Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan e-Girişim Atağı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan e-Girişim AtağıCumhurbaşkanı Erdoğan’dan e-Girişim Atağı
Recep Tayyip Erdoğan - Cumhurbaşkanı

Dünyada ve ülkemizde gelişen e-ticaret ve e-girişimler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dikkatini çekti. Bilişim alanında bir proje hazırlfırlatan Erdoğan, dünya genelinde Türkiye’den bilişim uzmanlarının, yazılımcıların ve programcıların yetiştirilmesini sağlayacak üç aşamalı projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Dünya genelinde yalnızca e-ticaret hacminin geçen yıl %21.1 oranında artış göstermesi ve bu pazar hacminin 1.298 trilyon dolar seviyelerine ulaşması projenin hazırlanmasını sağladı. Aynı şekilde e-girişimin ve e-girişimcilerin sayısındaki artış ve büyümeye devam eden pazar ülke ekonomilerine de büyük katkı sağlıyor.

Erdoğan’ın hazırlattığı bilişim projesi parlak beyinlerle buluşma, kamu -özel sektör desteği ve öğrencilere yazılımı sevdirme adımlarından oluşacak. Cumhurbaşkanı, ilk etapta yazılım, e-girişim ve bilişim teknolojileri alanlarında başarılara imza fırlatan girişim ve yazılımcılarla bir araya ati

İskandinav ülkelerinde uygulanan kuluçka merkezleri örnek gösterilerek; özellikle sponsor alanındaki eksiklikler giderilmeye çalışılacak, kamu ve iş adamlarından yatırım desteği talep edilecek. Bilişim projesi hazırlanırken, alanında önder olan İskandinav ülkelerinin örnek alındığı belirtiliyor.

Kısa bir süre sonra bilişimde öne çıkan akademisyenler, e-girişimciler ve yazılımcı gençler ile bir araya istikbal olan Erdoğan; sektörün eksikliklerini dinleyerek, neler yapılabileceği hakkında düşünce almaya çalışacak.

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından geçen yıl proje danışmanı Deloitte, proje ortağı Etid ve veri ortağı comScore ile ortak hazırlanan “Türkiye’de E-Ticaret” raporuna göre, ülkemizdeki e-ticaret hacmi 14 milyar TL’ye ulaşmış vaziyette


loading...

Yorumunuzu Bırakın