Citibank’tan Bitcoin Tarzı Para Birimi: Citicoin

Citibank’tan Bitcoin Tarzı Para Birimi: CiticoinCitibank’tan Bitcoin Tarzı Para Birimi: Citicoin
Citibank

Bankacılık devi Citigroup, uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve Bitcoin’e eş değer meydana gelebilecek yeni teknolojisi Citicoin’i duyurdu.

Dijital akça ünitesini bir fırsat olarak gören ve bu fırsatı değerlendirmek isteyen Citigroup’un Citi Innovation Labs direktörü Ken Moore, Citi İnovasyon Laboratuvarları’nda dijital akça ünitesi Citicoin üzerinde denemeler yapıldığını belirtti.

Bitcoin benzeri dijital akça birimlerini Citicoin olarak anlatım eden küresel bankacılık devi, bu teknolojinin açık kaynak yoluyla geliştirildiğini belirtiyor. Citicoin’in odak noktasının ticari kullanımdan daha çok ülkeler arası akça transferi olduğu belirtiliyor. Aynı şekilde, mahalli bankalara yapılan akça transferi sırasında anlık döviz işlemleri ve nakit teminatı gibi sıkıntıları da ortadan kaldırabilmek adına Citicoin üzerinde denemeler yapılmaya devam ediliyor.

Geleceğin dijital akça birimlerinde olduğunu düşünen Citigroup, laboratuvarlarında çeşitli denemeler yaakçak fırsatı kaçırmak istemiyor. Ayırca Citigroup, Bitcoin benzeri spesifik şifreleme tabanlı akça birimlerinin ise istikbal vaat etmediğini belirtiyor.

Bankacılığı tamamen dijitale dökmek isteyen bankacılık devi Citibank, kısa bir süre önce Kenya’nın en büyük mobil operatörü Safaricom’la anlaşarak akça işlemlerini banka hesabı gerektirmeden yalnızca cep telefonuyla yapılabilen bir sistem geliştirmişti.


loading...

Yorumunuzu Bırakın