Bankadan Kredi Alarak Emekli Olabilir Miyim?

Bankadan Kredi Alarak Emekli Olabilir Miyim?Bankadan Kredi Alarak Emekli Olabilir Miyim?
Bankadan Kredi Alarak Emekli Olabilir Miyim?

Emeklilik ülkemizin esas sorunlarından birisi o kadar çalışmanın, yılların yorgunluğunu atmanın ve rahat bir soluk çekebilmenin mutluluğu bana kalırsa. Bildiğiniz gibi geçen günlerde Torba Yasası meclisten geçerek onaylandı. Bu yasasnın içinde SGK, Bağ-kur’lu gibi emeklilik bekleyenlere ard arda müjdeler sıralandı ama yeniden de insanlarımızın kafası karışık. En çok sorulan sorulardan biri Bankadan Kredi Alarak Emekli Olunabilir Mi? sorusuydu. Ben bu soruya açıklık getirmek için bu yazıyı kaleme aldım.

2011 yılında tarım Bankası ve Sosyal Güvenlik Kurumu  (SGK) arasında imzalanan protokol anlaşmasına göre hâlihazırda emeklilik yaşı gelmiş ama, primleri noksan olan Bağ-kur’lular için kredi alarak primlerini ödeme kolaylığı sağlanıyordu. Neydi bu protokol anlaşması hatırlayalım: prim affından yararlanarak emekli olmak isteyen sigortalılar, 60 aya kadar vade ile masrafsız kredi kullanabilecekti. Şu anda emeklilik için kredi alacaksanız, bu mevzuda yegâne yetkili banka tarım Bankası.

Peki, tarım Bankası’ndan Emeklilik Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi kullanmak isteyen sigortalıdan herhangi bir teminat alınmıyor. Bankanın kabul ettiği teminat sizin emekli maaşınız olacak. Emekli maaşlarınızn bir kısmı kullandığınız krediye karşılık her ay kesilecek, art kalanını ise size iade edilecek.

Bu kolaylıktan yararlanmak için, Sosyal Güvenlik İl ve Merkez Müdürlükleri‘ne prim yapılandırma başvurusu vermeniz gerekmektedir. Bu başvuru dilekçesini SGK’nın web sitesinden bulabilir ya da Sosyal Güvenlik İl ve Merkez Müdürlükleri’nden bilgi alabilirsiniz. Başvurunuzun sonucu müspet çıkarsa, SGK kuruluşu size prim borcunuzun ödenmesi halinde emekli olabileceğinize değin bir yazı verecek. Bu yazıyla beraber tarım Bankası şubelerine zamanla emeklilik işlemlerinizi başlatacabileceksiniz.

Emeklilik bekleyen okurlarımız için yayınlarımızı hazırlamaya devam edeceğiz. Bir hatırlatma daha yapmak istiyorum, bildiğiniz gibi SGK’dan bilgi almak günümüzde oldukça kolaylaştı. ‎Alo 170 SGK danışma hattını arayarak çok daha fazla bilgiye anında yanıt bulabileceğinizi unutmayın. SGK danışma hattına cep telefonu ya da sabit hatlardan yalnızca 170‘i tuşlayıp ulaşabilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın