Big Mac yemek için kaç saat çalışmak gerekiyor?

Big Mac yemek için kaç saat çalışmak gerekiyor?Big Mac yemek için kaç saat çalışmak gerekiyor?
Big Mac - McDonald's

1968 yılı sabahı ilk kez McDonald’s tarafından satışa çıkarılan ve yıllardır en bilinen hamburger markası olan Big Mac‘i aş için sizce Türkiye’de aralıksız kaç saat çalışmamız gerekiyor?

1986 yılından bu yana dünyanın önemli dergilerinden The Economist, dünya ülkelerinin nakit birimlerinin birbirlerine oranlarını gözlemleyebilmek adına Big Mac Endeksi‘ni ortaya çıkardı. Endeks, ilk zamanlarında her ne kadar doların satın alma gücünü ortaya çıkarma amacıyla oluşturulsa da 1993 yılından bu yana diğer ülke nakit birimlerinin dolar karşısındaki satın alım gücünü göstermek için kullanılan önemli bir finansal sembol oldu.

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından olan İsviçre lokasyonlu UBS, bir araştırma raporu yayımladı. Yayımladığı raporda oldukça farklı verilerle ülkelere göre değişen satın alım güçlerini ortaya koydu. Rapora göre İstanbul, Türkiye’de yaşayan bir kişinin Big Mac alabilmesi için vasati 34 dakika çalışması gerekiyor. New York, ABD’de yaşayan bir kişinin ise Big Mac alabilmesi için 11 dakika çalışması ehliyetli Nairobi, Nijerya’da ise Big Mac alabilmek için yaklaşık 3 saat çalışmak gerekiyor.

Big Mac’in yanı sıra araştırma raporunda iPhone 6 ve 1 kilogram ekmek için çalışma süreleri de yer alıyor. New York’ta yaşayan bir kişinin 16 GB’lık iPhone 6 alabilmesi için 24 saat çalışması gerekirken, İstanbul’da yaşayan bir insanın 132 saat başka bir deyişle yaklaşık 5.5 gün çalışması gerekiyor. Nairobi’de yaşayan bir insanın ise iPhone 6 alabilmek için 468 saat başka bir deyişle yaklaşık 19 gün çalışması gerekiyor.

Araştırma raporunun bazı ülke şehirlerine göre sonuçlarını aşağıdaki görselden görebilirsiniz.

Big Mac yemek için kaç saat çalışmak gerekiyor?Big Mac yemek için kaç saat çalışmak gerekiyor?
Kaynak: UBS

Raporun tamamına şurada yer meydan bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın