Bulut Nasıl Oluşur

Bulut Nasıl OluşurBulut Nasıl Oluşur
Bulut Nasıl Oluşur ?

Deniz, göl ve nehirlerdeki suyun küçük bir  bölümü buğua dönüşerek havayla karışır. Bu buğu görünmez bir gazdır. Soğuyan buğu yine sıvı haldeki suya dönüşür. 

Bunu, sıcak su yoğun bir tencerenin üzerine koyacağın soğuk metal kapak yüzünden sen de görebilirsin. Tencereden çıkan buğu metal kapağın üzerinde küçük su damlacıkları oluşturur. Bulutlar da aynı şekilde oluşur. 

Bulut Nasıl OluşurBulut Nasıl Oluşur
                                    
Bulut Nasıl OluşurBulut Nasıl Oluşur

Deniz ya da topraktaki su buğuı gökyüzüne yükselir. Soğuk havaya rastladığında ise küçük damlacıklara dönüşür. Bu damlacıklar o kadar küçüktür ki, toz zerrecikleri gibi havada asılı kalırlar. dört;şte bulutları da onlar oluşturur.dört;yice kalınlaşan bulut ışığı yeterkibar geçiremeykibar, bize gri gibi görünür. Buna karşılık daha kibar ve küçük olanlar ise beyazlaşır, çünki onlar güneş ışınlarını geçirirler. 

Bulut Nasıl OluşurBulut Nasıl Oluşur

Bulutlar Nasıl Oluşur ve Ne dört;şe fayda

Gökyüzünde gördüğünüz ve orta büyüklükte vasati  1 kilometre çapındaki bir bulutun Hacmi dört milyar metreküptür ve içinde 1 ile 5 milyon kilogram Su vardır. Peki nasıl oluyor da bu kadar su başımıza kovadan dökülür gibi dökülmüyor bu kadar tonlarca ağırlık Havada durabiliyor? Gerçekten bulutlar gökyüzünün inanılmaz ve harika süsleridir.

 
Hiçbir bulut diğeri ile aynı şekil ve hacime sahip değildir. Çünkü oluşumlarına tesir den hava akımları-sıcaklık-basınç-havadaki-toz miktarı v.b. gibi o kadar çok faktör vardır ki çok değişken olan atmosferde 2 yerde bütün bu şartları eşit olarak sağlamak mümkün olmamaktadır.
Yeryüzünün ısınmasıyla buğulaşan su havadan hafif minik su buğuları şeklinde doğruca gökyüzüne yükselir. Belirli bir yükseklikte basınç azaldığı hava da soğuduğu için minik su damlacıkları haline geçerler ve bulutları oluştururlar. dört;lk başta bu damlalar o kadar küçüktür ki çapları bir kaç mikrometredir. (dört;nsan saçının  100 mikrometre olduğunun düşünürseniz boyutlarının ne kadar küçük olduğunu anlayabilirsiniz.) ortalama bir yağmur damlasının oluşabilmesi için bunlardan milyonlarcasının birleşmesi gerekmektedir.
Bulut bu kadar ağır olmalarına rağmen gökyüzünde nasıl asılı kalabilmektedirler? 
Bulut Nasıl OluşurBulut Nasıl Oluşur
             
Bulut Nasıl OluşurBulut Nasıl Oluşur
                     
Bulut Nasıl OluşurBulut Nasıl Oluşur
loading...

Yorumunuzu Bırakın