Cebinizdeki panik butonu!

uslu telefonlara yüklenebilen bedava aplikasyonlar yüzünden kullanıcılar tecavüz, gasp ve başka tehlikelere karşı ikaz sinyali gönderebiliyor. emniyet uzmanleri en kolay cep telefonlarının bile acil vaziyetlerda hayat kurtarabileceğinin altını çiziyor.

uslu telefon aplikasyonları kadınların kendilerini tehlikelere karşı korumasına muavin oluyor.

Türkiye’de büyük infial yaratan, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın ölümüyle sonuçlanan cinsel hücum hadisesi dikkatleri yegânerar alınan önlemlere çevirdi. Al Jazeera Türk’ün görüştüğü İngiliz emniyet uzmanleri, kadınların kendilerini bu cins hücumlara karşı koruyabilmesi noktasında cep telefonlarının öngüvenilire değiniyor.

Cebinizdeki panik butonu!Cebinizdeki panik butonu!

Londra lokasyonlu Cadre Danışmanlık şirketinin İletişim emniyeti Uzmanı Richard Rigby, en ucuz cep telefonlarının bile acil vaziyetlerda çok mühim rol oynayacağını altını çiziyor:

“Telefonunuzun süratli arama menüsünü bu gibi vaziyetler için evvelden düzenleyin. ‘1’ tuşuna 112 acil ya da 155 polis imdat hattını atayın. Telefona bakmadan, el yordamı ile 1 ve arama tuşuna basabildiğinizden güvenilir olmak için, birkaç alıştırma yapın. Başınız belaya girdiğinde, saldırgan farkına varmadan bu aramayı yaparsanız, hattın başka tarafındaki misyonliye hayat ınızı kurtaracak bilgiler aktarabilirsiniz.”
“Cinsel hücum riski ile karşılaşan kadınların yapması gereken ilk iş 112 acil ya da 155 polis imdat hattını aramaktır.”

Rigby, 112 Acil ya da 155 polis imdat hattı arandıktan sonra, karşıdaki misyonliye hücumnın cinsü, saldırganın etiketi hadisesin gerçekleştiği yer, saldırganın kullandığı kesici alet ya da silah gibi ayrıntılarla alakalı bilgi verilebileceğini hatırlatıyor. Önemli olan hattın olası olduğu kadar aleni kalması:

“Saldırgan farkına varmadan telefon edilirse daha iyi olur. Görevliler bu cins vaziyetler için eğitimlidir. doğrudan onlarla mevzuşmanıza gerek yok. Telefonunuzu hariç sesleri alabileceği bir şekilde tutmanız ve saldırgan ile mevzuşur gibi yapıp adınızı, ne cins bir hücumya uğradığınızı, nerede olduğunuzu dolaylı olarak anlatabilirsiniz. Sistem hâlihazırda aramayı otomatik olarak kaydediyor. Günümüzdeki yegânenik altyapı ile, kullandığınız telefon cihazı aleni kaldığı sürece, kullanıcının yeri yarım metre yanılma hissesi ile tespit edilebiliyor.”

uslu telefonlara emniyet aplikasyonsı

uslu telefonlar için hazırlanan aplikasyonlar acil vaziyetlerda yararlı meydana gelebilecek hususiliklere sahip. Tehlike bölgelerinde çalışan uzmanlere danışmanlık veren iletişim emniyeti uzmanı Rigby, eskiden askeri amaçla kullanılan yegânenolojilerin artık sivillere de aleni olduğunu söylüyor:

“uslu telefonlara yüklenebilecek kolay aplikasyonlar yüzünden, sadece bir düğmeye basarak evvelden tanımladığınız kişilere SMS yolu ile acil hal çağrısı yapabilirsiniz. Babanız, anneniz, kardeşiniz ya da arkadaşınız bu SMS yüzünden başınızın belada olduğunu, o anki lokasyonunuzu ve vakit ı öğrenerek yetkililere haber verir. Ben yine 112 ve 155’in aranmasına evvellik veririm. fakat bazı riskli vaziyetlerda yegâne bir tuşa dokunarak bu kadar bilgiyi bir anda paylaşabilmeniz harika bir seçenektir.”

uslu telefonlar için üretilen acil hal aplikasyonlarını bedava olarak indirmek olası . aplikasyonnın Türkçe olanı da yer alıyor

Her telefona yüklenebilecek bu aplikasyonların esas kusuru, ileti gönderdiğiniz insanın bunu ne vakit göreceğinin bilinmemesi. Rigby, işi şansa bırakmak istemeyenlerin uzman aplikasyonları yeğleme etmesi gerektiğini söylüyor:

“Bizim panik butonu aplikasyonmız bedava. Ücretli sürümümüz ise 7 gün 24 saat acil hal asistanlığı hizmeti sunuyor. Acil hal sinyali geldiğinde merkezdeki misyonli derhal sizi arka arar ve yetkililere haber verir. Size ulaşılıncaya ve acil hal çağrısının sebebi anlaşılıncaya kadar mevzu takip edilir.”

emniyetin geleceği yegânenolojide

Rigby, devletlerin bu yolda lüzumlu hukuki ve yegânenik altyapıyı bir an evvel hazırlamaları gerektiğinin de altını çiziyor:

“Özel bir başka aplikasyonmız yüzünden, müşterimiz bize acil hal sinyali verdiğinde, telefonun kontrolünü tamamen elimize geçiriyoruz. Uzaktan kumanda ile telefonu kapalı gibi gösterip, ortam sesi ve telefonun kamerasından görüntü almamız olası . ancak bu yegânenoloji, hususi hayat ın gizliliği ile alakalı ciddi riskler doğuruyor. Dhadisesisıyla devletlerin, mağduriyetlerin oluşmaması için, bir an evvel bu alanda hukuki altyapıyı hazırlaması ve tüketiciyi güvence altına alması gerekir.”

Her kadının bilmesi gereken kaideler

Cadre Danışmanlık şirketinin emniyet ve savunma Direktörü David devan dünyanın bir hayli tehlikeli mevkiinde misyon yaptı. Afganistan, Irak ve Suriye’de bir hayli batılı haber ekibinin emniyetinden sorumluydu. Sahada tehlikeyle burun buruna geçirdiği senelerin biris2mi ile emniyet sektörünün kıdemli isimlerinden. Al Jazeera başta olmak üzere bir hayli milletlerarası medya organizasyonuna harp bölgelerinde danışmanlık yapıyor. Medya mensuplarının tehlikeli bölgelerde misyon yaparken dikkat etmesi gereken hususları derlediği kitabı, yakında web üzerinden yayınlanacak. Devan’ın kitabında yer ayırdığı başlıklardan birisi de cinsel hücum riski:

“Kitabımda tehlikeli bölgelerde çalışan kadın gazeteciler için de bir bölüm mevcut Cinsel hücum sadece Türkye’nin değil, küresel bir problem Her kadın ‘benim de başıma gelebilir’ diye devinim ederse riski en aza indirmek olası ”

İngiliz emniyet uzmanı devan dünyanın 4 bir yanından, onlarca cinsel hücum vakasını inceledi. Ona göre hücumlar planlı ve birden gelişenler olarak 2ye ayrılıyor:

“Cinsel hücum olaylarının çoğu fırsatçılar tarafından gerçekleştiriliyor. Kötü niyetli kişilerin istediği koşulların oluşmasına ruhsat verilmezse, risk büyük ölçüde aza lır. Cinsel hücumların çoğu hava karardıktan sonra gerçekleşiyor. Bir başka ortak noktaları da gözlerden ırak yerlerde meydana gelmeleri. Dhadisesisıyla da karanlıkta bir yere gitmek zorunda kalırsanız, tenha yerlerden ırak durun. Toplu taşıma araçlarında ancak yolculuk etmeyin. Çalışan kadınlar, riskli bölgelere ancak gitmemeli. En az bir meslektaşları onlara eşlik etmeli. Gittiğiniz yeri ve muhesas dönüş vakit ınızı muhakkak yakınlarınızla paylaşın. böylece bir aksilik olması halinde sizi aramaya başlarlar.”

Türk kullanıcılar uslu telefon aplikasyon tarayıcılarına “panik butonu” yazıp arama yaptıklarında karşılarına Türkçe bir program çıkacak. Yerli bir emniyet şirketi tarafından hazırlanan bu panik butonu aplikasyonsı bedava olarak indirilebiliyor. Yazılım yüzünden 2 ayrı kayıtlı kişiye, butona basılması halinde “tehlike” iletiı SMS olarak ulaşıyor. aplikasyonnın ücretli versiyonunda 7 gün 24 saat emniyet merkezi hizmeti yer alıyor aplikasyon tarayıcısına “panic button” yazıp arama yapıldığında ise, başta İngilizce olmak üzere bir hayli vahşi dilde eş aplikasyonlar yer alıyor Çalışma prensibi aynı olan bu aplikasyonların kimi tehlike anında sosyla medya ortamındaki hesaplarınız vasıtasıyla da arkadaşlarınıza ulaşabiliyor.

Türkiye’de bulunan cep telefonu şirketlerinin de bazı emniyet aplikasyonları yer alıyor profesyoneller tüketicilerin bağlı oldukları şirketin hizmet merkezini arayarak, kullandıkları GSM operatörünün sunduğu emniyet hizmetleri konusunda bilgi edinmelerini de teklif ediyor

(Al Jazeera)

loading...

Yorumunuzu Bırakın