Borsa Yatırım Fonu (ETF) Nedir?

Borsa Yatırım Fonu kısaltmasıyla BYF ve Exchange Traded Funds (ETF) olarak da bilinen fonlar hakkında öğretici bir yazı. ETF Nasıl Kazandırıyor? ve ETF - Borsa Yatırım Fonu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Borsa Yatırım Fonu (ETF) Nedir?Borsa Yatırım Fonu (ETF) Nedir?
Borsa Yatırım Fonu ETF (BYF) Nedir?

Borsa Yatırım Fonu (BYF) ya da dünya genelinde bilinen adıyla Exchange Traded Funds (ETF), pay senedi, tahvil bono ve emtia gibi yatırım ürünlerinin bulunduğu herhangi bir endeksi baz meydan ve bu endeks performansını yatırımcılara yansıtan bir yatırım fonlarıdır.

Borsa yatırım fonlarını diğer yatırım fonlarından ayıran en önemli fark, borsa piyasalarında tıpkı bir pay senedi gibi alınıp satılabiliyor olmalarıdır.

Borsa yatırım fonları, bankalardan ya da yetkili aracı kuruluşlardan seans saatleri içerisinde alınıp satılabilmektedir.

ETF, maliyeti diğer fonlara göre oldukça düşük olduğundan yeğleme edilen bir yatırım fonudur. Vade anlamında bir kısıtlaması olmadığından dolayı uzun süreli alınıp satılmaları mümkündür. ETF’ler sıradan bir pay senedi gibi anlık olarak borsada işlem görürler ve işlem gördükleri ülke borsalarında kredi teminatına kabul edilebilirler. Ödünç verilebilirliğin yanı sıra borsa yatırım fonu‘nda belirttiğim gibi kısa ve uzun pozisyon almak da mümkündür.

Warren Buffet gibi ünlü yatırımcıların Borsa Yatırım Fonlarına yönelmesinin ardından ETF’lerde son yıllarda büyük bir popülerleşme yaşanmıştır. Özellikle ABD borsa piyasalarında bunu net bir şekilde görebiliyoruz.

ETF Nasıl Kazandırıyor?

Örneğin, Kıymetli Madenler Piyasası ücretlarını yansıtan bir ETF düşünün ya da BIST30 endeksinde ISE Istanbul ETF‘sini düşünelim. Bu endekste ücret gün içinde yüzde kaç yükselirse ETF ücretı da aynı şekilde yükselecektir. Örneğin, %1 yükselen bir endeks ücretında ETF’de %1 yükseliş kaydedecektir.

Burada bilinmesi lüzumlu önemli bir noktada mevcut Bir ETF ücretının belirlenmesini içerisinde yer almış olduğu endeks belirlemektedir. başka bir deyişle söz gelimi diğer ürünlerde olduğu gibi yeryüzü talep değil, ücret belirlemede endeksler rol almaktadır.

ETF – Borsa Yatırım Fonu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Borsa Yatırım Fonu (ETF), yetkili banka ve aracı kuruluşlar vasıtasıyla alınabilmektedir. Türkiye’de pek çok banka fon satışı yapmaktadır. ETF satışı yapan bankalardan fon alabilmeniz için bir yatırım hesabınızın bulunması kâfidir. Aracı kuruluşlardan alım yapacaksanız da alakalı kurumda bir hesabınızın olması kâfi olacaktır.

BIST (Borsa İstanbul), Oslo Stock Exchange, NYSE ve Deutsche Börse gibi pek çok borsada ETF alım ve satımları yapılabilmektedir.

Borsa Yatırım Fonu Avantajları Nelerdir?

Borsa yatırım fonlarını, tıpkı borsada işlem gören pay senetlerine benzetebilirsiniz. pay senetleri nasıl alınıp satılıyorsa; borsa yatırım fonları da seans saatleri içerisinde kolaylıkla alınıp satılabilmektedir. Bu açıdan borsa yatırım fonları kolaylıkla paraya çevrilebilir.

İşlemlerin kolaylığı. Borsa yatırım fonları Borsa İstanbul’un işlemlere açık olduğu günlerde seans saatleri dahilinde pay senetleri gibi aynı şekilde kolaylıkla alınıp satılabilmektedir.

Düşük işlem maliyeti. Borsa yatırım fonları, tüm dünyada popülerdir ve her geçen gün yaygınlaşmaya devam etmektedir. Yatırımcılar tarafından bu fonların yeğleme nedenlerinden birisi de borsa yatırım fonlarının düşük bir maliyetle işlem gören ürünler sınıfında olmasıdır.

Takip avantajı. Borsa yatırım fonu meydan yatırımcılar, aldıkları borsa yatırım fonu paylarının hangi varlıklardan oluşturulduğunu denetim ve takip edebilmektedirler.

Güvenlik. Yatırımcılar yetkili kuruluşlardan alım yaptığı sürece, diğer yatırım fonları gibi borsa yatırım fonları da Takasbank’ta saklandığından güvenlidir.

Sürdürülebilir takip. Borsa yatırım fonlarının Borsa İstanbul işlem saatleri içerisinde 15 saniyelik süreler dahilinde gösterge niteliğinde net faal değerleri sürekli bir şekilde açıklanmaktadır. Bu bağlamda yatırımcılar değişiklik gösterecek piyasa koşulları ve pay senedi ücretlarının, fonun net faal değerini hangi oranlarda etkilediğini takip edebilmektedirler.


loading...

Yorumunuzu Bırakın