Borsa Yatırımına 3 Adımda Hazırlanın

Borsa Yatırımına 3 Adımda HazırlanınBorsa Yatırımına 3 Adımda Hazırlanın
Borsa Yatırımı

Borsada ilk defa yatırım yapmaya başlayacaksınız başlangıç için birkaç kolay ipucu size yardımcı olabilir. Bu yazıda sizlere yegâneniksel değil fakat ufkunuzu genişletecek ve borsada mantıklı adımlar atmanıza teşvik edecek ipuçlarını vereceğim. Çoğu yatırımcı adayının bunlara ihtiyacı olduğunu biliyorum. Şimdi başlayalım…

Çok Zeki ya da Yetenekli Olmanıza Gerek Yok!

Siz çok zeki ya da yetenekli olabilirsiniz, bu borsa yatırımlarınızda işe de fayda fakat zeki ya da yetenekli olmak çok da önemli değil. Biraz akıllı olmak ehliyetli başka bir deyişle aklınızı kullanmak neler yapabileceğiniz hakkında size yardımcı olacaktır.

Bunu bariz bir örnekle açıklfakatma ruhsat verin: örneğin sesi çok kötü olduğu halde şan dersi alarak, sesini kullanmayı öğrenen ve müzikte harikalar yaratan birçok insan mevcut Aynı şekilde sizde borsa eğitimleriyle kendinizi geliştirebilirsiniz kaldı ki borsada yatırım yapmak o kadar da kuvvet bir iş değil. neticede kimse sizden atom parçalfakatnızı istemiyor. Banka hesabınıza girerek şimdi birkaç adımda pay senedi alabilirsiniz, deneyin bakın ne kadar kolay fakat (!) borsa yatırımında iş “yükselecek olanı” yakalfakatkla tükeniyor Bunu da çözümleme yoluyla yapmalısınız ki, aklınızı kullanmanız ve öğrenmeniz gereken noktada tam olarak budur. Teknik çözümleme biraz arzu pratik ve finansal bilgi gerektirse de yalnızca finansal haber takibiyle bile çözümleme yapmanızın mümkün olduğunu anlatmıştım.

“Dolar nereye gidiyor, FED açıklfakat yaptı, Yunanistan iflasın eşiğinde…” bu haberleri es geçememekle işe başlayın.

Popüler: Borsa nasıl oynanır, Borsada nasıl kazanılır?

Çok Mu Detaycısınız?

Bir süre detayları kenara koyun. Başlangıçta ilgilendiğiniz detayların hiçbiri işinize yarfakatyacak. Borsada yatırıma başlfakatdan önce detaylar yerine esas mevzularda uzmanlaşmaya çalışın. Örneğin, başlangıç aşfakatsında borsada neler yapabileceklerinizi öğrenin, uzun süredir borsada işlem gören şirketleri inceleyin, pay fiyatlarının çok düştüğü günlere “Google Haberler” arfakatsıyla arka dönün ve hangi sebeplerden şirketlerin etkilendiğini not alın, yazın, çruhsat . Aynı şekilde bunu fiyatları yükselen şirketler içinde deneyebilirsiniz. Petrol yatırımcısı mı olmak istiyorsunuz? O halde aynı şeyleri geçmişte ya da şimdiki petrol fiyatları üzerinden değerlendirin. Bu örnekleri çoğaltabiliriz…

Yapacağınız bu pratikler sruhsat borsada bilinçli bir öngörü sahibi olmanızı sağlayacak. Şirketlerin ya da yatırım ürünlerinin hangi esas sebeplerden etkilendiğini öğrenebileceksiniz. Her zfakatn söylediğim gibi borsa oynana bilen bir şey değil, bilinçsiz tahminler kazandırmaz. Hatta bilinçsiz ve çözümlemesiz bir borsa yatırımından nakit kazanma beklentisindense, milli Piyango bileti alarak çekiliş gününü beklemek daha mantıklı bir devinim olacaktır.

İlgili: Borsadan nasıl nakit kazanılır?

Piyasadan Ne Zfakatn Çıkacağınızı Bilmek Önemli

İşler her zfakatn yolunda gitmeye bilir. İşler yoluyken ve kazanıyorken tüm kazançlarınızı riske etmekten kaçınarak devinim edin ve zfakatnı geldiğinde piyasadan çıkmayı bilin. Bunu önce küresel bir örnekle açılfakatk isterim; borsasında işlem yaptığınız bir ülke varsayalım, bu ülkenin yönetiminde istikrarsızlaşma ya da çeşitli siyasi olaylar baş gösterdiğinde piyasayı terk etmeye hazır olun. Çünkü diğer pek çok yatırımcı bunu yapacak ve sizde zfakatnında devinim etmeyi bilmelisiniz.

Geçmişte G7 zirvesinde Japon Maliye bakanın sarhoş olduğu iddialarından sonra görevden alınması ve diğer ülke nakit birimleri karşısında değeri hızla düşen Japon Yeni bu durumlara efsane bir örnek. (Şubat 2009)

global olarak değil de kişisel olarak etkilenebileceğiniz durumlarda mevcut mesela hiçbir zfakatn sermayenruhsat tümünü –örneğin- yegâne bir pay senedine yatırım için kullanmayın. Bunun yerine sermayenizi bölün ve çeşitlendirin. Her zfakatn kazançlarınızın büyük bir kısmını kasanıza götürerek borsa da yatırımlarınıza devam edin.


loading...

Yorumunuzu Bırakın