Bitcoin neden düşüyor, neden yükseliyor?

Sanal nakit ünitesi Bitcoin sebep yükseliyor ve düşüyor? Yükseliş ve düşüşleri tetikleyen sebep ler neler?

Bitcoin neden düşüyor, neden yükseliyor?Bitcoin neden düşüyor, neden yükseliyor?
Bitcoin sebep yükseliyor ve düşüyor?

Bitcoin (BTC), 2009 yılında ortaya çıkan ve asıl büyük sıçramasını 2013 yılında yapan bir sanal nakit ünitesi. Özellikle ABD ve Çin’de yatırımcı sayısı artış gösteriyor olsa da Türkiye’de yatırımcılar Bitcoin’e karşı hala mesafeli yaklaşıyor.

Bitcoin’i bu kadar özel yapan, avantajlı olduğunu söyleyebileceğim en önemli noktası herhangi bir merkezi otorite ya da aracı kuruma bağlı olmaması. Kişilerin kimliklerini açıklamak zorunda kalmadan nakit transferi yapıyor olabilmeleri de bazıları için bir diğer avantaj olarak görülüyor.

Bitcoin herhangi bir ülkenin merkez bankasına bağlı olmaması sebep iyle de ülkelerde yaşanabilecek ekonomik hareketlerden etkilenmiyor ya da etkilenmemesi gerekiyor söylemek daha doğru olacak çünkü piyasadaki artış ve düşüşleri incelediğimde 2014 yılı aralık ayında vasati 320 dolar olan 1 BTC, ocak ayı ortasına kadar düşerek 214 dolara kadar geriliyor. Üstelik 2015 yılının ocak ayında Bitcoin piyasasında herhangi bir gelişme yaşanmamasına rağmen bu düşüş yaşanıyor. 2015 ocak ayına baktığımızda petrol fiyatlarının düşüşü, Rusya’nın krize girmesi ve ABD tarım dışı istihdam verisindeki artış gibi gelişmelerin olduğunu görüyorum. Bitcoin yatırımcılarının da kafaları sahiden karışık…

Bitcoin’de yaşanan dalgalanmalar çok fazla. Piyasa hakkında çıkan müspet ya da menfi bir haber anında tepki yaratıyor. Bu durum da düşüş ve yükselişlerin sıkça yaşanmasına sebep oluyor.

Bitcoin’in nasıl yükseldiğini ve nasıl düştüğünün daha iyi anlaşılabilmesi için birkaç örnek hazırladım. Bu hadise lar aslında aradığımız sorunun cevabını verecek.

Yükseliş: Yıl 2013, bu yıl aynı vakitte Bitcoin’in de dünya çapında tanınmasına ve yükseliş trendine girmesine sebep oluyor. Güney Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik kriz sonrasında hükümet aldığı bir kararla banka müşterilerinin günlük nakit çekme limitlerini 300 Euro ile sınırlandırmıştı. Sonrasında Güney Kıbrıs vatandaşları dışarıya nakit göndermek ve alabilmek için Bitcoin’i kullanmaya başlamışlardı. 2013 yılında bu hadise vesilesiyle büyüme fırsat yakalayan Bitcoin, süreç nihayetinde yaklaşık 100 dolar seviyesinden 1000 dolara kadar yükselmişti.

Bitcoin’in kuru da aynı ulusal nakit lar gibi yeryüzü ve öğrenci göre piyasada belirleniyor. Bu örnek hadise sonrasında da anlaşılabileceği üzere Bitcoin’e artan talep, doğal olarak fiyatların yükselmesine sebep oluyor.

Düşüş: Bir başka büyük hareketlenmede 2013 yılının aralık ayında yaşanıyor. Hareketlenmenin sebebi Çin’in Bitcoin’i yasaklayacağı iddiaları oluyor. Sonrasında Hong Kong Merkez Bankası da Bitcoin hakkında halkı uyarıyor ve dijital nakit ünitesi karşısında dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor. Bu açıklamanın ardından düşüş trendine giren Bitcoin, 945 dolar seviyesinden aralık ortalarına doğru 638 dolar seviyesine kadar geriliyor.

Yükseliş: 2014 yılının eylül ayı sonlarına doğru dünyanın en büyük ödeme sistemlerinden PayPal, Bitcoin’i desyegânelemeye başlayacağını söylüyor. Haberin çıktığı hafta ve öncesinde yaklaşık 380 dolar olan Bitcoin, 450 dolara kadar yükselişi görüyor.

Mt. Gox iflası, hack saldırıları ve Çin’in Bitcoin’i yasaklaması gibi haberler piyasada yaşanan diğer düşüşlere örnek olarak gösterilebilir. Avustralya’nın Bitcoin’i formel olarak tanımak için attığı adım vb. müspet haberler de yükselişler için örnek gösterilebilir.

Temelde yeryüzü ve talep düşüş ve yükselişleri belirliyor olsa da yüksek spekülatifli doğası gereği kolay ya da küçük haberler dahi seyri çabucak değiştirebiliyor.

Bitcoin her habere anında tepki veriyor. En son Microsoft’un ödeme sayfasından desteğini çekmesi sonrası yaşanan düşüş ve ardından yanlışlıkla Bitcoin’in ödeme sayfasından çıkarıldığı açıklamasıyla yaşanan yükseliş de bir diğer kanıt.

Piyasanın büyük oyuncuları her kimlerse arzuları vakit bu seyri değiştirebilirler. Eğer illa yatırım söz konusu olursa kısa ve orta vadede katiyen bir getiri sağlamaz, götürür. yine de iyi bir şey duymak istiyorsanız, uzun vadede block karşılığı alınan ödüllerin düşmesini bekleyebilirsiniz.

Benim gördüğüm ve düşündüğüm yegâne bir şey mevcut o da Bitcoin katiyen bir balon ve er ya da geç bu balon patlayacak.

Bitcoin’in geleceği ya da pazar alım-satım fiyatının ne olacağını söylemek ya da öngörebilmek neredeyse imkansız. Eğer bu sanal nakit ünitesinin bir geleceği olacaksa da gerçekten yaşananları görmek için sabırsızlanıyorum.


loading...

Yorumunuzu Bırakın