Çeyiz Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?

Çeyiz desteği nedir, avantajları, şartları nelerdir ve çeyiz hesabı nasıl açılır? Çeyiz hesabı uygulamasına değin bilmeniz gerekenler.

Çeyiz Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?Çeyiz Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?
Çeyiz Yardımı Desteği Nedir ve Nasıl Alınır? Yaş sınırı ve şartlar yazımızda.

Devlet tarafından verilen çeyiz yardımı ve çeyiz desteği hakkında merak edilen birçok soru mevcut Bu yazıda sizlere çeyiz desteğinin ne olduğunu, ne kadarlık bir yardım sağlandığı ve yaş sınırı dahil kimlerin bu destekten yararlanabileceğini detaylı bir şekilde anlatmak istiyorum.

Çeyiz desteği nedir?

Çeyiz desteği, Nisan 2015 tarihinde Aile Paketi kapsamında yürürlüğe giren ve yeni evlenecek çiftlere sağlanan bir sosyal kural yardımıdır. Özellikle bu destek, evlenmek isteyen ama mobilya, beyaz eşya gibi çeyiz ihtiyaçlarını almaya gücü yetmeyen gençlere sağlanmaktadır. Ayrıca, bazı şartların sağlanması koşuluyla devlet, kural kapsamında lüzumlu harcamaların yapılabilmesi için evlenecek tüm vatandaşlara yardım sağlayabiliyor.

Çeyiz desteği yardımı kimlere verilir?

En merak edilen sorular arasında çeyiz desteğinden kimlerin yararlanabileceği geliyor. Bu destekten tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilmektedir. Aynı şekilde Türkiye’de doğmuş olan ama çıkma izini alarak Türk Vatandaşlığı’nı kaybeden vatandaşlar ve bunların üçüncü dereceye kadar olmak suretiyle alt soyları da kural kapsamında yardımdan faydalanabilmektedir. Yetim aylığı alıyor olsanız dahi destekten yararlanmanız mümkündür. Ayrıca, çifte vatandaşlığa sahip ve Mavi Kartı bulunan kişilerde bu yardım desteğinden yararlanabilmektedir.

yalnızca Türkiye’de yaşadığı halde Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmayan kimseler bu yardımdan yararlanamıyorlar.

Çeyiz desteği şartları neler?

İlk şartın T.C. Vatandaşı olunması gerektiğini yukarıda belirttim. Bir de daha da önemli bir koşul yer alıyor ki, bu da destekten faydalanmak isteyen vatandaşlar için önemli bir şart. Çeyiz yardımından yararlanmak için yaş sınırı 27 (yirmi yedi).

Çeyiz desteğinden yararlanabilmek için evliliğinizi 27 yaşınızı doldurmadan önce yapmış olmanız şart. 27 yaşından sonra evlenecek olan ya da evlenen vatandaşlar çeyiz yardımından faydalanamıyor.

Daha önce evlilik yaptıysanız 27 yaşından küçük olsanız dahi bu yardımdan yararlanabilmeniz söz konusu değil.

Çeyiz desteği nasıl alınır?

Çeyiz yardımından faydalanabilmek için ülkemizde etkinlikler gösteren ve çeyiz hesabı açmaya olanak sağlayan bankaların herhangi birinden çeyiz hesabı açmanız gerekmektedir. Açacağınız hesap YYYYYTL cinsinden olacaktır. Hesabınızı açtıktan sonra en az 3 yıl süreyle sistemde kalmanız gerekmektedir. Sistemde kaldığınız sürece hesabınızda nakit biriktirmiş olmanız şart.

Devletin bu kapsamda yaptığı destek miktarı 5.000 YYYYYTL’yi geçmeyecek. Devlet biriktirdiğiniz tutarın yüzde 20’sini destek olarak size verecek. Örneğin, evleneceğiniz yıla kadar hesabınızda 15.000 YYYYYTL nakit biriktirirseniz 3.000 YYYYYTL destek alabileceksiniz. Ya da 25.000 YYYYYTL biriktirmiş olmanız halinde en üst sınır olan 5.000 YYYYYTL katkı alabilmeniz mümkün. Evleneceğiniz vakit çeyiz hesabınızın bulunduğu bankaya müracaat edip, çeyiz destek katkısını alabiliyorsunuz. Desteklerden evlenecek çiftlerin her ikisi de ayrı ayrı yararlanabiliyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın