Çin’deki dev teleskop’ta testlere başlandı!

Çin’de prodüksiyonu tamamlanan, 30 futbol sahası büyüklüğündeki dünyanın en büyük radyo teleskobu FAST’ta testlere başlandı.
Çin’deki dev teleskop’ta testlere başlandı!Çin’deki dev teleskop’ta testlere başlandı!
Çinli ilim insanları, 500 metre çapındaki teleskobun uzaydan ilk sinyalleri aldığını dedi prodüksiyonu beş sene süren ve 180 milyon dolara mal olan teleskobun üç Yılda tamamlanacak ayarlardan sonra hizmet vermeye başlayacağı belirtiliyor. Çin’in dünyanın en mühim ilim merkezlerinden birisi olma çabasının bir parçasını oluşturan teleskobun testlere başlaması dolayısıyla bir merasim düzenlendi. Çin, bilime yapılan yatırım ve yayımlanan bilimsel yazılar açısından ABD’nin sonrasında ikinci sırada. FAST Projesi’nin reis yardımcısı Prof. Peng Bo, “Çok heyecan verici. Gözlemler için senelerce vatan dışına gittik. Şimdi en büyük teleskoba sahibiz. İnsanlar bunu kullanmak için sabırsızlanıyor” diye konuştu Radyo teleskoplar elektromanyetik dalgaları yakalayıp kuvvetlendiren çanak antenlerden oluşmuş müşteriler olarak tanımlanıyor.
Çin’deki dev teleskop’ta testlere başlandı!Çin’deki dev teleskop’ta testlere başlandı!
FAST, uzay galaksilerde doğal hidrojen arayacak ve zayıf pulsar (anlık radyo dalgası yürüyerek nötron yıldızları) sinyallerini algılayacak ve uzayda hayat araştırmalarına yardım edecek.
loading...

Yorumunuzu Bırakın