Bear Market: Borsada Ayı Piyasası Nedir?

Bear Market: Borsada Ayı Piyasası Nedir?Bear Market: Borsada Ayı Piyasası Nedir?
Borsada Ayı Piyasası hakkında merak ettikleriniz.

genellikle ABD’de kullanılan bir tabir olan Bear Market, Türkçe karşılığıyla Ayı Piyasası nedir sorusunun cevabını vereceğiz.

Bütün geniş çaplı küresel çevreler artık ayı piyasasının ne anlama geldiğini bilmekte ve borsada stratejilerini buna gere gerçekleştirmektedirler. Kabaca tanımlayacak olursak, ayı piyasası tabiri düşüşü anlatmaya çalışmaktadır. hisse endeks ya da borsa yüzde 20’den fazla değer kaybetmişse “ayı piyasası” oluşmaya başlamıştır diyebiliriz.

Bir endeks yahut borsayı ayı piyasası olarak tanımlayabilmemiz için trendin aşağı yönü gösteriyor olması gerekmektedir. başka bir deyişle ayı piyasası, durumun kötüye gittiğini ve beklentilere göre daha da fazla ücret düşüşü olacağının sinyalini vermektedir diyebiliriz. genellikle yatırımcılar ayı piyasalarında çekimser davranırlar. Psikolojik olarak değer kaybeden bir endekse, borsaya yatırım yapmak istemezler. Bu durumlarda yatırımcılar Boğa Piyasası’na yönlenirler.

Ayı Piyasası ile Boğa Piyasası Farkı

Az önce ayı piyasasının trendlerin düştüğü ve işlerin daha kötüye gideceğinin sinyalini verdiğini belirtmiştik. Boğa Piyasası ise tam bilakis yükseliş beklentisini tabir etmektedir. başka bir deyişle Ayı Piyasası aşağı yönü gösterirken Boğa Piyasası ise yukarıyı göstermektedir.


loading...

Yorumunuzu Bırakın