Bireysel Emeklilik (BES) Stopaj İadesi Sorgulaması

Bireysel Emeklilik (BES) Stopaj İadesi SorgulamasıBireysel Emeklilik (BES) Stopaj İadesi Sorgulaması
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Son vakit larda Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) stopaj iadeleri hakkında birçok soru geliyor. Bireysel Emeklilik’te stopaj iadesi almak isteyen katılımcılar stopaj iadesi dilekçesi hazırlayarak, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVDB)’ne başvuruda bulunmaya başlamıştı.

Kısa vakit önce, BMVDB Başkanı Bülent Sarıgül, stopaj iade dilekçesi veren BES katılımcılarının sayısının 400 bine yaklaştığını belirmiş ve aynı vakit da bu katılımcıların yüzde 80’ine stopaj iadelerinin yapıldığına değin bilgi vermişti. Ayrıca Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 40 bine yakın kişinin müracaatının iptal edildiği de verilen bilgiler arasındaydı.

Bireysel Emeklilik Stopaj İadesi Nasıl Sorgulanır?

Bireysel Emeklilik için stopaj iade dilekçesi verdiyseniz, BMVDB’nin web sitesi üzerinden alakalı dilekçenizin işleme alınıp, alınmadığına değin bilgiye ulaşabilirsiniz. Özellikle BES katılımcıları verdikleri dilekçelerin işlemlerde olup, olmadığıyla alakalı tereddüt yaşıyor. Bireysel Emeklilik şahıs sigortaları art ödemesi için T.C. kimlik numaranızla beraber verdiğimiz şu bağlantıdan sorgulama yapabilirsiniz.

BES art ödeme talebi iptal edilen katılımcılara, müracaat iptal sebebinin bildirileceği belirtiliyor.

Bireysel Emeklilik art ödemelerinde 2012 yılında yapılan yeni düzenlemeyle stopaj kesintisi tutarının anne paraya isabet kısmının art alınabileceği belirtilmişti. Bu art ödemeyi alabilmeniz için Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’ne dilekçe yazmanız ve sonrasında dilekçenizin takibini belirtilen şekilde yapmanızla mümkün olacaktır. Bireysel Emeklilik (BES)’in stopaj iadesi sorgulamasını anlattığımız koşullar kapsamında yapabilmeniz mümkündür. Bu mevzuda soru yahut yorumlarınız olursa bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın