Başarılı Olmak için 5 Adımda Başarının Sırrı

Daha başarılı bir ömür yaşfakatk için şansınızı artırmak ister misiniz? Hayatınızda sizi başarıya ulaştıracak bazı tavsiyeler için bu yayına göz atın, çünkü bu sizin elinizde.

Başarılı Olmak için 5 Adımda Başarının SırrıBaşarılı Olmak için 5 Adımda Başarının Sırrı
Başarının sırrı nedir?

Her birisisisisimizin gece başımızı yastığa koyduğumuzda gelecekte nasıl bir insan olacağı ile alakalı aklından geçen hayalleri mevcut dır. fakat gerçek ömür ta asıl mesut luğu yakalayabilmek için bu hayalleri yapılabilir hale getirmek çok daha önemli. Bu yazımda bunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatacağım.

Globalleşen dünyada herkesin ağzında yegâne bir soru mevcut neredeyse: başarının sırrı nedir?

Böylesine ucu açık bir sorunun çok yönlü yanıtları mevcut elbette ki. Tüm bunların hepsine yegâne yazıda yanıt vermek isterdim elbette ki yalnız başarının altın kural larından birisisisisi olan “step-by-step” yani “adım adım” kural ını hatırlayarak yavaş yavaş ipuçları vererek başlayabiliriz.

1. Hedeflerinizi belirleyin

Eğer ki ilerde çok mesut olmak istiyorum, çok başarılı olmak istiyorum, saygın birisisisisi olmak istiyorum gibi cümleler kuruyorsanız bunları ülkü belirlemeden yapfakatzsınız. Etrafınıza dönüp baktığınızda biraz önce söylediklerimin herkesin istediği şeyler olduğunu göreceksiniz. Klasik bir tabirle kim mesut olmak istemez ki? Evet, herkes mesut olmak ister yalnız mesut olabilen kişiler yola çıkma cesaretini gösterip hayallerini gerçeğe dönüştürebilen kişilerdir demiş bir düşünürümüz.

İşte bu sebeple, faaliyete geçin, önce bir rotanız olsun. Nereye gideceğinizi sebep gideceğinizi, karşınıza çıkması muhtemel mani leri, eğer vazgeçerseniz sizi nelerin beklediğini ve ne kadar kararlı olduğunuzu gösteren bir yol haritanız olsun. Kendinizi ömür ın akışına bırakmayın. Mümin Sekman’ın da dediği gibi “Yalnızca ölü balıklar tfakatmen dalgaların götürdüğü yere giderler!”

2. İdolünüzü belirleyin

Başarıya giden yolda en önemli etkenlerden bir tanesi de kendinize örnek alacak kişileri belirlemektir. Burada söylemek istediğim “tıpkı o kişi gibi olun” söyleminden daha çok o kişinin kişilik özelliklerini araştırarak okuyarak başarılarını ve yanılgılarını görerek ders çıkarmaktır.

Tarih, yegâneerrürden ibarettir sözü işte tam da bu noktada devreye giriyor. Geçmiş, bu sebeple mevcut dır. Çok sevdiğim bir hocam bu sözü şöyle yorumlardı “Tarih aptallar için yegâneerrür eder.”

İşte bu sebeple bir idolünüz olsun, onun yaptıklarını iyi okuyun veya gözlemleyin fakat en önemlisi başarıdan da başarısızlıktan da ders çıkarın. Yaklaşık bir yıl önce izlediğim bir programda araştırmacı bir muharrir Mustafa Kemal Atatürk’ün, Napolyon’un ömür ını çok okuyup araştırdığını söylemişti. Napolyon Bonaparte’nin çok iyi bir asker olarak Atatürk tarafından kabul gördüğü yalnız onu bitiren şeyin şöhrete olan düşkünlüğü kanısına mevcut dığını da dipnot olarak konuşmasına eklemişti.

Tüm bunların dışında tarihi kaynakların dediğine göre yasal sultan Süleyman’ın da idolünün Büyük İskender olduğu, her zfakatn ondan daha büyük bir komutan olmak istediği belirtilmiş. zira Mustafa Kemal Atatürk’ü iyi bir komutan olarak bildiğimiz gibi yasal sultan Süleyman’ı da Büyük İskender gibi cesaretiyle tanırız.

Önemli olan nokta şudur ki, örnek olmak ile taklit arasındaki hoş çizgi. Başarılı işler yapan kişiler kendine özgü işler yapan kişilerdir. Önemli olan geçmişte belli kişilerin yaptığı yanılgıları görüp onların sonucunu tahmin edebilecek muhakemeyi yapabilme yeteneğidir.

3. Kendinizin de yanılgı yapabileceğini kabul edin

Her zfakatn dürüst olun. Dürüst olmanız gereken ilk kişi de öncelikle kendinizsiniz.  Hedefinize giden yolda en önemli etkenlerden birisisisisi öz eleştiri yapabilme yeteneğinizdir. Hayatta her zfakatn başarılı olacağız diye bir kural yok ne yazık ki. Bir düşünürün de dediği gibi “Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.” Bir başarısızlık anında, çevreyi suçlfakatk yerine kendinizi yargılfakatyı başardığınızda ömür ınızın da müspet yönde geliştiğini göreceksiniz.

4. Basfakatkları yegâneer yegâneer çıkın

Hedefinize ulaşmak için bir yolda olduğunuzu mevcut sayarsak durup dinlenmeniz gereken duraklar olacaktır. Mola vermeden soluklanmadan yolun sonunu asla göremezsiniz. Motive olmak için elinize kağıt kalem alıp bunları listeleyebilirsiniz ve her bir adıma ulaştığınızda onların üstünü çizin. Belli bir zfakatn sonra geriye dönüp baktığınızda ne kadar çok yol aldığınızı gördükçe ülküinize daha çok tutkuyla bağlanacaksınız.

5. Asla vazgeçmeyin

Bulunduğunuz bu yolda karşınıza türlü türlü mani ler ve virajlar çıkacaktır elbette ki. Bu mani ler kimi zfakatn etrafınızdaki kişiler olurken (arkadaşlar, aile vs.) bazı zfakatnlarda da en büyük mani kendiniz olursunuz. Önemli olan fakatcınıza tutkuyla bağlanmak ve defalarca başarısız olsanız bile “ben nasılsa yapamıyorum vazgeçtim” diyerek bir kenara çekilmemeniz.

Kendimden de bildiğim gibi bu yolda beni en çok etkileyen kişi Thomas Edison olmuştur. Şu anda dünyanın en büyük şirketlerinden birisisisisi olan General Electric’in kurucusu. Bildiğiniz gibi ampulü bulmak için tam 999 kez başarısızlığı kabullenmiş müthiş bir zeka. Başkaları ona “yeter artık bak başaramıyorsun” dediklerinde söylediği sözlerdeki ülküine karşı olan tutkusu kişiyi kendine hayran bırakacak özelliktedir “Vazgeçmeyeceğim, ben yalnızca ampul yapfakatmanın 999 farklı yolunu buldum.”

Che Guavera’nın da dediği gibi “Kaybetmekten korkma, bir şeyleri kazanman için bazı şeyleri kaybetmen gerekir. ancak unutma, kaybettiğinde değil vazgeçtiğinde yenilirsin.”

Hadi gelin, bugünden itibaren kendimizle yüzleşelim ve gerçekten bu ömür tan neleri istiyorsak onları belirleyip bu yola çıkalım. emin olun pişman olmayacaksınız.


loading...

Yorumunuzu Bırakın