Banka Kartı Nedir, Nasıl Alınır?

Banka ihtiyarı nedir ve nereden alınabilir? Banka ihtiyarı kullanmanın avantajları, kredi ihtiyarı ile arasında bulunan ayrım ve fazlası bu yayında.

Banka Kartı Nedir, Nasıl Alınır?Banka Kartı Nedir, Nasıl Alınır?
Banka ihtiyarı nedir ve nereden alınır? Banka ihtiyarının sağladığı avantajlar.

Banka ihtiyarı, herhangi bir bankada açılmış olunan hesaba bağlı ve hesapta bulunan akça miktarı kapsamında ödeme yapmayı sağlayan ve bankacılık işlemlerinde kullanılabilen bir araçtır. Banka ihtiyarı, herhangi bir bankadan hesap açma yoluyla alınabilmektedir.

Banka ihtiyarı alabilmek için bireylerin, bankaya başvuru yaakçak banka hesabı açmaları gerekir. Hesap açılışı sonrasında şahsa şubede banka ihtiyarı verilebileceği gibi çoğunlukla da bireyin adresine kurye aracılığıyla da ihtiyar teslimi yapılabilmektedir.

Banka Kartı Kullanmanın Avantajları

Banka ihtiyarı kullanmak bireylere birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar arasında en bilinenlerini şu şekilde özetlemek mümkün olacaktır:

  • Güvenlik,
  • Harcamaları izleme,
  • Bütçe tasarlaması için kullanma,
  • İnternetten alışveriş ya da fiz2 alışverişlerde kullanma.

Güvenlik: Banka hesabınızda akçanız olduğu takdirde banka ihtiyarınızla güvende olursunuz. Banka ihtiyarınız sizin belirlediğiniz ve yalnızca sizin bildiğiniz dört haneli şifre ile kullanılabilir. Kartınız çalınırsa ya da kaybolursa bankanızla iletişime geçerek anında iptal ettirebilir ve yeni bir ihtiyar talep edebilirsiniz. Aynı vakitte yanınızda akça akça taşımak zorunda kalmazsınız, banka ihtiyarınız yanınızda olduğu sürece akçalarınız da yanınızdadır. Cüzdanınızı almadan, bozuk akçalarla uğraşmadan yalnızca banka ihtiyarınızı kullanabilirsiniz.

Harcamaları izleme: Banka ihtiyarı kullanmanın en önemli avantajlarından birisi de harcamaları kolaylıkla takip edebilmektir. Fiz2 akça akça harcamalarınızı kayıt altında tutmak son radde zordur. Özellikle düşük tutarda yaptığınız harcamaları hatırlamanız oldukça zordur. Oysaki banka ihtiyarı kullandığınız vakit harcamalarınızı izleyebilirsiniz. Çünkü her ay size banka ihtiyarı harcamalarınızı görebileceğiniz bir hesap özeti bankanız tarafından gönderilir. Yalnızca bununla da sınırlı değil, banka ihtiyarı kullanarak; ATM, mobil aplikasyon ve web şubesi kanallarıyla da harcamalarınızı istediğiniz vakit denetim edebilmeniz mümkün olur.

Bütçe tasarlaması yapma: para birisiktirme ve yatırım yapmaya başlamanın ilk ve en önemli adımı iyi bir kişisel bütçe tasarlaması yapmayla başlar. Bütçe planı yapmaya başlamanın en kolay yolu harcamaları denetim altına alabilmektir. Banka ihtiyarı kullandığınız sürece harcamalarınızı hesap özetinden görebilir ve tasarlama yapmaya başlayabilirsiniz. Aynı vakitte harcamalarınızı görmeniz, gereksiz harcamalarınızı bulmaya yardımcı olacak ve daha fazla biris2m yapmanızı da sağlayacaktır.

İnternet ve fiz2 alışverişler: Bugün herhangi bir işletmeye gittiğinizde banka ihtiyarınızla kolaylıkla ödeme yapabilirsiniz. Genelde sıklıkla bir alışveriş sırasında ödenmesi gereken yekûn tutar akça olarak ödendiğinde kuruşlar yuvarlanarak öğrenim edilir. başka bir deyişle bir market alışverişi sırasında aldığınız yekûn harcamanın tutarı 12 lira 88 kuruş ise sizden 12,90 lira alıp, 10 kuruş akça üstü verirler. Bakın 2 kuruşu alamadık. Bu durumun sürekli tekrarlandığını düşünürsek, gerçekten oldukça can sıkıcı. ama banka ihtiyarı ile ödeme yaparsanız, sizden tam 12 lira 88 kuruş öğrenim edilir. Herkes için en iyisi, bakın kuruşlarınız banka hesabınızda ve hala sizinle!

Günümüzde webten alışveriş yapmak oldukça popüler. İnternet, daha ucuza satın almak için önemli bir alternatif. Kapıda akça ödeme seçenekleri sunulsa da çeşitli prosedürler web alışverişlerini tahammül edilemez boyutlara ulaştırabiliyor. ama banka ihtiyarınız olduğunda tahammül edilemez zahmetlere girmeden ödeme yapabilmeniz mümkün oluyor.

Banka Kartı ile Kredi Kartı Arasındaki ayrım

Kredi ihtiyarı, bankaların müşterilerine limitler kapsamında kullanılmak üzere verdiği ihtiyarlardır. Kredi ihtiyarlarını bir çeşit borçlanma aracı olarak düşünebilirsiniz. Burada size borç veren taraf bankalardır.

Banka ihtiyarı ise, borçlanma aracı değildir. Bankadan borç almazsınız. Hesabınızda bulunan, kendi akçanızla harcama yapar ve kendi akçanızı kullanırsınız.

Kredi ihtiyarı ve banka ihtiyarı arasındaki esas ayrımı kabaca bu şekilde özetleyebilirim. Kredi ihtiyarı hakkında daha fazla esas bilgi almak için kredi ihtiyarı nedir adlı yayını okuyabilirsiniz.

Banka Kartı Almadan Önce Birkaç Tüyo

Yazının ilk 2 akçagrafında anlatım ettiğim gibi banka ihtiyarı almak için öncelikle banka hesabı açmanız gerekiyor. Banka hesabı açtığınız vakit tarafınıza kullanabileceğiniz bir banka ihtiyarı veriliyor. Bu nedenle burada önemli olan banka hesabı açmaktır. Banka hesabı açtığınız vakit  her halükarda bir banka ihtiyarına sahip olacaksınız.

Banka hesabı açmadan önce işinize yarayabilecek birkaç tüyo vermek istiyorum.

Öncelikle hem alışveriş hemde biris2m yapmak için banka hesabı açacaksanız, hesap açacağınız bankanın biris2m ürünleri hakkında da bilgi alın. Aynı vakitte banka ihtiyarıyla yapacağınız alışverişlerde çeşitli kampanyalardan da yararlanabilirsiniz. Bu nedenle hesap açacağınız bankanın banka ihtiyarıyla yapılan harcama ve ödemelerde kampanyalar yapıp, yapmadığını inceleyebilirsiniz.

Ayrıca, hala bazı bankalar açılan hesaplardan hesap işletim ücreti adı altında kesintiler uyguluyor. Bu usul kesintileri ödemek istemiyorsanız, hesap işletim ücreti almayan bankalardan hesap açmayı yeğleme edebilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın