Chrome işletim sistemi için hazır mıyız?

Bugün Windows’lu PC’mizi bırakıp Chrome işletim sistemli(OS) bir bilgisayara geçmek ne kadar kolay ?

Chrome işletim sistemi için hazır mıyız?Chrome işletim sistemi için hazır mıyız?

Chrome işletim sistemi için amade mıyız?

Google, yalnızca bir web tarayıcısıyla, çevrimiçi olarak çalışan bilgisayar fikrinden vazgeçmiş değil; Chrome OS ismini verdiği işletim sistemini yaymak için mevcut gücüyle çalışıyor. Peki Windows’lu bilgisayarınızı bir kenara bırakıp, Chrome OS’lu bir Chromebook’a geçmek gerçekten de kolay bir iş mi?

Chrome OS le tamamen çevrimiçi, başka bir deyişle bulutta “yaşamanın” belirli avantajları mevcut . Bu makalemizde buluta taşınmak için gereksinim duyacağınız en ehemmiyetli aplikasyonlara ve hizmetlere göz atacak, karşınıza çıkabilecek engelleri ele alacağız. Her meydan da verdiğimiz puanlar, buluta geçişin sizin için ne kadar kolay yahut kuvvet olacağını, buna ne kadar değeceğini değerlendirmenizde kolay lık sağlayacak.

Dosya ve depolama

Öncelikle bütün dosyalarınızı buluta taşımanız gerekiyor. Kullanabileceğiniz hizmetler arasında Dropbox, Google Drive, Box ve SkyDrive yer alıyor Bu hizmetlerden her birinin gigabaytlarca verilerinizi webe yüklemek üzere masaüstü araçları yer alıyor Hizmetlerin fiyat seçenekleri ise aşağıdaki gibi.

Box’un parasız olarak sunduğu meydan 5GB, bunun sonrasında 25GB’lık depolama için ayda 9.99 dolar ödemeniz gerekiyor. Box’un en yüksek fiyatlı alternatifi olan 50GB’lık depolama için ayda 19.99 doları gözden çıkarmalısınız.

Dropbox’un 2GB’lık parasız depolama meydan ını ayda 9.99 dolara 100GB’a genişletebiliyorsunuz. 500GB’lık boş meydan isterseniz, ayda 49.99 dolar ödemeniz lüzumlu

Google Drive’ın size parasız olarak sunduğu meydan 5GB. 25GB için ayda 2.49 dolar, 16TB’Lık koca bir meydan için ayda 799 dolar ödemelisiniz.

Microsoft’un çevrimiçi depolama çözümü SkyDrive’da 7GB’lık parasız boş meydan ınız yer alıyor 25GB’lık boş meydan için ayda 0.78 dolar, 100GB’lık boş meydan için ayda 4.16 dolar ödemeniz gerekiyor.

Depolamak istediğiniz veri miktarı birkaç GB’ın üzerindeyse, muhtemelen bu hizmetlerden birine ödemede bulunmanız gerekecek. yahut video hizmetleri için bir video akış hizmetinden, mp3’leriniz içinden bir müzik hizmetinden faydmeydan ma yolunu yeğleme edeceksiniz.

Geçiş kolay lığı: 7/10

Office aplikasyonları

Çevrimiçi yazıhane paketleri meydan ında bir hayli alternatifiniz mevcut . Google Drive, Microsoft’un Office web aplikasyonları ve Zoho, hem süratli hem de emin seçenekler arasında. Bununla beraber çevrimiçi yazıhane çözümlerinin işlevleri, masaüstü yazılımlara kıyasla kısıtlı.

Çevrimiçi yazıhane aplikasyonlarıyla rahatça kolay grafikler ve tablolar amade layabilirsiniz. yalnız iş bol miktarda sayıyı işlemeye geldiğinde bu çözümler yetersiz kalacaktır. Örneğin PowerPoint’in masaüstü sürümüyle çevrimiçi versiyonunu karşılaştırdığınızda, aradaki kalite farkını göreceksiniz. Yazılımın çevrimiçi sürümünde şablonların, animasyonların ve biçimlendirme seçeneklerinin tamamı kırpılmış.

Büyük bir bölümümüz işlerini web tarayıcısı içinde kolay ca halledebiliyor. yalnız çevrimiçi yazıhane aplikasyonlarındaki işlev yelpazesi, ufak iş yerlerin ve ileri düzey kullanıcıları tatmin etmeyecektir (en azından şimdilik).

Geçiş kolay lığı: 7/10

Bugünkü çevrimiçi aplikasyonlar bol sayıda işlev sunsa da ileri seviyedeki kullanıcıları memnun edecek kadar kapsamlı değiller.

Fotoğraflar, müzik ve video

Fotoğraflar

Fotoğraflarınızı depolamak için sabırsızlanan Facebook’tan Flickr’e bir hayli çevrimiçi hizmet mevcut . Pixlr, PicMonkey ve Adobe Photoshop Express Editor, web ile masaüstü arasındaki farkı kapatıyorlar.

web tarayıcısı içerisinden Photoshop kullanmanız henüz olası olmasa da, buna çok da uzak değiliz. En iyi resim düzenleme yazılımlarına sahip olmak gibi bir kuvvetunluluğunuz yoksa, çevrimiçi düzenleyiciler size ziyadesiyle yetecektir.

Geçiş kolay lığı: 8/10

Müzik ve video

Türkiye’de TTNet, Avea, Vodafone ve Turkcell’in müzik hizmetleri, gereksinim duyduğunuz bütün müzikleri web üzerinden size aylık bir fiyat karşılığında sunuyorlar. Google Music, Spotify, Rdio gibi müzik hizmetleri ise ne yazık ki şu an Türkiye’ye kapalı vaziyettelar.

Lovefilm Instant, Blinkbox, YouTube gibi hizmetler, size webten film ve sıra izleme keyfini yaşatıyorlar. iTunes ile satın aldığınız film ve sıraler mevcut sa, bunları web tarayıcısı içinden göremeseniz de, DRM korumasız olanlarını Dropbox yahut Google Drive’a yükleyerek buradan izleyebilirsiniz. yalnız bu vaziyette depolama meydan ınızın ehemmiyetli bir bölümünü filmlere ayırmanız gerekecek.

Kendi kaydettiğiniz videoları YouTube’a “gizli” yahut “özel” olarak yükleyip seyretmek de iyi bir düşünce olabilir. yalnız telif hakkıyla korunan filmleri/videoları YouTube’a yüklemek başınıza iş açabilir.

Geçiş kolay lığı: 7/10

Çevrimdışı çalışma

Tamamen buluta taşınmanın en büyük dezavantajı, web bağlantısını yitirdiğiniz anda derhal derhal her şeyinize erişiminizin yok olması. İnternetiniz koparsa yahut bilgisayarınızı alıp dışarıya çıkarsanız, ehemmiyetli ölçüde kısıtlanacaksınız demektir.

İnternet erişimi olmayan bir laptop’un da işlevlerinin kısıtlandığını söyleyebiliriz, yalnız en azından belgeleriniz üzerinde çalışabilir, müzik ve videolarınızı çalabilirsiniz. İnternet bağlantısının kesilmediği, her yerde bulunduğu bir aşamada değiliz. Bu nedenle sıkça yolculuk yapanların Chromebook’a geçmeden evvel iyi düşünmeleri gerekiyor.

Sonuç: Bulutta yaşamanız olası mü?

Google Drive’ın aktüellenen çevrimdışı özellikleri gibi ehemmiyetli yenilikler yüzünden bulutta yaşamak, her geçen gün daha da kolay bir hale geliyor. yalnızca web’den oluşan bir hayata geçmeniz hem olası , hem de çok kolay . yalnız Photoshop, iTunes, Excel gibi kapsamlı masaüstü aplikasyonlarıyla çalışıyorsanız yahut sabit diskinizi bulut depolamaya aktarmanız çok masraflı olacaksa, biraz düşünmeniz gerekecek.
Kaynak:MynetHaber

loading...

Yorumunuzu Bırakın