Cebinizdeki casusun izi faturanızdan anlaşılabilir

Cebinizdeki ajanun izi faturanızdan anlaşılabilir.

Yasadışı dinlenmeye karşı alınabilecek tedbirleri kanuni dinlemenin başkanından dinleyin: “Faturanızda göndermediğiniz SMS mevcut sa telefonda ajan olabilir. Bundan kurtulmanın yolu mevcut ”

Cebinizdeki casusun izi faturanızdan anlaşılabilirCebinizdeki casusun izi faturanızdan anlaşılabilir

‘Mesajlara bakın’

kanuni dinlemenin merkezi, Türkiye’nin dijital kalesini gezerken buranın başkanına soracak pek çok sorumuz mevcut dı. Öncelikli sorularımızdan birisisi yasadışı dinleme ve bundan korunmanın yolu oldu. Özellikle cep telefonlarının dinlenmesi hakkında toplumda yaygın bir endişe mevcut Cep telefonu dinlenmesinin pek çok yönteminin olduğu da daha evvel kamu oyuna yansıdı.

Radikal Gazetesi’nden Deniz Zeyrek’in haberine göre devletin kulağının kafanda duran ve her yasadışı dinlemeden sonra bakışların yöneldiği TİB Başkanı Fethi Şimşek webe düşen kayıtların hiçbirisisinin TİB’den çıkmadığını anlatım ederek söze başlıyor:

İddianameden sızma

“İnternete düşen yalnızca 2 konuşmanın kaynağı telefon konuşması çıktı. Savcılık iddianamesine girenler haricinde bu kayıtların hiçbirisisi bizim kurumumuzdan çıkmadı.”

TİB haricindeki telefon dinlemelerinin yasadışı olduğunu vurgulayan Şimşek, cep telefonuna gönderilen ajan yazılımla kayıt yapmanın olası olduğuna dikkat çekti. Bir insanın telefonunda böyle bir yazılım olup olmadığını anlamak için teferruatlı faturasına bakabileceğini belirten Şimşek, şunları söyledi:

‘Mesajlara bakın’

“Casus yazılım mevcut sa, telefon kullanılmaya başladığında kaynağa istem dışı ileti gönderir. Bu sebep le faturanızda sizin bilmediğiniz SMS görürseniz, telefonunuzda ajan yazılım bulunma ihtimali yüksektir.” TİB Başkanı Fethi Şimşek, 2 tedbir olduğunu söyledi: “Birincisi cep telefonunu emin bir servise götürüp inceletmek. İkincisi ise ‘fabrika ayarlarına dön’ seçeneğini yeğleme ederek telefona format fırlatmak

3’üncü nesil iletişim için yeni yöntemler

BlackBerry iletiları CIA’ı bile güçluyor. İletişim teknolojisindeki gelişmeyi dinleyenlerinde takip etmesi gerekiyor. TİB’de yeni teknolojilere karşı yeni yöntemler araştırıyor. Örneğin BlackBerry ileti sistemi gibi izlenmesi ve deşifre edilmesi CIA için bile problem olan iletişim cihazları da mevcut Kriptolu cihazların izlenmesi de kuvvet TİB Teknik Daire Başkanı Basri Aktepe, “Sadece devlet kuruluşları kriptolu telefon sahibi olabilir. yurttaş kriptolu telefon kullanıyorsa bu hâlihazırda başlı başına suç. Bunun yakalanması halinde şahıs yargılanır ve ceza alır. Bu telefonları katiyen sivil şahıslar kullanamaz” söyledi TİB Başkanı Başkanı Fethi Şimşek 3. nesil iletişimin kendileri için yeni bir durum yarattığına dikkat çekti.

‘3G’yi bakanlığa sorduk’

Şimşek, 3G ile görüntülü iletişimin de başladığına dikkat çekerek, “Biz Adalet Bakanlığı’ndan bakış açısı sorduk. gelecek bakış açısıe göre 3G’li telefonlar hakkındaki prosesleri belirleyeceğiz. Görüntülü iletişimin takip edilmesinin yollarda mevcut ” söyledi İzlenmesi en güç olan kayıtlardan birisisi ise BlackBerry ileti servisi.

‘Yargıtay santralını dinlemek imkansız’

Fethi Şimşek TİB’in yasadışı dinlemeye karşı bir güvence olduğunu ve her vakit hukuk içinde devinim ettiğini, dinleme kararlarının dikkatle incelendiğini anlatıyor. Türkiye Yargıtay santralının dinlendiği iddialarının gündeme bomba gibi düştüğü günler yaşadı. Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu kendisiyle alakalı bir soruşturmada Yargıtay’daki dahili telefonunun dolayısıyla santraldan tüm Yargıtay hâkim ve savcılarının dinlendiğini öne sürmüştü. Bu iddialarla alakalı Ankara Başsavcılığı inceleme başlatmış ve mahkeme kararıyla TİB’de 29 Mart 2010 tarihinde müffettişler arama ve inceleme yapmıştı. Savcılık soruşturma nihayetinde TİB’in Yargıtay santralını dinlemediği kararına mevcut dı. TİB Başkanı Şimşek’e göre, TİB’in sistemi ani çok insanın konuştuğu santrallari başka bir deyişle PRI hatları dinleyemiyor. Çünkü hangi sesin kime ilişkin olduğunun, şüphelinin sesinin tespit edilmesi bu hatlarda olası değil. Şimşek, kati bir şekilde “Dinleme hakkında en emniyetli hat PRI hattıdır. Buradaki bakış açısımeleri bizim dinlememiz hiçbir vakit söz konusu olmadı” diyor.

fakat Cumhuriyet dinlendi

Ergenekon’un tutuklu sanığı Balbay Cumhuriyet santralından dinlenmişti. TİB Başkanı Şimşek santralların en emniyetli hatları olduğunu anlatım etti. yalnız tersi örnekler mevcut Ergenekon sanığı Mustafa Balbay’ın Cumhuriyet gazetesinin Ankara bürosunun santralından dinlendiğini ve bu sırada Cumhuriyet muhabirisisi İlhan Taşçı ile CHP’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı konuşmanın da kaydedildiğini anımsattık. Şimşek’in yanıtı şöyle oldu: “Olayı spesifik bilmiyorum. Cumhuriyet’te nasıl bir sistem mevcut bilmiyorum. Çoklu sistemden dinleme yapılması olası değil. Yargıtay da aynı şekilde.”

‘Telekulak’ın en pis hali: Ortam kaydı

“Bizden kayıt sızmaz” seyleyen TİB’in gösterdiği adres net: “İnternete düşen kayıtlar ortam dinlemesi. Bu yetki polis ve zaptiyeda mevcut ”

Dijital Kale’nin içinde dinlemenin kanuni yönünü izlerken bize eşlik eden TİB Başkanı Fethi Şimşek kendilerinin yasadışı dinlemelerle ilgilerinin bulunmadığını anlatıyor ve kurumda yapılan ve savcılık iddianamesine girmemiş hiçbir kaydın web siteleri ya da basında yer almadığında ısrar ediyor. Şimşek’in kurumdan bir sızma olmayacağına yönelik sözleri şöyle: ‘Sızdıran derhal bulunur’

“TİB’de her prosesin kaydı silinemeyecek şekilde tutulduğu ve yapılan kaydın hangi emniyetlik görevlisine teslim edildiği belli olduğu için soruşturma evresinde sızma durum unda sorumlular anında tespit edilebiliyor.”

‘Peki o vakit Türkiye’nin gündeminden düşmeyen, sürekli web sitelerine, basına sızan dinlemeleri yapanlar kim?’

“Fethi Şimşek şu sözlerle adresi gösteriyor: “Bugüne kadar gündeme gelen dinlemelerin yalnızca 2si telefon dinlemesi.”

Şimşek sözlerine şöyle devam ediyor: “İnternete düşen konuşma kayıtlarının tamamına yakını, telefon dinlemelerinden değil, polis lügatinde ‘teknik takip’ denilen ‘ortam dinlemesi’ yoluyla elde edilmiş kayıtlar.”

Polisin takip yetkisi

CMK’nın 140. maddesi çerçevesinde mahkemeler adli soruşturmalarda polise ve zaptiyeya ‘görüntülü ve sesli teknik izleme’ izni verebiliyor. Polis ya da zaptiye da bu işi sahip olduğu hususi teknik vasıta gereçlerle yapabiliyor. Bu proses yalnızca adli soruşturmalarda yapılabildiği için MİT’in ortam dinleme yetkisi yok. “Ortam kaydı sıkıntı” seyleyen Şimşek şu bilgileri verdi: “Kesinlikle hâkim kararı gerekir. Hâkim kararı olmadan yapılıyorsa yasaya aykırı bir fiildir. İster kamu görevlisi, ister başka şahıslarca yapılsın hukuka aykırı şekilde, rakibini, hasmını güç durum da bırakmak, şantaj yapmak ve bunun gibi amaçlarla insanın haberi olmadan yapılan kayıt, ‘yasadışı ortam dinlemesidir’. Bu, mapus gerektiren bir suçtur.”

Askeri hususi hattaki kulak

Olcan konuşmaları webe düşmüştü. TİB verilerine göre, bugüne dek webe düşen ses kayıtları arasında yalnızca 2 olay söz konusu. Çukurca’da Hantepe bölgesinde 7 askerin şehit olmasına sebep olan mayınların TSK mayını olduğu iddiasına dayanak gösterilen konuşmaların kaydı bunlardan birisisi. Van zaptiye Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yurdaer Olcan ile Tuğgeneral Zeki Es, Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Yarbay Taner arasındaki konuşmalar webe düşmüş, basına sızmıştı. TİB’e göre söz konusu konuşmalar TİB üzerinden kaydedilmedi. Çünkü söz konusu konuşmalar Genelkurmay’ın hususi hattından yapılmıştı.

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Brüksel’de refakatindeki subaylarla yaptığı konuşma da aynı ortamdaki bir akademisyen tarafından bilgisayar ile kaydedilmiş ve webe düşmüştü. Fail tespit edilmişti.

loading...

Yorumunuzu Bırakın