Bankalara Passolig ve Suriyeli Rekoru

Bankalara Passolig ve Suriyeli RekoruBankalara Passolig ve Suriyeli Rekoru
Passolig

Son 9 ayda bankalarda açılan mevduat hesabı sayısı 5 milyon seviyesinde artarak rekor kırdı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yayınlanan son raporlara göre geçen yıl Temmuz ayından Nisan ayına kadar bankalarda açılan mevduat hesap sayısı 5 milyonu gördü.

Son 9 ayda bankalardaki mevduat hesabı sayısı 57 milyondan 62 milyona çıktı. BDDK verileri üzerine tefsir yapan bankacılar rekor sayıda artış yaşanan banka hesaplarının Passolig ve Suriyeli göçmenlerden kaynaklanabileceğini dile getirdi. Kağıt biletlerin kaldırılmasının ardından futbol müsabakalarının izlenebilmesi için stadyumlara giriş için elektronik bilet tanımlanabilen Passolig kartlarının sayısının 1 milyonu aştığı belirtiliyor. art kalan dört milyonluk artış için kati bir tefsir yapılmasa da Suriyeli göçmenlerin bankacılık işlemi yapabilmeleri ve paralarını muhafaza etme nedeniyle banka hesabı açmış olabilecekleri düşünülüyor.

Bankalar 2.2 Trilyon Lira Büyüdü

Geçen yıl aynı dönemle karşılaştırıldığında bankacılık sektörünün Nisan ayı sonu itibariyle yüzde 9 artışla 8.3 milyar liraya ulaştığı belirtiliyor. BDDK verilerine göre bankaların faal büyüklük toplamıysa yüzde 22’lik artışla 2.18 trilyon liraya ulaştı.

Mevduat Zenginlerinde Büyük Artış

Raporda dikkat çeken başka bir detayda bankalarda 1 milyon YTL ve üstü serveti bulunan kişilerden geldi. Türkiye’de bulunan bankalarda 1 milyon Türk lirası ve üstünde serveti olan fert sayısında da son 9 ayda rekor düzeyde artış gözlendi. 201dört Temmuz ayında 71 bin 181 olan ve 1 milyon YTL’den fazla mevduata sahip hesap sayısı Nisan 2015 ayı sonu itibarıyla yaklaşık 8dört bine çıktı.


loading...

Yorumunuzu Bırakın