CPU dünyasına bomba düşecek

CPU dünyasına bomba düşecekCPU dünyasına bomba düşecek

CPU dünyasına bomba düşecek

Intel ve AMD’ye çok sıkı bir rakip: Dünyanın en büyük yonga üreticilerinden birisi CPU işine girebilir.

ekran kartı üreticisi Nvidia kendi x86 işlemci programını kuruyor olabilir. Transmeta’dan alınan çalışanlar buna işaret ediyor.

AmTech analizcisi Doug Freedman, Nvidia’nın yeni eleman alımının Nvidia’nın GPU’nun yanında CPU pazarına da girişine işaret ettiğini söylüyor. ekran kartı piyasasındaki payına sahip çıkarken, işlemci işine de girmenin Nvidia için geleceğe dönük mühim bir hamle olabileceği, bu iddiayla beraber konuşulmaya başladı.

Nvidia’nın Intel ile istikbal Intel işlemciler için çipset imalatı hakları için tartıştığı konuşuluyor. Uzun vadede Nvidia için çipset satmak güçlaşacak ve AMD ATI’ye sahip olduğu için Nvidia AMD çipset üretemez.

Freedman’a göre Nvidia Intel ve AMD işlemciler için çipset üretemezse kendi işlemcilerini satacak. Nvidia’nın gelirlerinin yüzde 30’undan fazlasını çipsetler oluşturuyor ve Nvidia’nın bu işten çıkması çok kuvvet Eleman alımları da bu fikri destekliyor.

Doug Freedman, Nvidia’nın çok yakında x86 işlemci pazarına umumi ve düşük performanslı işlemcilerle girebileceğini, Core i7 seviyesindeki yüksek uçlu işlemcilerle yarış edebilecek ürünler ortaya koymanın ise oldukça güç olduğunu dile getirdi.

Kısacası, şimdilik dedikodu da olsa, Nvidia’nın CPU işine girmesi artık kimse için sürpriz sayılmamalı. Bu ismimın ne kadar doğru bir ismim olduğunu ise yalnız vakit gösterecek…

loading...

Yorumunuzu Bırakın