiniz

Başlangıçta birikimlerinizin sınırlı bir kısmını yatırımlarda değerlendirmeye karar vermeniz daha mantıklı bir seçim olabilir. Birikimlerinizin sınırlı bir kısmıyla yapacağınız yatırımdaki olası kayıplar da aynı tutarla sınırlı kalacağından bu, birikimlerinizin yalnızca bir bölümünü muhesas risklerden koruyacaktır.

Örneğin, başlangıç için 5000 Türk lirası yahut muadili euro yahut dolar ile küçük miktarlarla yatırıma başlayabilirsiniz. 100 liraya yatırım yapmak bile mümkündür. Küçük miktarlarla başlayacağınız yatırımlar muhesas kayıpları azaltacağından, yatırımlarınızda güveni sağlayabilirsiniz. Aynı vakitte yapacağınız küçük yatırımlar alakalı alanlarda uzmanlaşmanızı da sağlayacaktır.

Toparlayacak olursam, yapacağınız yatırımlar hakkında bilgi sahibi olmanız ve yatırım araçlarını tanımanız, portföy çeşitlendirmesi yapmanız, hiçbir bilginiz yoksa uzman destek almanız ve küçük tutarlı yatırımlarla işe koyulmanız daha güvenli yatırımlar yapmanızı sağlayacaktır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın