Big Mac Endeksi’ne göre ülkelerdeki son satın alma gücü ne durumda?

HaberlerEkonomi 1986 yılında Pam Woodall tarafından yaratılan Big Mac Endeksi, ülkelerin nakit birimleri arasındaki satın alma gücünü görebilmenin formel olmayan lakin sıkça kullanılan bir yoludur.
Big Mac Endeksi’ne göre ülkelerdeki son satın alma gücü ne durumda?Big Mac Endeksi’ne göre ülkelerdeki son satın alma gücü ne durumda?
Big Mac - McDonald's 30 sene önce, 1986 yılında Big Mac Endeksi İngiliz The Economist dergisi için gazeteci Pam Woodall tarafından yaratıldı. Endeks adını McDonald’s restoranlarında satılan en ünlü hamburgerlerden birisi olan Big Mac’ten alıyor. The Economist dergisinin yılda bir defa yayımladığı endeks, para birimleri arasındaki satın alma gücünü gösteriyor. Big Mac Endeksi ülkelerin akça birimleri arasındaki satın alım gücünün ölçülmesinin gayri formel bir yolu olarak 1986 yılından bu yana halen kullanılıyor. İnsanlar gündelik ihtiyaçlarını almak için alışveriş yapmaya çıktıklarında gerçek manada bir para biriminin değerinin ne olduğunu görebilirler. Örneğin, İsviçre Frangı oldukça değerli görünüyor, başka bir deyişle cebinizde 10 dolarınız olsaydı 2 Big Mac satın alabilirdiniz. İngiltere’de ise 2 buçuk hamburger almanız mümkün olurdu. Diğer ülkelerde ise Big Mac Endeksinde hal şu şekilde:
Big Mac Endeksi’ne göre ülkelerdeki son satın alma gücü ne durumda?Big Mac Endeksi’ne göre ülkelerdeki son satın alma gücü ne durumda?
Big Mac Endeksi ve 2016’da ülke paralarının satın alma gücü. Okumaya devam edin: Venezuela’da ekonomik kriz yüzünden Big Mac satışları durduru... Big Mac Endeksi Nedir? Big Mac aş için kaç saat çalışmak gerekiyor?
loading...

Yorumunuzu Bırakın