Borsa nasıl oynanır, Borsada nasıl kazanılır?

Borsa nasıl oynanır, Borsada nasıl kazanılır?Borsa nasıl oynanır, Borsada nasıl kazanılır?
Borsa nasıl oynanır, borsada nasıl kazanılır? gibi sorularına yeni cevaplar.

Dünyada en basit varsıl olma yollarından birisi olan borsa hakkında size anlatacaklarımız mevcut Borsa nasıl oynanır, borsada nasıl kazanılır? gibi sorularınıza cevaplar vereceğiz. En temelinden başlayacak olursak, borsa söylemek pay senedi sahibi olmak söylemektedir. pay senedi sahibi olmakta, diğer şirketlere ortak olduğunuz anlamına gelir tüm bu 2 vaziyette borsaya giriş söylemektedir.

Bu yazımızda diğer kaynaklardan farklı olarak biraz bile olsa finansal bilgiye sahip olan herkes için başlıkta yer meydan sorulara en sade, en anlaşılabilir haliyle cevaplar vermeye çalışacağınız. Yazımızın ama cı, borsanın nasıl oynandığının ve borsadan nasıl akça kazanılabileceğinin basitca anlaşılmasıdır. (bkz: Borsa nedir?)

Borsa nasıl oynanır?

Borsa nasıl oynanır, Borsada nasıl kazanılır?Borsa nasıl oynanır, Borsada nasıl kazanılır?
Borsa nasıl oynanır?

Esas mevzudan başlayalım, ilk cevabımız borsa nasıl oynanır sorusuna gelsin. Yazımızın en başında kısa bir tanım yapmıştık, borsada bize taktikler yoluyla asıl akçayı kazandıran hede pay senetleridir. Borsada işlem gören herhangi bir pay senedini aldığınız takdirde borsayı oynama ya başladığınızı düşünebilirsiniz.

ekseriyetle pay senedi ve borsa gibi terimler taraf tarafa geldiğinde bazılarımız için korkutucu olabiliyor. ama aslında borsadan kazanmak, borsayı öğrenmekten çok daha basit. Sürekli, “borsa oynama k” diyoruz ama borsayı her zama n için oyun gibi görmek pek de doğru değildir. Borsa bize bazı taktik ve stratejiler yoluyla gelecekte akça kazandırsa da yalnızca bize değil, ülke ekonomimize de katkı sağlar. Şöyle ki, aldığımız pay senetleri hem sektöre, hem şirketlere hem de bize menfaat sağlar.

Kısaca yenileyecek olursak, pay senedi alım-satım işlemi yapmaya başladığınız andan itibaren borsa oynama ya başladığınızı düşünebilirsiniz. Borsa oynama nızın yolu, pay senedi alım satım işlemlerinden geçmektedir.

pay senedi alım işlemlerini yetkili aracı kuruluşlar ile yapabilirsiniz. Ayrıca, tüm bankalarda bulunan web şubesi aracılığıyla bir yatırım hesabı açtırarak basitca pay senedi alım satımı yapma imkanınız vardır. (bkz: pay Senedi Nasıl Alınır?)

Borsada nasıl kazanılır?

Borsa nasıl oynanır, Borsada nasıl kazanılır?Borsa nasıl oynanır, Borsada nasıl kazanılır?
Borsada nasıl kazanılır?

Asıl önemli noktada burası, borsada işlem yapmaya başlama nın temelinde pay senedi alımı yapılması gerektiğinden bahsetmiştik ama bu pay senetlerini alıyoruz da nasıl kazanacağız işte borsada nasıl kazanılır sorusunun cevabı:

Borsada kazanmak için yükselen ya da yükseleceğine güvenilir olduğunuz pay senetlerini almanız gerekmektedir. Düşeceğini düşündüğünüz pay senedi almanız akça kaybetmeniz anlamına gelecektir. Bu sebeple pay senedi alacağınız şirketleri araştırmanız, çözümleme etmeniz ve yükseleceğini düşündüğünüz senetlerde alım gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Borsada bilmeniz gereken 2 kavram vardır. Bunlardan ilki, Boğa Piyasası‘dır, bu piyasa borsanın yüzde 20’nin üzerinde değer kazanması ve değer kazanmaya devam etmesi ile açıklanmaktadır. Bir diğer ise Ayı Piyasası‘dır bu piyasada tam aksine değer kaybı anlamı taşımaktadır. Öncelikli olarak bu kavramları öğrenmeden borsaya giriş yapmama nızı tavsiye ediyoruz. Hatta, borsaya katiyen yatırım yapmayı düşünüyorsanız hiçbir ücret vermeden kendinizi test edebileceğiniz, bu mevzuda bilgilerinizi geliştirebileceğiniz sanal borsa oyunlarını oynayabilirsiniz.

Sonuç Olarak: Borsa

Borsaya yatırım yapmaya başlama k için siz yatırımcıların öncelikle, borsa dalgmeydan malarına hazırlıklı olması gerekmektedir. Çünkü borsa siyasi durumlardan, depremlerden ya da komşu ülkelerde yaşanabilecek durumlardan dolayı dahi etkilenebilmektedir. Borsada kazanmak, sabır gerektirir.

İlk etapta, 100 YTL gibi küçük bir yatırımla pay senedi alımı yaakçak, borsaya giriş yapabilirsiniz. Elbette bu süre zarfında kendinizi borsa hakkında da geliştirmenizi tavsiye ederiz. Bu yazımızda sizlere borsa nasıl oynanır ve borsada nasıl kazanılır sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Herhangi bir sorunuz olması durumunda bize tefsir köşesinden ulaşabilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın