Cep Telefonunun Zararları

Cep Telefonunun Zararları

Cep telefonumuz yoksa, varlığımızın da bir anlamının kalmayacağı günlere doğru kosar ismim  gidiyoruz. Kısa sürede elimiz ayağımız zannettiğimiz bu aygıt yüzünden mevzusuyor, yazısıyor, fotoğraf çekiyor, TV izliyor, müzik dinliyor, tansiyonumuzu ölçüyor, haberdar oluyor, hesaplarımızı düzenliyor, ödüyor,harcıyor ve daha pek çok sey yapıyoruz.

Cep Telefonunun ZararlarıCep Telefonunun Zararları

Kulaklarımızı, cep telefonlarının muhtesem islevlerine kabartmısken alın üç yeni gelimse size: milletlerarası Kanser Arastırma Ajansı (IARC), cep telefonlarından ve baz istasyonlarından maruz kalınan radyo dalgalarını içine meydan elektromanyetik meydan ları, muhtemel kanserojen içeren iki-B grubuna aldı. Bu bilgi muğlak geliyorsa, iste daha anlasılır olanı: İngiltere Radyolojik savunmaKuruluiki17;ndan: ikiiki0;Cep telefonları ufak çocuklarda ur riski yaratıyor.ikiiki1; Bu türden bilgilerden daha çok var; zira vakit ilerliyor ve kullandığımız teknolojinin uzun vadede görülecek zararları bir bir ortaya çıkmaya basladı: Alem iletisim devlerindenAT&T için çalısıp cep telefonunun zararının olmadığını denen Dr. George Carlo, sirketten ayrıldıktan sonra yazıp mevzusabiliyor yalnız: ikiiki0;Laboratuvar deneyleri, cep telefonu radyasyonunun genetik sifre bozukluklarına yol açtığını göstermistir.ikiiki1;Medyada arada bir yayınlanan haberler,cep telefonlarının zararsız olduğu, yapılanarastırmalarda zararının henüz tam olarak tespit elisan emediği yönünde bilgilerveredursun; bu harika aygıt yüzünden sıhhatimizın büyük bir tehdit altında olduğu, artık ilimsel verilerle ve yüksek sesle lisan lendirilmeye baslandı. Türkiyeiki17;de madalyonun kara yüzü ile alakalı yayınlanan ilk kitap, geçtiğimiz günlerde okurun alakalısine sunuldu. Hayykitap Yayınlarıiki17;nın çıkardığıikiiki1; Tehlikeli Oyuncakikiiki1; isimli yapıt Prof. Dr. Selim Seker ve Anıl Korkut yanından yazıldı.

Seker ve Anıliki17;ın ilimsel-akademik bir lisan e boğulmadan, herkesin anlayabileceği bir lisan ve üslupla kaleme aldıkları kitap, cep telefonunun sıhhatimiz üzerindeki zararlarına ait çarpıcı arastırma sonuç larını, dehset verici çeliskileri,cep telefonu üreticilerinin cep telefonu lehine destekledikleri ilimsel çalısmaların nasıl fiyasko ile sonuç landığını gösteren örnekleri, ilim adamlarının enteresan itiraflarını içeriyor. Kanserden beyin urüne, yüksek tansiyondan bellek kaybına, cep telefonunun kısa ve uzun vadede ortaya çıkan ve çıkması muhtemel olumsuz etkilerinin anlasılır bir lisan le açıklandığı kitapta, en az zararla gerçeklestirilecek kullanım için, bir kısmını üst yanta alıntıladığımız tavsiyelerde bulunuluyor.Prof. Dr. Selim Seker, kulağımızın neredeyse içine sokup beynimize bu kadar yakın tuttuğumuz, elektromanyetik radyasyon yürüyerek baska bir aygıtın olmadığını belirtiyor ve söyle diyor: ikiiki0;Diğer aletlerin kullanımında aldığımız zararı, vücut kendini yenileyerek beryan edebiliyor. halbuki cep telefonunu kesif kullandığımız için buna fırsat vermiyoruz.

Cep telefonunun kullanımı gün geçtikçe artıyor. Dolayısıyla daha da bağımlısı oluyoruz ve tehlike gittikçe büyüyor.ikiiki1;Prof. Seker, vakit vakit medyada cep telefonlarının insan sıhhatina zararı olmadığı yönündeki haberleri, sigara örneği ile açıklıyor: ikiiki0;1960iki17;larda sigaranın zararlarından hiç söz elisan miyor, yalnızca öksürük yaptığı mevzusuluyordu. lakin simdi kanser yaptığını biliyoruz. Biz sigarada yapılan hatanın cep telefonunda da yasanmaması için dikkatli olmamız gerektiğini, muzır yanlarıyla alakalı sonuç ları ve ihtimalleri belirtip uyarmayı istiyoruz. Bu teknolojiyi şuurlu kullanmak, çocuklardan ırak tutmak gerektiğini, bir şuur olusturup cep telefonu üreticilerini, daha az elektromanyetik radyasyon yürüyerek aygıtlar yapmaları için zorlamak gerektiğini söylüyoruz.ikiiki1; Türkiyeiki17;de bazı GSM operatörlerinin hazırladığı ve cep telefonunun sıhhate zararının olmadığını belirttiği brosürlere, akça karsılığında, mevzu ile alakalı bir adet bile makalesi olmayan ilim adamlarının imzasının alındığını belirtiyor Prof. Seker ve ekliyor: ikiiki0;Bu türden çalısmaları müstakil kuruluslar yapar. Sikayetçi olunan yanın, sikayet ile alakalı çalısma yapması etik açıdan ne kadar doğru olur? lakin medya bu kuruluslardan büyük miktarlarda tanıtım girdisi sağladığı için aleyhte sonuç veren çalısmaları değerlendirmiyor, lehte olan çalısmaları ön plana çıkarıyor.ikiiki1;

CEP TELEFONUNDAN KORUNMANIN

BASİT YOLLARI

· Cep telefonu görüsmelerini olası olduğunca kısa tutup gereksiz mevzusmalardan kaçınmak, yakında sabit hat varsa onu yeğleme etmek.

· Acil vaziyetler dış çocuklara cep telefonu kullandırtmamak, telefonları onların yakınında tutmamak.

· Cep telefonu görüsmelerini çocuklardan olası olduğunca ırakta yapmak.

· Hamilelikte cep telefonunu acil vaziyetler dısında kullanmamak, hamilelik süresince evdeki cep telefonlarını kapalı tutmak.

· Cep telefonunu bir kulaklık vasıtasıyla kullanmak. (Bu, zararı bütünüyle önlemez, yalnız azaltabilir. Çünkü kulaklıkla da radyasyon beyne ulasır.)

· Konusma dısında cep telefonunun ekstra özelliklerini kullanmaktan kaçınmak. (Bir çalar saat, gece boyunca basucunuzda durarak biyolojik ritminizi altüst edecek cep telefonuyla aynı islevi görecektir.)

· Kısa bilgi gönderiminde SMS kullanmak.

· Cep telefonlarının en savunmasız vakit da yakalayacağı geceleri aygıtı kapatma alıskanlığı kazanmak.

· Cep telefonlarının en çok radyasyon yaydığı vakit lar, telefon çaldığı ve çevirdiğiniz numaranın bağlandığı anlardır. Bu sırada telefonu bas bölgesinden ırakta tutmak. (Gelen çağrıyı açtıktan yahut karsı yan görüsmeye açtıktan 1-iki saniye sonra aygıtı kulağa götürmek daha emniyetlidir.)

· Asansör ve otomobil gibi dar ve kapalı meydan larda cep telefonu ile görümse yapmamak. (Cihaz çekmediği için görüsmenin gerçeklesmesi baz istasyonun daha fazla elektromanyetik radyasyon

iletmesini gerektirir.)

· Baz istasyonları ve tasıma hatlarını, okul kres, hasadet ve huzurevi gibi meydan ların uzağında kurmak. (Radyasyondan en çok zararı çocuklar, hamileler ve yaslılar görür.)

· SAR değeri daha düsük aygıtı yeğleme etmek daha az radyasyona maruz kalmak söylemek SAR değeri düsük cep telefonlarını yeğleme etmek.

· Harici antenli cep telefonlarını yeğleme etmek.

· Cep telefonunu gün içinde vücudunuzdan olabildiğince ırakta, çantada; çantanız yoksa, en dıs cebinizde tasımak.

· Cep telefonlarını elektromanyetik fren sistemli tasıtlarda, petrol istasyonlarında ve hasadet lerde kullanmamak.

· Cep telefonunu yürek beyin ve cinsel organlara yakın bir yerde tasımamak.

· Yakınınızda bulunan baz istasyonunu kaldırtmak ve servis yetkililerine,istasyonları için sıhhati tehdit etmeyecek yerler seçme mevzusunda sorumluluklarını hatırlatmak.

· Cep telefonunun bir organımız olduğunu zannetmemek, yaşamı cep telefonu olmadan çekip çevirme etmenin yollarını aramak, olası mertebe klasik iletisim araçlarını kullanmak.

KISA VADELİ ZARARLARI (iki4 SAAT)

· Görüs meydan ında daralma.

· kalp pilinin bozulma riski.

· kalabalık stres ve yorgunluk hissi.

· Konsantrasyon ve dikkat bozulması.

· Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma.

· İsitmede geçici aksaklıklar olusması. Bas ağrıları ve sersemleme.

UZUN VADELİ ZARARLARI (10 YIL)

· Genetik yapının bozulması.

· Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri.

· Kan beyin bariyerinin zedelenmesi.

· kalp rahatsızlıkları.

· hafıza zayıflaması ve beyin urü riski.

· Kalıcı isitme bozuklukları.

· Embriyo gelisiminin zarar görmesi.

· Kadınlarda düsük riskinin artması.

· Kan hücrelerinin bozulması.

· Bağısıklık sisteminin bozulması.

· Yüksek tansiyon.

· Sperm sayısının azalması.Özel Emme Oranı olarak anlatım elisan en “SAR” değeri cep telefonlarının kullanılırken vücudun emdiği radyasyon miktarının watt cinsinden karsılığı olarak tanımlanıyor.Buna göre tavsiye elisan en maksimum oranı 10 gramlık dokuda iki watt izah edilen listede yer meydan 0.1iki watt\1.5 watt arasında değisen radyasyon emme değerlerinin, Uluslar arası Radyasyon savunma Komisyonu yanından emniyetli olduğu izah edildi yeniden de bu oranların da insan sıhhatina zarar verip vermediği kesin olarak kanıtlanamadı.

loading...

Yorumunuzu Bırakın