Borsa Nedir? 10 Adımda Borsayı Öğrenin

Borsa Nedir? 10 Adımda Borsayı ÖğreninBorsa Nedir? 10 Adımda Borsayı Öğrenin
Borsadan Kazananlar

Günümüzün en avantajlı ve en çok kazandıran yatırım araçları arasında yer meydan borsayı 10 adımda öğrenmeye hazır mısınız? Daha anlaşılabilir olması açısından sizlere hem maddeler halinde borsa sistemini anlattık hemde aklınıza takılabilecek diğer önemli soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

Kısaca borsa çeşitli finansal yatırım ürünlerini kapsayan, bir çok ürünü ortak olan piyasalardır. Borsalarda bono, tahvil, pay senedi, döviz, emtia, yatırım fonları gibi çeşitli menkul kıymetlerin ticareti gerçekleşmektedir. başka bir deyişle borsada alınan ve satılan ürünler bunlardır.

Borsa Nedir?

10 adımda borsanın ne olduğuna kısaca maddeler halinde bakalım.

1. Borsa en umumi tanımı ile ticari mal ve dokümanların belirli standartlar ve kaideler kapsamında alınıp satıldığı organize bir sistemdir.

iki Uluslararası platformda Hong Kong, Tokyo, Londra gibi coğrafi ve ticari merkezlerde bulunan küresel piyasaların yanı sıra, her ülkenin kendi içinde oluşturduğu müessesesel borsalar bulunur. Örneğin ülkemizde Borsa İstanbul (BIST) bulunmaktadır. (Eski adı İstanbul menkul Kıymetler Borsası ‘IMKB’dir. 2013 yılında adı Borsa İstanbul olarak değiştirilmiştir)

3. Borsa da yapılan operasyonlarda yatırımcılar ile piyasa arasında bağlantı kuran ve bilgi alış verişini sağlayan aracı kuruluşlar bulunmaktadır.

dört Piyasa ile yatırımcılar arasında bulunan bu kuruluşlar; piyasada ticareti yapılan her türlü yatırım aracının alış verişinde aracılık, taraflar arasında sözleşmelerin düzenlenmesi, yatırım danışmanlığı ya da protföy yöneticiliği gibi hizmetler sağlarlar.

5. Yapılan bu hizmetler karşılığında da sermayecilerden/yatırım yapanlardan belirli bir oranda komisyon alırlar.

6. Borsada ticareti yapılan tüm malların ücretlerı, serbest piyasa koşullarında yeryüzü ve talep dengesine göre belirlenir.

7. arz ve talep hali çeşitli etkenlere bağlı olarak sıkça değiştiğinden ücretler da sürekli devinim halindedir.

8. Bu etkenler iktisat politika gibi umumi durumların yanı sıra bir metanın ya da değerli belgenin ücretını doğrudan etkileyebilecek özel koşullar olabilir.

9. Fiyatların dalgalı olması yüzünden yatırımcılar, ücretı düşeceği öngörülen mallarda satış işlemi ya da yükseleceği öngörülen mallarda alış işlemi yaakçak gelir elde edebilirler.

10. Borsada çok miktarda mal varlığına sahip spekülatörlerin, bu söz konusu maddi gücü herhangi bir yatırım aracına yönlendirerek borsayı bir anda düşürebilir ya da yükseltebilirler. Dolayısıyla Borsa tüm denetleme ve yasaklara rağmen manipüle edilebilir olması yüzünden riskli bir piyasadır

Borsadan Nasıl akça Kazanılır?

Borsada akça kazanmaya başlamak için yatırımcıların borsa piyasalarında işlem gören ürünlerden herhangi birini ya da birkaçını alıp satması yeterlidir.

Örneğin, bir yatırımcı Borsa İstanbul’da bulunan bir pay senedini aldığında borsaya giriş yapmış anlamına gelir. Borsadan akça kazanmak için alınacak ürünlerin çözümlemelerinin iyi yapılması ve beklentilerin istediği karşılayabilmesi önemlidir. Burada istekten kastımız elbette kardır. Kar elde edebilmek için düşük ücrettan alıp yüksek ücreta satmamız gereklidir.

gene pay senedi örneğinden devam edelim. mesela ücretının yükseleceğini düşündüğünüz bir pay senedi alırsınız, beklentilerinizle doğru orantıda ücretı yükselmeye başlayan payyi ya satarsınız ya da daha fazla ücret yükselmesi için beklerseniz; bu süreçte en başında da beklentileriniz menfi yönde seyir halini alabilir. başka bir deyişle borsada her vakit bir pay senedinin ya da ürünün ücretının yükselmesi ve aynı şekilde düşmesi beklenmemelidir. Bu noktada gene yatırımcının kendi stratejileri çok daha önemlidir. Herhangi bir ürünü almadan önce bu sebepledir ki, doğru çözümleme yapılmalı ve ürünler iyi takip edilmelidir.

Borsada İşlem Nasıl Yapılır?

Genelde bu sorunun kalıpları borsa nasıl oynanır şeklinde de verilebiliyor lakin hiçbir şekilde bizler borsanın bir oyun olarak düşünülmesini ciddi bulmuyoruz. Bu sebeple her vakit , borsa da işlem yapmak ya da borsada yatırım yapmak gibi cümleleri kullanmayı yeğleme ediyoruz.

Borsada işlem yapmaya başlamak için bir aracı kurum belirlenmesi gerekmektedir. Bu o kadar da güç ya da karmaşık bir şey değildir. Şöyle anlatmak gerekirse, müşterisi olduğunuz ve vadesiz hesabınızın bulunduğu herhangi bir bankanın web şubesi, telefon bankacılığı ya da ATM’lerinden dahi borsa piyasası ürünlerine ulaşmanız ve alım satımı yapabilmeniz mümkündür. Bazı bankalar müşterilerine bu ürünlerin alım satımı için ruhsat vermeyebilirler, böyle bir durumla karşılaşırsanız bankanızdan yatırım işlemlerinin açılmasını talep edebilirsiniz. Bankalar dışında forex gibi çeşitli aracı kuruluşlar vasıtasıyla da borsa yatırım işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın