Bir devrin hüzünlü sonu

Bir devrin hüzünlü sonuBir devrin hüzünlü sonu

Bir devrin hüzünlü sonu

Büyük başarılar ve parlak rakamlar eşliğinde yaşanan bir devir en nihayetinde sona erdi.

Site çalışmaya devam etmesine rağmen PirateBay’den indirilen torrentlerin çalışmadığını kullanıcılar ayrım etmeye başladı. Yarım kalan dosyaların tamamlanması için DHT ve öbür tracker’ların kullanılması gerekiyor.

2003 sonbaharında başlayan The Pirate Bay macerası, zirvesinde 25 milyon insanın dosya indirmesini koordine ediyordu. Başarılı olmasına rağmen birbiri ardına gelen davalarla ve satın alma açıklamalarıyla site oldukça yıpranmıştı.

Takım, BitTorrent protokolünün gelişmesiyle beraber tracker olmaksızın çalışan DHT ve PEX’in ehemmiyet kazandığını vurguladı. Takımın blog sayfasında şu ileti yer aldı: “Artık merkezi olmayan sistem dosya paylaşanları bulup koordine etmekte çok başarılı. Bir tracker çalıştırmaya gerek yok. Bu yüzden de bir daha açılmayacak. Bu bir devrin sonu, artık dosya paylaşımında tracker kullanımı tarihe karışacak.”

TorrentFreak’e göre PirateBay bununla da kalmadı ve öbür büyük torrent tracker siteleriyle görüşerek kendileri gibi yapmak için cesaretlendirdi. Magnet Link’lerin klasik torrent dosyalarının yerini alabileceğini de belirten ekip, artık tracker ve torrent’in geride kalmasını, geleceğin tıklanan bağlantılar, DHT ve PEX olmasını istiyor.

loading...

Yorumunuzu Bırakın