Borsa İstanbul ve Türkiye’de Borsanın Tarihi

Borsa İstanbul ve Türkiye’de Borsanın TarihiBorsa İstanbul ve Türkiye’de Borsanın Tarihi
Borsa Tarihi

Bu yazıda sizlere ülkemizdeki borsa tarihini anlatacağız. İlk olarak ülkemizde kapital Piyasası 1981 yıllında dillendirilmiştir. yeniden 1986 yılında çıkartılan kapital Piyasası yasayı yazılmıştır.

Sonraki yıllarda İstanbul taşınır Kıymetler Borsası (IMKB) Karaköy’deki ilk binasında açılmıştır. 1985 yılında kurulmasına rağmen IMKB yalnız bir yıl sonra başka bir deyişle 1986 yılında faaliyetlerine başlamış ve 1995 yılının Mayıs ayına kadar Karaköy’deki binada hizmet vermiş ve daha sonra İstinye’deki yeni binasına taşınmıştır.

1994 yılına kadar IMKB‘de gerçekleştirilen işlemler yegânenolojiyle değil eski yöntem tahta gibi platformların üstüne yazılar yazılarak gerçekleştirilmiştir. Bu yılı takiben ilk defa bazı pay senetlerinde alım satımlar bilgisayarlı sistemler üzerinden yapılmıştır.

Borsa İstanbul ve Türkiye’de Borsanın TarihiBorsa İstanbul ve Türkiye’de Borsanın Tarihi
İlk Borsa Binası IMKB, 1985

1994 yılları sonuna doğru borsa da bilgisayarlı alım satım işlemlerini ilk olarak o zamanlar Başbakan olan Tansu Çiller gerçekleştirmiştir. 1995 yılının Mayıs ayına kadar yaşanan sürede kimi alanlarda eski yöntem ile yapılırken kimi alanlarda ise pay senedi alım satım işlemleri bilgisayar ortamında yapılmıştır.

Karaköy’den İstinye binasına taşındıktan sonra borsada tüm işlemler bilgisayarlar üzerinden yapılmaya başlanmıştır. İlk kapital Piyasası yasayı 2013 yılı başlarında yenilenerek, ülkemiz kapital piyasalarının daha etkin bir şekilde işlemesi sağlanmıştır. Ayrıca, gene aynı yıl Nisan ayında adı değiştirilen IMKB, Borsa İstanbul adını almıştır.

İlgili: Borsa nasıl oynanır, borsadan nasıl kazanılır?

Önceleri faaliyetlerine İzmir’de başlayan ülkemizin ilk özel borsa kuruluşu, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) yeni kapital piyasası kuralun devreye alınmasıyla beraber Borsa İstanbul çatısı altına taşınmıştır. Altın Borsası da aynı şekilde yeni kural arka VOB gibi Borsa İstanbul’a entegre edilmiştir. Bu birleştirmelerde esas amaç yatırımcıların yegâne bir yerden daha fazla ürün çeşidine ulaşabilmesini sağlamaktır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın