Beyin ameliyatında üç boyutlu yöntem

İsrailli elektronik mühendisliği öğrencisi Avi Yaron 26 yaşındayken bir motosiklet kazası geçirmiş. ancak o günü hayatının en talihli günü olarak tanımlıyor. Çünkü hekimler olası hasarı denetim için başını incelediklerinde beyninde bir ur buluyorlar.

Beyin ameliyatında üç boyutlu yöntemBeyin ameliyatında üç boyutlu yöntem

Beyin ameliyatında üç boyutlu usul

Kaza olmasa bu ur tespit edilmemiş kalabilirdi.

1993 senesinde kendine bu kütlenin, devinim ve düşünce için kritik beyin alanlarına yakın bir yerde bulunduğu deniyor Avi Yaron bir seçimle karşı karşıya kalıyor: Ya nüzul riski taşıyan karmaşık bir cerrahi operasyona girmek ya da diğer bir yol bulmak…

Başarılı ameliyat

Bir sene araştırdıktan sonra Yaron, New York’ta bir cerrah buluyor.Bu cerrah urün bir parçasını başarıyla alıyor.

Örnekler de urün iyi huylu olduğunu gösteriyor.

Yaron’a daha sonra, bir sonraki operasyon için daha az riskli bir yegânenoloji geliştirilene kadar beklemesi tavsiye ediliyor. Cerrah ve yegânenoloji uzmanlarının arayışıyla geçen beş sene dan sonra Yaron urün kalan kısmını tradisyonel bir ameliyatta aldırıyor. netice iyi çıkıyor. fakat Avi Yaron, beyin ameliyatının nasıl yapılacağı hakkında yollar düşünmeye ve denemeye devam ediyor. Birkaç sene evvel de 3D, başka bir deyişle üç boyutlu beyin ameliyatı yapmanın usulini geliştiriyor.
3D usul arayışları

Son 25 sene içinde, karın ve rahim gibi vücudun nispeten basit ulaşılan yerleri üzerinde yapilan laparoskopik cerrahi cinsi minimal invaziv cerrahi olağan kabul ediliyor.

Bu usulin ilk sürümlerinde cerrahlar standart tanımlı 2 boyutlu görüntülere bakıyordu.

Cerrahlar bu 2 boyutly görüntüleri kafalarında üç boyutluta çeviriyorlardı, tıpkı televizyon izlerken hepimizin yaptığı gibi…

Son on sene da ise daha yüksek çözünürlüklü sistemler geliştirildi.

Üç boyutlu yegânenoloji bazı operasyonlarda kullanılabilir hale geldi.

fakat 3D beyin ameliyatı yapmak yeniden de kuvvet kabul ediliyordu.

Çünkü nöroşirürjide beyne uzatılan kameranın çapının burun gibi dar noktalardan geçebilecek kadar ufak olması gerekir.

Beyin cerrahlarının ihtiyacı olan yüksek kalitede görüntüler icat etmek için ehliyetli güçte bir enstrümanı o kadar ufak boyutta imal etmenin de kuvvet olduğu düşünülüyordu.

‘Böcek gözü’

fakat Yaron ve ekibi bu bulmacayı çözdüklerini söylüyorlar.

İnsan anatomisini kopyalamak yerine geliştirdikleri enstrüman bir arı gözünü taklit ediyor.

Bir yazılım kullanarak veriler sol ve sağ göz için görüntülere çevriliyor.

Yaron’nun şirketi Visionsense, yegâne bir sensör sistemi kullanarak beyin üzerinde çalıştırmak için yeterince ufak bir kamera üretti.

Ayrıca bu şekilde cerrahın aletlerini de üç boyutlu görmek olası …

Bu da ameliyat aletlerinin vücudun neresinde olduğunun daha iyi anlamalarını sağlıyor.

Model beyin

3D yaklaşımın, yaygın olarak kullanılan 2D yüksek çözünürlüklü sistemlerden daha iyi olup olmadığını görmek için bir sıra çalışma yürütülüyor.

ancak olası sorunlar var… Örneğin 2 boyutlu görmeye alışmış cerrahlar bu yaklaşıma alışmakta yoksulluk çekebilirler.

Ayrıca bazı insanların 3D film izlemekten hoşlanmaması ve biraz midelerinin bulanması gibi, cerrahlar da eş sorunlar yaşayabilir.

fakat usuli şu an ABD ve Avrupa’da kullanılmakta olan Yaron için bu icat sene lardır aklını kurcalayan bir sorunun aydınlığa kavuşması manasına geliyor.

Yaron “Başımdan geçen bu kaza olmasaydı bu çözümü sunmak da olası olmazdı. Ben alternatiflere gereksinim duymanın nasıl bir his olduğunu iyi biliyorum.” diyor.
Kaynak:BBC Türkçe

loading...

Yorumunuzu Bırakın