clearXchange, EFT’ye alternatif oluyor

Early Warning tarafından EFT’ye alternatif olarak geliştirilen clearXchange, farklı bankalar arasında yapılan nakit transfer işlemlerindeki kısıtlı süre sorununu ortadan kaldırıyor.

clearXchange, EFT’ye alternatif oluyorclearXchange, EFT’ye alternatif oluyor
clearXchange.

Farklı bankalar arasında yapılan nakit transferi olarak adlandırılan Elektronik Fon Transferi (EFT) sistemine alternatif olarak geliştirilen clearXchange, vakit sorununu ortadan kaldırıyor.

Bir bankadan aynı bankada bulunan hesaplara nakit transferi yaptığınızda bu işlem havale olarak tanımlanıyor ve herhangi bir vakit sorunu yaşamadan saniyeler içerisinde aynı bankada bulunan hesaplara nakit transferi yapılabiliyor. fakat bir bankadan başka bir bankaya nakit transfer etmek istediğimizde karşımıza vakit kısıtlaması çıkması çıkıyor. Örneğin, nakit transferinin bankaların mesai saatleri başka bir deyişle EFT saatleri arasında yapılması gerekiyor, mesai saatleri içinde yapılmayan nakit transferleri ilk iş günü alıcı hesaba ulaşıyor. Diğer profilden bu yolla formel tatillerde yapılan nakit transferleri de yalnız ilk iş gününde karşı hesaba geçiyor.

ABD’de finansal kuruluşlara ve çeşitli kuruluşlara ağ hizmeti sağlayan finansal teknoloji şirketi Early Warning, geliştirdiği clearXchange sistemiyle farklı bankalar arasında yapılan nakit transfer işlemlerinde vakit sorununu ortadan kaldırıyor. clearXchange ağına katılan bankalar, müşterilerine vakit kısıtlaması olmadan farklı bankalar arasında hızlı nakit transferi yapmalarına imkan sağlıyor.

Daha önce ABD’nin önde gelen bankalarından Bank of America ve us Bank’ın dahil olduğu ağa; Wells Fargo, Chase Bank ve Capital One gibi bankalarında katıldığı belirtiliyor. Ağa katılan bankaların müşterileri, ağ içerisindeki tüm bankalar arasında gerçek vakit lı nakit transferi yapabilecek.

2016 yılının ilk çeyrek sonuçlarına göre EFT’ye alternatif olarak geliştirilen clearXchange ağı üzerinden 46 milyon dolarlık işlem yapıldığı ve toplamda 16 milyar dolar nakit transferi gerçekleştirildiği belirtiliyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın