Çocuğunuzda duruş bozukluğu varsa dikkat

Çocuğunuzda duruş bozukluğu varsa dikkatÇocuğunuzda duruş bozukluğu varsa dikkat

Çocuklarda doğru bir omurga; arkadan bakıldığında kafatası kemiği ile boyun omurgasının birleşim yerinden kuyruk sokumuna kadar omurga dik bir doğru halinde inmeli, omuz yükseklikleri ve leğen kemiği hizaları sağ ve sol tarafta eşit olmalı, profilden bakıldığında baş ile omuz aynı hizada olmalı, sırt ve bel eğrilikleri aşırı çıkık ya da aşırı düz olmamalıdır.

Egzersiz ve spor yapmalı

Omurganın yana eğriliği (skolyoz), sırt omurgasının arkaya doğru aşırı kavislenmesi (kifoz) gibi çeşitli duruş arıza ları vardır. Çocukta skolyoz ya da kifoz düşünülmesi durumunda mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. Bunun dışında vücudun kötü kullanılması ve alışkanlığa bağlı duruş arıza ları vardır. Bu tip duruş arıza ları doğru oturma, vücudu kullanırken doğru durmaya çabalama, sırt, boyun ve bel kaslarını güçlendirici egzersizler ve sporla önlenebilir ve önlenmelidir.

Çocuğunuzda duruş bozukluğu varsa dikkatÇocuğunuzda duruş bozukluğu varsa dikkat

Dikkat etmeniz gerekenler

- Masa, iskemle ve bilgisayarın uygun ergonomik koşullara göre düzenlendiğinden güvenilir olun. Bilgisayar monitörü göz hizasında olmalı, iskemlede otururken ayaklar yere basmalı, dizlerin seviyesi kalça seviyesinden biraz daha yüksekte olmalı ve omuzlar rahat pozisyonda olmalıdır.

- Yüzme, koşu, basketbol, dans, paten gibi spor ve aktiviteler çocuğun hem kaslarını güçlendirecektir hem de özgüvenlerini artıracaktır.

- Çocuğunuzu ergenlik hakkında bilgilendirin. Çünkü özellikle buluğ çağında kızlar vücut gelişimlerini göstermemek için kambur durabilir.

- Çocuğunuzun iskemlede ya da bilgisayar başında uzun süre hareketsiz kalmasına ruhsat vermeyin. Belli aralıklarla kalkıp dolaşmasını ve otururken bazı germe hareketleri yapmasını sağlayın.

- Çocuğun gözlerinde arıza varsa bilgisayarı ya da kitabı daha iyi görebilmek için başını ve boynunu ileri doğru çıkartarak bakacaktır, bu da giderek boynunun önde olmasına yol açar.

- Çocuğunuzun çok ağır çanta taşımasına ruhsat vermeyin. Çok ağır çantalar giderek sırt ağrılarına ve duruş arıza larına yol açabilir. Çantanın ağırlığı çocuğun vücut ağırlığının yüzde 10'unu aşmamalıdır. Ağırlığın her 2 omuzda eşit şekilde dağılması gerekir. Bu yüzden sırt çantaları daha çok önerilir.

loading...

Yorumunuzu Bırakın