Çoçuklara Kardeş Sevgisi Nasıl Aşılanır

Çoçuklara Kardeş Sevgisi Nasıl AşılanırÇoçuklara Kardeş Sevgisi Nasıl Aşılanır

ÇOCUKLARA KARDEŞ SEVGİSİ NASIL AŞILANIR ?

Aile olmanın en güzel yönlerinden biri çocuk yetiştirmektir. Evin neşesi olan çocuklar geleceğe yönelik güzel düşler kurabilmeyi sağlar. Yarınlara umesut bakmak yeni nesil ile mümkündür. İlk çocuktan sonra ikinci bir bebeğe sahip olmak ise dengeleri değiştirebilir. Ağabey ya da abla konumuna geçen çocuk kendisini bir kenara bırakılmış gibi hissedebilir. ana ve babanın bu mevzuda bilinçli olmaları evde yaşanacak gerilimli anları azaltır. Kardeşler arasında sağlıklı bir ilişki kurabilmek sanıldığı gibi imkansız değildir. Biraz çaba göstererek her açıdan mesut bireyler yetiştirilebilir. Çoçuklara kardeş sevgisi nasıl aşılanır ? Bu sorunun cevabını tam olarak alıp,uygularsanız hem sizin hayat ınız hemde çoçukların hayat ı daha iyi olabilir.

Bir evin bir çocuğu olmak paylaşma duygusunun noksan olmasına sebep olabilir. Uzun bir müddet kardeşi olmadan yaşayan çocuk her şeyin üzerinde hak iddia edebilir. Ebeveynler bebeklerinin bir yaşına basmasının ardından onunla geçirdikleri vakitlerde ve oyun saatlerinde paylaşma duygusuna yönelik faaliyet yapabilir.

Çoçuklara Kardeş Sevgisi Nasıl AşılanırÇoçuklara Kardeş Sevgisi Nasıl Aşılanır

Kardeş sevgisi nasıl kazanılır

Çiftlerin çoğunlukla karşılaştığı durumlardan birisi kardeşlerin birbirini kıskanmasıdır. Bu Genellikle ana babanın ilgisinin ikinci çocuğa kaymasından kaynaklanır. Yeni doğan bebeğe gösterilen sevgiden belki biraz daha fazlasının ilk çocuğa gösterilmesi onun da kendini değerli hissetmesini sağlar.

Çocuklar için yanlarında birilerinin olması ve oyunlarına katılması önemlidir. Bu sayede daha çok keyif alırlar. Kardeş sevgisi oluşturabilmek için atılan adımlar yüzünden birbirlerini oyun arkadaşı olarak görebilirler.

Elbette evdeki yegâne çocuğun kardeş hakkında iyi tavır sergilemesi ana babanın tutumları ile yakından ilişkilidir. müspet tavırlar evin küçük bireylerini de etkileyecek ve düşüncelerinin güzel bir şekilde ilerlemesine yardımcı olacaktır. Çocuklar arasında ayrım yapmamak, birini diğeriyle kıskandırmamak, başkalarının çocuklarını örnek olarak göstermemek gerekir. Bu tür davranışlar özgüven noksan liğine, saldırgan tavırlara sebep olabilir. Küçükte olsalar onların da bir düş dünyalarının olduğu unutulmamalıdır. ana babalar çocuklarından bekledikleri şeyleri baskı uygulayarak elde edemezler. Hele ki kardeşler arasında sıkıntı olmaması ve paylaşımcı bir hayat sürebilmeleri için eşit yaklaşımlar uygulanmalıdır. Ebeveynlerin dengeli tavırlar sergilemesi de çocukları etkileyecektir. Aile içinde rol çatışmasının bulunmaması bu açıdan önem teşkil eder. Her şeyden önemli olan ise tabii ki sevgidir. Sevginin açamayacağı kapı, yumuşatamayacağı cesaret yoktur. Çocukların da kalbi hassastır ve yalnızca sevilmek, değer görmek isterler. Onlardan bunu esirgememek güzel bir geleceğe doğru yürümenin başlangıcı olacaktır.

loading...

Yorumunuzu Bırakın