Big Mac Endeksi Nedir?

Dana eti köftesi, marul, peynir ve turşudan oluşan lezzetli bir endeks! Her ülke için pek de lezzetli olmayan Big Mac Endeksi nedir?

Big Mac Endeksi Nedir?Big Mac Endeksi Nedir?
McDonald's Big Mac Endeksi Nedir?

Yenilebilir olduğu kadar aynı vakitte lezzetli de. ama mesele Big Mac’in yalnızca yenilebilir lezzetli bir hamburger olması değil, Big Mac üzerinden yaratılan bu endeks birçok ülke için gayet tatsız olabiliyor.

Şuradan başlayalım; Big Mac bildiğiniz Big Mac. başka bir deyişle bugün McDonald’s şubelerinden ya da yemek Sepeti‘nden sipariş edebileceğiniz 3 parça hamburger ekmeğiyle hazırlanan içinde 45,4 gramlık 2 dana eti köftesi, marul, peynir ve turşudan oluşan bir hamburger.

Ülkemizde şu anda Big Mac ücretı $3.87 (10.25 lira), ABD ücretı $4.79, Hindistan’da $1.83, Venezuela’da ise $0,67. Gördüğünüz gibi her ülkede ücretı farklı.

Big Mac Endeksi Nedir?Big Mac Endeksi Nedir?
Big Mac

1986 yılında The Economist Dergisi tarafından oluşturulan Big Mac Endeksi bu ücret farklılıklarını baz alarak ülkelerin nakit birimlerinin birbirlerine göre oranını herkes için daha anlaşılabilir bir şekilde gösterebilmek amacıyla ortaya çıkarılmıştır. 1986 yılından 1993 yılına kadar doların satın alma gücündeki değişkenliğinin gösterilmesi amacıyla kullanılan endeks, günümüzde dolar karşısındaki diğer ülke nakit birimlerinin de satın alma gücünün gösterilebilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

ÖNERİ: Big Mac yemek için hangi ülkede kaç saat çalışmak gerekiyor?

Kısaca Big Mac Endeksi 2 ülke arasındaki nakit birimlerinin satın alma gücünü karşılaştırıyor. Örneğin, geçtiğimiz 2015 Temmuz ayında Big Mac’in ücretı ülkemizde 3.87 dolar iken aynı hamburger ABD’de 4.79 dolardı. Yaptığımız bu karşılaştırmaya göre Türk Lirası değerinin Amerikan dolarına daha düşük olduğunu görebiliyoruz.

Farklı bir örnekle ABD’de 4.79 dolar olan Big Mac, Venezuela’da 0.67 dolar, mahalli nakit ünitesiyle 132.00 bolivar. Bu karşılaştırmaya göre Venezuela nakit ünitesi bolivar değerinin oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz.

İsviçre’de Big Mac alabilmek için 6.82 dolar ödememiz gerekiyor. Şu anda endekste İsviçre frangı dorukta Hem ABD dolarına hemde Türk lirasına kıyasladığımızda İsviçre frangının diğer nakit birimlerine göre daha değerli olduğunu gözlemleyebiliyoruz.

Endeksi, The Economist Dergisi’nin Big Mac index adlı şu sayfasından takip edebilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın