AYASOFYA’DAN İLHAM ALDI

AYASOFYA’DAN İLHAM ALDI AYASOFYA’DAN İLHAM ALDI
Kurucusu olduğu Milano lokasyonlu SMD Studio çatısı altında birbirisinden farklı endüstri ürünleri tasarımlarına ve iç yapı projelere imza fırlatan serap Korkmaz’ın, Türk kültürünün klasikleşmiş ikon objesi olan kibar belli çay bardağını yorumlayarak geliştirdiği, ilhamını ‘Ayasofya’dan meydan “Sofia” çay seti, geçtiğimiz ay Milano’da gerçekleşen Making Makers sergisinde ve Milano Tasarım Haftası‘nda büyük alaka gördü.

Yaşamını ve kariyerini Milano’da sürdüren iç mimar ve endüstri ürünleri tasarımcısı serap Korkmaz, neo-klasik tasarımlar serisinin ilk ürünü olan “Sofia” ile tradisyonel Türk kültürünün kült objeleri olan ve kibar belli çay bardağı, çay kaşığı, çaydanlık ve tepsiden oluşan çay setini uygar ve minimalist bir tarzda yine yorumladı. “Sofia” çay seti, geçtiğimiz ay Milano Tasarım Haftası’nda Fabbrica Del Vapore’de gerçekleşen “SHARING DESIGN – Terza Edizione 2016 – MAKING MAKERS” sergisinde ve Nilufar Depot’un standında yer alarak tüm dünyadan gelen tasarım meraklılarının büyük alaka siyle karşılaştı.

Türk kültürünün klasikleşmiş unsurlarını uygar bir dille yorumlayarak oluşturduğu neo-klasik ürünler koleksiyonunun ilk parçasını oluşturan “Sofia” çay seti, ilhamını İtalya’da “Basilicia di Santa Sofia” olarak anılan ve tüm dünyadan turistlerin İstanbul’da en çok görmek istediği tarihi yapılardan birisi olan “Ayasofya”dan alıyor.

AYASOFYA’DAN İLHAM ALDI AYASOFYA’DAN İLHAM ALDI

Seramikten imal edilmiş bir çaydanlık, 6 çay bardağı, 6 çay kaşığı ve ahşap, mermer ve pirinçten üretilmiş bir tepsiden oluşan “Sofia”nın ürünleri hem set halinde hem de ayrı ayrı satışa sunuluyor. Tamamen İtalyan üretimi olan “Sofia” çay setinin seramik üretimi Sicilyalı bir ailenin sahip olduğu Milano’daki Puzzo Ceramiche firması tarafından yapılmış. Tepsilerin ahşap işçilikleri MioCugino’ya, pirinç uygulamaları Fratelli Gurian firmasına, mermer üretimi ise İtalya’nın en iyi mermer firmalarından Moscato Marmi/Purapietra’ya ilişkin Çaydanlığın ve çay kaşıklarının uçlarında yer meydan ve Osmanlı feslerinin püsküllerini anımsfırlatan objeler ise resin malzeme kullanılarak, 3d printer’lar ile üretilmiş. Seramik malzeme için hazırlanan özel etiketlerin üretimi ise Roma’ya 60 km uzaklıktaki Civita Castellana’da yer meydan Esseascreen Decalcomanie firmasına yaptırılmış.

“Geleneksel çizgileri minimalizmle buluşturduğumuz çay seti ile Türk tasarımına yeni bir nefes getirmeyi ve uluslararası arenada kendi kültürümüzü tanıtmayı amaçladık”, seyleyen serap Korkmaz, “Sofia”yı ilk kere 2-17 Nisan geçmişleri arasında Milano’daki Fabbrica Del Vapore Sanat Merkere i’nde gerçekleşen “SHARING DESIGN – Terza Edizione 2016 – MAKING MAKERS” etkinliğinde izleyiciyle buluşturdu. Milano Belediyesi’nin desteğiyle Milano Makers tarafından bu yıl üçüncü kere düzenlenen “SHARING DESIGN – Terza Edizione 2016 – MAKING MAKERS” sergisinin yanısıra, “Sofia” ayrıca Milano Tasarım Haftası kapsamında Vkibarnzo Lancetti caddesindeki Nilufar Depot’ta da sergilendi.

Doğu ile Batı kültürlerini bir harmoni içinde buluşturduğu “Sofia” çay setini “Benim için doğup büyüdüğüm coğrafyaya ve Türk kültürünün zenginliğine tasarımcı olarak bir saygı duruş niteliği taşıyor” diye tarifleyen serap Korkmaz, mimarlığı, tasarım kültürünü ve sanatı bir bütün olarak ele aldığı sofistike projeler geliştirmeye devam ediyor.

serap Korkmaz ve SMD Studio Hakkında:

1988 yılında İstanbul’da dünyaya gelen serap Korkmaz Milano’da, Istituto Europeo di Design’da (IED) İç yapı Tasarım eğitimi aldı. Mezuniyetinin ardından bitirme tezini VIAFARINI/Fondazione Arnaldo Pomodoro (FAP) “Urban Artists Hotel Roelink” üzerine hazırladı. Ardından Domus Academy’de otel tasarımı üzerine eğitim aldı.

Mezuniyetinin ardından Milano’daki Riccardo Giovanetti Studio ve Studio Mutti Architetti’de görev aldı. Çalışma hayatı devam ederken Scuola Politecnica di Design’da (SPD) İç Mimarlık Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı.

Tasarımlarıyla 2013 yılında Salone Del Mobile’de seçilmiş genç tasarımcıların ürünlerine yer verilen Satellite sergisinde yer alma başarısını da gösteren serap Korkmaz, 2014 yılında iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı meydan ında hizmet vermek üzere merkere i Milano’da bulunan kendi bürosu SMD Studio’yu kurdu.

Ayasofya çay seti manşet Milano Tasarım Haftası serap Korkmaz SMD Studio Sofia 2016-05-13
loading...

Yorumunuzu Bırakın