Bankadan Gram Altın Almak Caiz Mi?

Bankadan Gram Altın Almak Caiz Mi?Bankadan Gram Altın Almak Caiz Mi?
Bankalardan gram altın almak haram mı yoksa caiz mi?

Gram altın almak haram mıdır ya da özellikle bankadan gram altın almak caiz mi sorusu pek çok kimse tarafından merak ediliyor. Bu yazımda altın yatırımı yapmak istiyor ve aklınız bu sorularla karışıyorsa yazımı baştan sona okumanızı tavsiye ediyorum.

Altın Yatırımı Yapmak Caiz Midir?

En başta bu soruyu cevaplayayım. İslami kaidelere göre altın almak caizdir. Müslümanlar kazandıkları nakit nın belirli bir süre sonra değer kaybetmemesi için çaba gösterirler ve dinimizce de kazanılan nakit larımızı har vurup harman savurmak doğru değildir.

Çalışıp kazanıyor ve nakit biriktirmek istiyorsunuz. Biriktirdiğiniz bu nakit yı altın alarak değerlendirebilirsiniz. Altını aldığınızda altın değerlendiğinde ve ihtiyacınız olduğunda altınızı bozdurarak kullanmanız islami kaidelere ters değildir.

Emekli İstanbul İl Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, altın yatırımının hiçbir dini mahsuru olmadığını dile getirerek; altın yatırımı konusunda, Hz. Muhammed’in “Zarar vermekte, zarar görmekte yoktur” hadisini paylaşıyor.

Bankadan Gram Altın Almak Haram Mı?

Altın yatırımının islami kaidelere göre uygun, peki bankalardan gram altın almak caiz mi?

Normalde en düşük tutarda olan çeyrek altın alarak yatırım yapabiliyorsunuz, eğer o anki maddi durumunuz el verirse; yarım ya da tam alabiliyorsunuz. Şimdi asıl soru şu: altın yatırımı caiz olduğuna göre çeyrek altın ya da tam altın aldığınızda sizce bir ayrım oluyor mu? Hayır. Sonuç itibariyle altının gram fiyatı ne kadarsa o kadar nakit vererek alım yapıyorsunuz.

Örneğin; çeyrek altın 7.016 gram, yarım altın 3.508 gram, tam altın 7.016 gramdır. Aldığımız altınlar anlık gram fiyatı üzerinden satılmaktadır. Bankalar bize bu mevzuda bir avantaj sağlayarak, alacağın altının gramını sen belirleye bilirsin diyor. gene anlık fiyattan istediğimiz gramda altın almamıza imkan sağlıyorlar. Gördüğünüz gibi gene altının gram fiyatı ne kadarsa aynı şekilde nakit ödeyerek altın alıyoruz.

Bankalardan gram altın alabilmek için hesap açtırmanız gerekiyor. Birçok kişininde kafası muhtemelen bu noktada karışıyor. Bankalar altın hesaplarına hiçbir şekilde nema uygulamazlar. başka bir deyişle bankalardan aldığınız gram altınlar anlık piyasa fiyatlarına göre düşer ya dahut yükselir. Kuyumculardan altın almaktan yegâne ayrımı, altının yastık altında değil banka hesabınızda bulunmasıdır.

Ayrıca, islami şartlara uygun olarak hizmet veren birçok katılım bankasında altın hesabı açabilmek ve gram altın alabilmek mümkündür.

Söz gelimi, altın yatırımı yapmak islama uygundur ve gram altın almanın da herhangi bir sakıncası yoktur.

Ayrıca, bankalardan altın hesabı açmak karlı mı? adlı yazımızı ve işçilik maliyeti olmaması nedeniyle gram altın almak mantıklı mı sorusunu cevapladığım gram altın almanın avantajları adlı yazımı okumanızı da tavsiye ederim.


loading...

Yorumunuzu Bırakın