Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?
Borsa Yatırım Fonu (ETF) Nasıl Alınır?

Borsa Yatırım Fonu (BYF), yetkili tüm banka ve aracı kurum lardan satın alınabilir. Borsa yatırım fonu satış yetkisine sahip bankalardan alım yapabilmeniz için alakalı bankada yatırım hesabınızın olması ehliyetlidir. Aracı kurum lardan satın alım için de yine bu kurum lardan açmış olduğunuz yatırım hesabı gerekir.

Borsa Yatırım Fonu almak son radde kolaydır. Örneğin, yetkili bankalar üzerinde yatırım hesabınız bulunuyorsa; web şubesi, mobil aplikasyon ya da diğer bankacılık kanallarından fon satın alabilirsiniz. Aynı şekilde aldığınız fonu satmak için de alakalı kanalları kullanmanız ehliyetli olmaktadır.

Borsa’da işlem görmesi uygun bulunan Borsa Yatırım Fonu katılma belgelerinin alım-satımı hisse Senetleri Piyasası dahilindeki Fon Pazarı’nda (F) özellik kodu ile yapılmaktadır. Fon alım ve satışları seans saatleri içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Borsa yatırım fonu alımında nelere dikkat etmek gerekir?

Bankalar dışında aracı kurum lardan alım yapacaksanız, mutlaka fon alacağınız kurum un yetkili olup olmadığını denetim etmeniz gerekir. Yetkili kurum ve bankalardan alacağını borsa yatırım fonları diğer fon varlıkları gibi Takasbank aracılığıyla saklandığından güvenlidir.

Borsa yatırım fonları, diğer yatırım fonlarıyla kıyaslandığında maliyet açısından nispeten daha avantajlı olsa da Bireysel ve kurum sal yatırımcılardan BİST üzerinden yapılan işlemlerden işlem komisyonu alınmaktadır. Bu nedenle işlem komisyonlarına da dikkat etmeniz gerekir.

Borsa yatırım fonu nedir?

Borsa Yatırım Fonu (BYF), yaygın olarak ETF (Exchange Traded Funds) olarak da bilinir. Borsa yatırım fonları, belirli bir endeksi baz meydan ve içerisindeki hisse senedi, tahvil bono, kıymetli madenler, emtia gibi yatırım ürünlerinin endeks performansını yatırımcılara yansıtan ve payları borsa piyasalarında işlem gören yatırım fonları anlamına gelir.

Borsa yatırım fonu, düşük işlem maliyeti ve basitçe alınıp satılabilme özelliği nediyle günümüzde pek çok yatırımcı tarafından yeğleme edilmektedir. Hem kısa vadeli yatırım hemde uzun vadeli yatırımlar için uygundur. İşlem maliyetinin düşük olması, işlem kolaylığı ve fonlar üzerinde sürekli takip olanağının bulunması borsa yatırım fonlarının sağladığı bazı avantajlardır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın